 |
Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
|
|
Archiwum 2006/2007
Trasa rowerowa na lody do Kamyka |
Tym razem pochwalę się :) W piątkowym wydaniu Gazety Wyborczej znajdziecie przygotowany przeze mnie opis trasy rowerowej do Kamyka. Wybrałem się tam w lipcu z grupą Trauguciaków. Później trasę przejechałem jeszcze raz, by dokładnie ją "wymierzyć" oraz zrobić kilka fotek. Szczegółowy opis trasy dostępny jest w dziale turystyka. Tutaj link do wersji zamieszczonej w Gazecie.
[pokaż komentarze(5)]
|
31.08.2006
|
Będzie ścieżka rowerowa w III Alei! |
Miasto poszło po rozum do głowy: zostanie wymalowana na poszerzonym, a zarazem mało ruchliwym, północnym chodniku - czyli po stronie Liceum im. Sienkiewicza.
Spór o ścieżkę rowerową w Alejach toczy się latami. Cykliści najchętniej jeździliby środkiem (co i tak większość robi), ale urzędnicy uparcie twierdzą, że porozjeżdżają spacerowiczów i pątników. Z kolei rowerzyści boją się korzystać z jezdni, zwłaszcza odkąd wprowadzono ukośne parkowanie: cofający kierowcy nie są w stanie dostrzec jednośladu.
Niechęć do rowerzystów dała o sobie znać również podczas przygotowań do przebudowy III Alei. Zdecydowano o poszerzeniu zewnętrznych chodników kosztem jezdni, ale ścieżki nie zaprojektowano. - W III Alei ruch będzie uspokojony, to znaczy prędkość ograniczona do 20 km/godz. W takim wypadku rowerzystom na jezdni, pośród poruszających się wolno samochodów, nic nie będzie grozić - mówił jeszcze niedawno szef Miejskiego Zarządu Dróg Kazimierz Augustyn.
Rowerzyści nie dali za wygraną i o potrzebie wyznaczenia drogi rowerowej przypominali na każdym kroku. Także w czwartek rano przed Urzędem Miasta pojawiła się grupa domagająca się m.in. ścieżki w III Alei. Do cyklistów wyszedł prezydent Tadeusz Wrona i nieoczekiwanie zakomunikował, że ścieżka... będzie.
- Zostanie wymalowana na poszerzonym północnym chodniku - sprecyzował później dyr. Augustyn. - Jest on mniej uczęszczany niż południowy, nie ma tam prawie kawiarenek, więc dwukierunkowa droga dla rowerów się zmieści.
Co ze ścieżką rowerową w I i II Alei, które wciąż jeszcze czekają na remont, na razie nie wiadomo.źródło: gazeta.pl
[pokaż komentarze(2)]
|
31.08.2006
|
Piaskownica |
Każdy pamięta swoją piaskownicę. Gdzieś na osiedlu, między blokami - na placu zabaw znalazło się jakieś miejsce na taczkę piasku. Budowało się zamki, lepiło z foremek babki i sypało się po oczach. Mama miała pretensję, że przynosiło się we włosach tonę piasku. Czasami ktoś obcy wszedł do piaskownicy. Trzeba mu było oddać trochę miejsca. Na początku nas denerwował i robiło się wszystko, żeby poszedł. Ale po jakimś czasie zaczęło się razem lepić, wygłupiać i dzielić cukierkami. Wieczorami nie chciało się w ogóle wracać do domu. Któregoś dnia nie było już tego kogoś z kim chcieliśmy się bawić. Przeniósł się na inne osiedle, czy do innego miasta.
Aż pewnego dnia przestaliśmy wchodzić do piaskownicy.
Debiutancka sztuka Michała Walczaka znakomicie z wyczuciem i prostotą oddaje opis pierwszej miłości.
Tym razem pokażemy spektakl w dzielnicy "Raków" ul. Sportowa 64/66 w sobotę o godz. 20:30
Reżyseria Tomasz Man, scenografia Magdalena Gajewska, opracowanie muzyczne Near - White Stripes. OBSADA: Ona - Teresa Dzielska, On - Robert Rutkowski, Inspicjent/sufler Anita Szamocka
[pokaż komentarze(5)]
|
31.08.2006
|
Spotkanie uczniów |
Forumowicze traugutt.net zapraszają wszystkich uczniów na wspólne spotkanie. Zbiórka w czwartek o godz. 17:00 przed głównym wejściem do Cinema City. newsa przygotował: Kuba Kapitański
[pokaż komentarze(2)]
|
30.08.2006
|
Sondaż: Nie chcemy szkoły ministra Giertycha |
"Rzeczpospolita": Gazeta opisuje wyniki sondażu na temat szkolnych zmian zaproponowanych przez ministra edukacji Romana Giertycha.
