Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
..::WITAJ!::..
Dzisiaj jest środa, 04 października 2023.

Strona funkcjonowała od 19.05.2003r. do 01.08.2011r.

Aktualna strona liceum znajduje się pod adresem 2lo.traugutt.net
Wtorek, 01 września 2009: witaj szkoło!
     Pierwszy września to data niewątpliwie szczególna i taka, o której nie da się zapomnieć, choćbyśmy bardzo się starali. Już przed godziną dziewiątą koło budynku Liceum „Traugutta” zaczęli zbierać się uczniowie ubrani koniecznie „na galowo”. Ze wszech stron dało się słyszeć głośne rozmowy i donośne śmiechy. Trauguciaki po dwóch miesiącach rozłąki zaczęły padać sobie w ramiona i wymieniać uwagi na temat wakacji i zbliżającego się roku szkolnego. O godzinie 9 w małej sali gimnastycznej odbył się krótki, uroczysty apel dla klas drugich i trzecich przygotowany przez klasę 2G, po czym uczniowie rozeszli się na spotkania z wychowawcami. Przed szkołą natomiast roześmianych drugo- i trzecioklasistów zastąpiły speszone pierwszaki. I oni mieli swój apel, który z kolei rozpoczął się o godzinie 10, i który trwał znacznie dłużej, bo i wymagał podania większej ilości informacji i chyba dłuższego powitania.
Chociaż przeważnie początek dziewiątego miesiąca kojarzony jest, szczególnie przez uczniów, ze smutnym obowiązkiem zainaugurowania roku szkolnego, nie tylko to wydarzenie czyni tę datę wyjątkową. 70 lat temu bowiem, uczniowie tacy, jakimi my jesteśmy dzisiaj, nie mieli okazji do zupełnie normalnego powrotu do szkoły, nie zdążyli narzekać na nieodpowiedni plan zajęć, czy zbyt krótkie wakacje. 1 września 1939 roku wojska niemieckie wkroczyły na teren Polski, rozpoczęła się II wojna światowa. Jest to wydarzenie, o którym musimy stale pamiętać, dlatego zostało ono wspomniane podczas uroczystego apelu rozpoczynającego nowy rok szkolny w II LO. Pan dyrektor Krzysztof Ponchała mówił o tym, jak ważna dla nas powinna być ta symboliczna data, a także m.in. ilu uczniów naszej szkoły zginęło, „by Polska mogła znów żyć”.
Nam już teraz jednak nie pozostaje nic innego, jak tylko łapać ostatnie promyki słońca i cieszyć się ostatnimi chwilami beztroski. Do zobaczenia w szkole.

newsa przygotowała: Dominika Majchrzak


[dodaj komentarz]   [pokaż komentarze]

01.09.2009

Rajd Traubeanów
     W sobotę 26 września odbędzie się XXVII Rajd Traubeanów im. Braci Sosnowskich.
Oto zasady rekrutacji przewodników:
Każdą klasę pierwszą prowadzi dwóch przewodników – uczniów klas II.
Aby zostać przewodnikiem należy ze strony rajdu wybrać sobie trasę (lub klasę, którą chce się prowadzić) a następnie w terminie do 20 września przejść ją, dokumentując ów fakt fotograficznie (miejsce startu, kilka charakterystycznych punktów na trasie oraz metę). Zdjęcia z trasy należy najpóźniej do niedzieli 20 września przesłać mailem do mnie. Która para uczyni to jako pierwsza, będzie prowadzić pierwszaków.
Do pomocy będą również potrzebne osoby na mecie rajdu (w tym przypadku mogą to być zarówno drugo- jaki i trzecioklasiści). Zainteresowanych proszę o kontakt w szkole.

Marek Podgórski


[dodaj komentarz]   [pokaż komentarze]

01.09.2009

„Szkolny kiermasz książek i podręczników używanych”
     Biblioteka szkolna kieruje do uczniów i nauczycieli akcję pod nazwą „Szkolny kiermasz książek i podręczników używanych”. Począwszy od 1 września biblioteka przyjmuje książki i podręczniki do sprzedaży. Każda pozycja powinna zawierać wewnątrz kartkę z następującymi informacjami: imię i nazwisko sprzedającego i cenę książki. Przeznaczone do sprzedaży podręczniki wyeksponowane będą w bibliotece na regałach. Sprzedażą zajmuje się nauczyciel bibliotekarz z pomocą uczniów należących do SKB. Akcja będzie trwała do końca października. Każdy sprzedający zobowiązuje się do odebrania pieniędzy i niesprzedanych książek do dnia 31 października br., a także do przekazania 1 zł z każdej sprzedanej książki dla biblioteki. Za zebrane złotówki zakupimy potrzebną literaturę, która zasili księgozbiór biblioteki szkolnej. Liczymy na duże zainteresowanie akcją i zapraszamy do udziału.

newsa przygotowała: B. Turel, n. bibliotekarz


[dodaj komentarz]   [pokaż komentarze]

31.08.2009

Rowerowe pożegnanie wakacji
     W poniedziałek kończą się wakacje. Z tej okazji zapraszam na - niestety - ostatni już wakacyjny rajd. Wyruszymy o godz. 11:00 sprzed szkoły. Planowana trasa to: Słowik, Korwinów, Zawodzie, Poczesna, Dębowiec, Olsztyn. Do pokonania ok. 50 km. Miło będzie zobaczyć nowe twarze. Oferta skierowana jest do osób, dla których wypad do Olszyna nie jest szczytem rowerowych możliwości. Z drugiej strony nie jest też wymagana super kondycja czy wytrzymałość. Przeciętnie dystans ok. 50-70 km pokonujemy ze średnią 18-20 km/h.
Korzystając z ładnej pogody być może 1 września - wzorem roku ubiegłego - "po szkole" wybierzemy się na rowerowe powitanie nowego roku (ok. godz. 15). Szczegóły podam na stronie we wtorek.