Polacy najbardziej krytycznie oceniają amnestię maturalną, czyli rozporządzenie o wydawaniu świadectw uczniom, którzy oblali na maturze jeden przedmiot.
45 procent badanych uważa, że pogorszy się w ten sposób jakość nowej matury, a 38 procent jest zdania, że uczelnie znowu zaczną w związku z tym organizować egzaminy wstępne. Dwie trzecie jest przeciwna pomysłowi rozdziału historii na historię Polski i historię powszechną.
Ponad połowa jest również zdania, że ocena z zachowania nie powinna mieć wpływu na promocję do następnej klasy.
Sondaż na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadziła GfK Polonia w dniach 18-20 sierpnia na próbie 983 dorosłych Polaków.
Więcej w "Rzeczpospolitej".źródło: onet.pl
[pokaż komentarze(3)]
|
30.08.2006
|
MEN powoła Radę Dzieci i Młodzieży |
Resort edukacji przygotowuje się do powołania Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej (MEN) - czytamy na stronie internetowej resortu. Do powołania rady MEN został zobowiązany uchwałą Sejmu Dzieci i Młodzieży z 1 czerwca br.
Kandydatów do Rady (uczniów klas II gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) zgłaszają do kuratorów oświaty tylko te szkoły, które chcą. Muszą to zrobić do 20 września tego roku.
Kandydaci (po jednym z każdej szkoły) muszą mieć rekomendacje rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego oraz średnią ocen ze wszystkich przedmiotów co najmniej 5,0, ocenę z zachowania co najmniej bardzo dobrą oraz osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Mają też wyróżniać się aktywnością społeczną w środowisku szkolnym lub lokalnym. Kuratorzy oświaty wybiorą trzech kandydatów, po jednym z każdego typu szkoły: gimnazjum, liceum ogólnokształcącego i innej szkoły ponadgimnazjalnej. Będą brać pod uwagę m.in. wyniki, jakie osiągnęła szkoła podczas egzaminów zewnętrznych w 2006 r. oraz to, czy zgłoszeni uczniowie reprezentują środowiska: wiejskie, małomiasteczkowe, wielkomiejskie. Dane kandydatów mają przekazać do ministerstwa edukacji do 25 września.
Rada Dzieci i Młodzieży ma być wybieralnym organem pomocniczym ministra edukacji. Składać się będzie z 48 przedstawicieli uczniów, po trzech przedstawicieli z każdego województwa. W skład pierwszej Rady zostaną również powołani (dodatkowo) marszałkowie XII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży -Mateusz Markiewicz, Mateusz Komorowski i Łukasz Warchoł.
[pokaż komentarze(5)]
|
28.08.2006
|
Koncert Perfect |
W ramach Dni Częstochowy odbył się na pl. Biegańskiego wspaniały koncert znanego i lubianego przez wszystkich zespołu Perfect, o czym świadczyły tłumy ludzi (były większe niż w Sylwestra :) Nie tylko starsze ale i młodsze pokolenie świetnie bawiło się w rytm starych przebojów zespołu, takich jak: "Niepokonani", "Kołysanka dla nieznajomej" czy "Ale wkoło jest wesoło" i nie tylko. Publiczność domagała się bisu, na który Perfect nie został obojętny. Naprawdę naszym zdaniem perfekcyjna impreza, której częstochowianie są widać spragnieni. Cieszymy się, że zespól odwiedza nas tak często i oczywiście zapraszamy ponownie. Pozdrawiamy uczestników koncertu Anusia & Klodi
[pokaż komentarze(10)]
|
28.08.2006
|
Wymiana z Niemcami |
Dnia 29 sierpnia (wtorek) o godz. 9:15 w sali 1A odbędzie się spotkanie osób biorących udział w tegorocznej wymianie polsko-niemieckiej.