Marek Podgórski


[dodaj komentarz]   [pokaż komentarze]

30.08.2009

Absolwenci Traugutta w finale PEPSI VENA MUSIC FESTIVAL!!
     Częstochowska kapela St City Surfers działająca na lokalnym i ogólnopolskim rynku muzycznym od 3 lat (a ostatnio już europejskim), zakwalifikowała się do ścisłej 10 finalistów festiwalu PEPSI VENA MUSIC FESTIWAL, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 9-11 października 2009r. w Łodzi. Zespół tworzy czwórka muzyków pochodzących z Częstochowy. Ciekawostką jest, że dwoje z nich jest absolwentami Traugutta. Monika Lis - wokalistka, absolwentka z 2005r. oraz Jacek Wójcik- gitarzysta oraz twórca muzyki i tekstów ich piosenek - absolwent 2002.
Kapela gra miłą dla ucha surfujaco rock'n'rollową mieszankę muzyczną, czasem nawet z ostrzejszym przytupem. Na swoim koncie mają już parę sukcesów, do których można zaliczyć granie na wielu międzynarodowych koncertach i festiwalach, zarówno w Polsce jak i za granicą oraz nagrody w różnego rodzaju konkursach i przeglądach (ostatnio III miejsce w Przeglądzie Zespołów Muzycznych z byłego Powiatu Częstochowskiego). Prawdopodobnie też, już we wrześniu będzie można ich nie tylko usłyszeć ale także zobaczyć w programie Kuby Wojewódzkiego!
W związku z trwającym do końca września głosowaniem na stronie festiwalu
www.ican.pepsi.pl zwracamy się z gorącą prośbą o poparcie dla zespołu St City Surfers! Walczą w ten sposób o nagrodę publiczności jaką jest nakręcenie videoklipu! Oto link do strony gdzie można oddać na nich głos.
Wg zasad głosowania można oddawać codziennie tylko jeden głos na dany zespół (bez logowania). Zalogowanie się w systemie strony festiwalowej zapewni Wam dodatkowo wzięcie udziału w losowaniach nagród!
Zatem zachęcamy gorąco do oddawania głosów na Naszych Trauguciaków :)

newsa przygotował: St City Surfers


[dodaj komentarz]   [pokaż komentarze]

28.08.2009

Plan lekcji
     Wszystkich niecierpliwych zapraszamy do zapoznania się z nowym planem lekcji. Można go pobrać stąd. Na stałe link do planu znajduje się w menu po lewej.

[dodaj komentarz]   [pokaż komentarze]

27.08.2009

Kolejne podium dla Trauguciaka
     Gliwicki rynek we wtorkowy wieczór był świadkiem IV (ostatniej w te wakacje) Ulicznej Bitwy Fotograficznej, która rozegrała się w ramach "III Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy – Ulicznicy". Gościem specjalnym i jednocześnie jurorem prowadzącym Bitwę był fotograf - Marek Arcimowicz.
Walczono perspektywą. Zdaniem jurora: "Perspektywa to nie tylko zagadnienie dotyczące geometrii obrazowania. To punkt widzenia, sposób w jaki odbieramy rzeczywistość. Czasem odmienny od otoczenia, czasem zaskakujący, odkrywczy. Czas, wiek, pochodzenie, przynależność etniczna, gatunkowa, filozofia,... Takich przykładów słów kluczowych jest wiele."
Jak podają fotomedaliki.pl: "Poziom był bardzo wysoki. To była chyba najcięższa bitwa."
Miło mi poinformować, że II miejsce zdobył tegoroczny absolwent naszego liceum - Tomasz Margol (ex IIIF). Serdecznie gratuluję.
Do rywalizacji swoje prace zgłosili również: Jarek Respondek (kl. IIIE) oraz Adrian Orłowski (kl. IIG).
Przypomnę, że również II miejsce podczas I Bitwy zajęła Patrycja Zubrzycka (IIG).

[dodaj komentarz]   [pokaż komentarze]

26.08.2009

Baśń o bezśmiertnym zegarze.
     Kolejny projekt rozrastającej się niezależnej grupy filmowej Syzygia wkrótce ujrzy światło dzienne. Jedno jest pewne. Jak kino offowe długie i szerokie, tak tego typu film w nim jeszcze nie powstał, a z całą pewnością w okolicach Polski. Baśń, wymieszana z kryminałem, zrealizowana przez członków Syzygii, Łukasza Albińskiego i Marka Krysiaka jest oryginalnym eksperymentem o owocnym efekcie, przepełnionym niebanalnymi dialogami i bajkowym obrazem. Serdecznie zapraszamy na premierę filmu, której konkretną datę poznamy już wkrótce.
Link do zwiastuna.

[dodaj komentarz]   [pokaż komentarze]

25.08.2009Newsy ... [1] [2] [3] ... [116] [117] [118]
Archiwum ... 2008/2009 2007/2008 2006/2007 2005/2006 2004/2005 2003/2004 2002/2003