[pokaż komentarze(4)]
|
26.08.2006
|
"Apokalipsa" - nowy spektakl Akademickiego Teatru Tańca |
W programie Dni Częstochowy znalazł się spektakl uliczny Akademickiego Teatru Tańca Politechniki Częstochowskiej "Apokalipsa". Piąta - po "Dworcu Zoo", "Feniksie", Draculi" i "Co w trawie piszczy" - produkcja w dorobku tego zespołu bije na głowę wcześniejsze i udowadnia, że wszystko, za co zabiorą się młodzi tancerze, po prostu skazane jest na sukces.
"Apokalipsa" opowiada o walce Dobra ze Złem, wykorzystując wątki biblijne. Podzielono ją na dwie łączące się ze sobą części. Pierwsza to "Raj". Gdy "Raj" się kończy, zaczyna się "Apokalipsa" właściwa. Obie oszałamiają każdym swoim elementem: tańcem, grą aktorską, charakteryzacją i kostiumami, scenografią, oświetleniem, muzyką (trudno będzie teatrowi zrobić coś jeszcze bardziej imponującego).
Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą niesamowitego tańca. Ewolucje Adama (Tomasz Gorgol) i Ewy (Dagmara Merda) zapierają dech. Nie ustępują im popisy Szatana (Piotr Majer - świetnie ucharakteryzowany, z przerażającymi, zupełnie białymi oczyma), czwórki jego Demonów (fantastyczny breakdance) i czterech tancerek w rolach Jeźdźców Apokalipsy. Do świetnego tańca dochodzą bardzo dobra gra aktorska (spektakl przygotował choreograficznie i wyreżyserował Włodzimierz Kuca, a konsultował aktor Marian Florek) i scenografia Mariusza Chrząstka. Muzyka to przygotowany przez Mariusza Walaszczyka miks rozmaitych utworów. Nieziemskim światłem oblewa wykonawców Tadeusz Stępniak.
Plac Biegańskiego, sobota, godz. 21.źródło: gazeta.pl
[pokaż komentarze(3)]
|
26.08.2006
|
II urodziny Częstochowskiej Masy Krytycznej |
Mijają właśnie dwa lata od kiedy rowerzyści w Częstochowie po raz pierwszy wyruszyli na trasę tzw. "Masy Krytycznej". Dzisiaj z pl. Biegańskiego wyruszyła kolejna - jubileuszowa- dwudziesta Masa. Impreza polega na wspólnym przejeździe rowerzystów głównymi ulicami miasta, w celu chwilowego przyblokowania ruchu ulicznego i zamanifestowania dyskryminacji praw rowerzystów na drodze. Częstochowska Masa została zapoczątkowana przez uczniów Traugutta - tegorocznych absolwentów. Od paru miesięcy Masa ma już nowych koordynatorów. Impreza ta z pewnością jest już rozpoznawalna - i nie tak jak na początku - mylona z grupą pielgrzymów jadących na Jasną Górę. Początkowo o pomoc w zabezpieczaniu trasy, proszona była policja, obecni koordynatorzy zrezygnowali jednak z ich pomocy, co według mnie odbija się na ilości uczestników. Liczę jednak, że Masa swoje najlepsze lata ma jednak przed sobą! Przypomnę, iż rozpoczyna się w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18.00 na pl. Biegańskiegonewsa przygotował: Mateusz Lewandowski
[pokaż komentarze(1)]
|
25.08.2006
|
Urodziny miasta |
24 sierpnia obchodziliśmy 650 rocznicę lokacji Częstochowy. Główne uroczystości miały miejsce na pl. Biegańskiego. Zaczęło się od odegrania hejnałów - mariackiego i częstochowskiego z wieży ratusza. Do wykonania krakowskiego zaproszono strażaka Jana Sergiela, który na co dzień odgrywa znany wszystkim hejnał z wieży kościoła Mariackiego.
Od godz. 16 na placu Biegańskiego rozstawiona była średniowieczna osada Drużyny Żelaznego Wilka, gdzie można było katownię z narzędziami tortur, rycerskie walki i zabawy. O godz. 18 rozpoczął się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z udziałem częstochowskich aktorów oraz Zespołu Muzyki Dawnej "Camerata Cracovia". Na godz. 20 zaplanowano pokaz tańca z płonącymi przedmiotami.
Imprezy artystyczne prowadzili znani prezenterzy telewizyjni Agata Młynarska i Irek Bieleninik. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników święta był poczęstunek - organizatorzy przygotowali według dawnych receptur ponad 8 tys. porcji częstochowskiego żuru. Darmowa degustacja rozpoczęła się o godz. 16 i trwała do 22 :)
[pokaż komentarze(0)]
|
25.08.2006
|
Off Festival |
W dniach 18 - 20 sierpnia w Mysłowicach na kąpielisku „SŁUPNA” odbył się OFF FESTIVAL, na którym zaprezentowała się czołówka polskiej sceny alternatywnej. Zagrali m.in.: Skalpel, Pustki, Kanał Audytywny, Mitch & Mitch, Silver Rocket, T.Love, Lech Janerka, John Porter, Hurt, Strachy Na Lachy, Maria Peszek oraz reaktywowany na czas festiwalu Lenny Valentino (muzycy: Myslovitz, Negatywu, Ścianki). Zagrało również kilku gości z zagranicy: Sofa Surfers, Bang Gang, White Birch, I Am X. Według obliczeń Artura Rojka, który był dyrektorem artystycznym festiwalu, sprzedano ponad 9 tys. biletów! Jest niemal pewne, że za rok fani muzyki alternatywnej znów spotkają się w Mysłowicach. Organizatorzy już teraz zapowiadają większe i bardziej odważne zespoły zagraniczne. Znane na świecie, w Polsce wciąż tylko nielicznym. Bo promocja muzycznego offu to główna idea festiwalu.news i foto: Cezary Stolecki kl. IIId
[pokaż komentarze(7)]
|
25.08.2006
|
W górach bezpiecznie |
Minister Edukacji docenił wartość szkolenia.
Aby szkolenie przyniosło zamierzony efekt (obniżenie ilości wypadków w górach) Minister Edukacji uznał internetowe szkolenie GOPR "W górach bezpiecznie" jako środek dydaktyczny zalecany do użytku szkolnego i wpisał go do wykazu środków dydaktycznych przeznaczonych do kształcenia ogólnego, edukacji prozdrowotnej na poziomie gimnazjum, liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej (numer zalecenia MENiS 1693/2004). To pierwszy przypadek w historii edukacji, kiedy szkolenie e-learning z zakresu bezpieczeństwa zostało uznane jako środek dydaktyczny. Dzięki temu młodzież szkolna będzie mogła przeszkolić się w ramach zajęć lekcyjnych. Obecnie informacja o szkoleniu jest sukcesywnie dystrybuowana do szkół poprzez strony www wszystkich kuratoriów, jak również przez stronę www Ministerstwa Edukacji. Zwracamy się z prośbą do wszystkich nauczycieli, opiekunów i uczniów o informowanie władz szkół o konieczności wprowadzenia szkolenia GOPR do programu zajęć lekcyjnych. newsa nadesłał: Michał Warczewski IIIb
Strona www szkolenia W górach bezpiecznie
[pokaż komentarze(0)]
|
24.08.2006
|
"Nie działa mi dekoder Telewizji Trwam" |
Zespoły młodzieżowe mają o czym śpiewać.
Niespełniane obietnice kolejnych partii, emigracja zarobkowa Polaków, ojciec Rydzyk - polskie zespoły rockowe znów mają o czym śpiewać. Tekściarze, piszący dla młodych polskich kapel, przyglądają się krytycznie otaczającej rzeczywistości i zaczynają tę krytykę od siebie i swojego pokolenia, pisze "Gazeta Wyborcza".
"Palenie, picie, a potem wciąganie/spróbuj jeszcze raz, nic się nie stanie (...) Młodzi, zdrowi, utalentowani/idziemy do przodu szczęściem pijani" - kpi ze swoich rówieśników i obowiązującego wśród nich parcia na szybką karierę i równie szybką "rozrywkę" warszawski zespół Deliryka.
Katowicka grupa Fill dorzuca do tego postępujące ogłupienie rodem z MTV. "Wokół same foki/Każda z nich ma stajla/Lubisz walnąć looka/Wtedy czujesz jazz" - parodiuje w piosence "American Boy" pseudomłodzieżowy język. "Niektórym marzy się rewolucja/A przydarza się polucja" - pokazuje w utworze "Bez ogródek" drugą stronę medalu poznańska grupa Acedia, atakując bierność swoich rówieśników, tym razem tych wychowanych w biednych dzielnicach. Wyrastającą gdzieś z klasycznego punkowego buntu opozycję "my - oni" budują też w swoich tekstach hardcore'owe Obraski oraz zwycięzca festiwalu Zmaza. "Oni" w tym wypadku mogą okazać się każdym - od policji po odrzucających inność reprezentantów tak zwanego zdrowego społeczeństwa. Ostrzej - i zdecydowanie bardziej politycznie - mówi na ten temat krakowska Kontr Kultura. "Już nie słucham tanich kłamstw/Nikt też nie przekona mnie/Że to dla dobra ogółu/Rząd za rządem zmienia się" - rzuca politykom w piosence "Nasze życie". Dostaje się też Kościołowi: "Pamiętajmy o rządzących/Módlmy się o każdej porze/Tron z ołtarzem współpracuje/Czasem lepiej, czasem gorzej" ("List od biskupa").
W tej czasem bardzo doraźnej, czasem nieco schematycznej, czasem wręcz naiwnej, ale aktualnej i szczerze zaangażowanej twórczości trafiają się niekiedy prawdziwe perełki. Trójmiejska formacja Radio Bagdad dopisała niezwykle aktualny polski tekst do piosenki legendy brytyjskiego punka The Clash "London Calling". W jej wydaniu utwór nazywa się "Londyn dzwoni" i mówi o setkach tysięcy Polaków emigrujących do Wielkiej Brytanii. "Londyn dzwoni do odległych miast/Przyjeżdżaj prędko, pożyczę na wjazd/Londyn dzwoni do odległych wsi/Na pewno przyjadę, już nie chcę tak żyć". Toruńska grupa Butelka tymczasem rozprawia się w rytm mocnej metalowej muzyki z imperium ojca Rydzyka jednym krótkim i dosadnym: "Nie działa mi dekoder Telewizji Trwam".
Niektórzy stawiają na dosłowność, inni bawią się metaforami. Jedni żartują, drudzy wypowiadają się jak najbardziej poważnie. Z tej mieszaniny stylów i pomysłów wyłania się ważna prawda - pogłoski o śmierci polskiego zaangażowanego tekstu rockowego były mocno przesadzone, konkluduje "Gazeta Wyborcza". (PAP). Więcej na stronie gazety. Źródło: wp.pl
[pokaż komentarze(0)]
|
24.08.2006
|
Giertych nie zdąży z podpisaniem amnestii |
Amnestia maturalna ministra Romana Giertycha miała dać szansę na studia tym, którzy polegli na jednym z przedmiotów podczas egzaminu dojrzałości. Ale minister wciąż nie podpisał rozporządzenia.
Amnestię Giertych wymyślił kilka tygodni temu. Jeśli ktoś nie zdał jednego z pięciu obowiązkowych egzaminów, ale ze wszystkich uzyskał w sumie co najmniej 30 proc. punktów, to ma zdaną maturę i otwartą drogę na studia. Tyle o pomyśle, który miał objąć blisko 50 tys. tegorocznych maturzystów......
... Sprawdziliśmy. Projekt rozporządzenia w sprawie amnestii od kilku dni wisi na stronie internetowej MEN, ale wciąż czeka na podpis ministra Giertycha. Poprosiliśmy o prognozę, kiedy ministerialny autograf może się pojawić pod rozporządzeniem. - Trudno powiedzieć - tłumaczy Marzena Piasecka z biura prasowego MEN. - Do końca sierpnia prowadzimy konsultacje w tej sprawie, spływa do nas wiele opinii. Dopiero po ich zakończeniu można podpisać rozporządzenie.
To oznacza, że Małgosia na studiowanie resocjalizacji nie ma szans. Nawet zakładając optymistyczną wersję, że Giertych podpisze rozporządzenie zaraz na początku września, potrzeba będzie jeszcze trzech tygodni. Tydzień na wejście w życie rozporządzenia i dwa na wydrukowanie świadectw. Do rąk maturzystów dokumenty trafią najwcześniej pod koniec września.
To praktycznie pozbawia ich możliwości studiowania na uczelniach publicznych, które już zakończą rekrutację. Pozostaną im uczelnie niepubliczne, które w większości prowadzą nabór do końca września.źródło: gazeta.pl
[pokaż komentarze(0)]
|
23.08.2006
|
Newsy ...
[1] [2]
[3]
... [24]
[25]
[26]
|
|
|
|
|