Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2006/2007

Jak Kuba Bogu...
     News 1:
Amnestia dla maturzystów będzie rozszerzona.
Roman Giertych chce rozszerzenia amnestii dla maturzystów.
Minister edukacji chce objąć amnestią również zeszłorocznych maturzystów - dowiedziała się IAR. Za kilka dni ma być gotowe rozporządzenie w tej sprawie.
Wszystko dlatego, by uniknąć pretensji ze strony zeszłorocznych maturzystów, a co za tym idzie zarzutów o zmianę zasad w trakcie egzaminu.
Roman Giertych potwierdził, że rozszerzenie amnestii jest konieczne. "Jeżeli chce się zmienić na przyszłość sytuację maturzystów, trzeba zmienić przeszłość tych, którzy uczestniczyli w maturze w tym roku i w zeszłym. Taka jest konieczność" - mówi minister.
Według pomysłu ministerstwa, świadectwa maturalne dostałyby osoby, które nie zdały jednego egzaminu, ale mają co najmniej 30-procentową średnią z pozostałych przedmiotów. W tym roku takich osób było 50 tysięcy, w zeszłym roku co najwyżej kilka tysięcy, choć nie ma jeszcze precyzyjnych wyliczeń.
Jedna piąta zeszłorocznych maturzystów, którzy oblali egzamin przystąpiła w tym roku do poprawki w styczniu lub w maju. Części z nich po poprawce udało się już dostać na studia.

     News 2:
Egzaminy na studia mogą wrócić
"Gazeta Prawna": Amnestia dla maturzystów, którzy nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu, dla wszystkich odbierających świadectwo dojrzałości może oznaczać konieczność zdawania egzaminów wstępnych na studia
"Jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotuje projekt rozporządzenia, zgodnie z którym osoby, które nie zdały jednego przedmiotu na maturze, otrzymają świadectwa dojrzałości, rektorzy szkół wyższych będą zabiegać o przywrócenie egzaminów wstępnych na studia" - zapowiada przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Tadeusz Luty.
Jego zdaniem tworzenie nowych przepisów zmieniających w istotny sposób kwestię nowych matur, bez przewidzianych prawem konsultacji z KRASP, łamie umowę resortu edukacji i środowiska akademickiego, zawartą w trakcie prac nad stworzeniem nowego systemu egzaminów dojrzałości obowiązującego od 2005 roku. Nieformalna umowa znajduje potwierdzenie w przepisie art. 62 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 165, poz. 1365), zgodnie z którym organy władzy publicznej zasięgają opinii konferencji rektorów w sprawie m.in. rozwiązań w systemie oświaty mających znaczenie dla szkół wyższych - podaje dziennik.
"Skoro Ministerstwo Edukacji Narodowej zmienia system oceniania matur, my możemy zreformować nabór na studia" - mówi prof. Tadeusz Luty. "Środowisko akademickie zostało zlekceważone i wymaga od KRASP działań, które wzmocnią kompetencje pedagogów w ocenianiu wiedzy uczniów oraz ograniczą wpływ polityki na edukację" - dodaje.
Planom wprowadzenia amnestii sprzeciwia się większość rektorów szkół wyższych.
Więcej w "Gazecie Prawnej".

[pokaż komentarze(9)]

01.08.2006

Przystanek Woodstock - Giertych szuka winnych
     Roman Giertych chce rozmawiać z premierem na temat tegorocznego Przystanku Woodstock. Będzie się domagał wyciągnięcia konsekwencji wobec wojewody lubuskiego.
Zdaniem ministra edukacji, to właśnie wojewoda winny jest śmierci młodego człowieka, który w noc przed rozpoczęciem festiwalu zadławił się na śmierć po wypiciu dużej ilości alkoholu i po przegrzaniu słońcem.
     "Poprosiłem wojewodę z PiS, by wprowadził prohibicję, ale nie posłuchał się mnie. Gdyby wprowadzono prohibicję, kto wie, może te tragiczne wypadki nie miałyby miejsca" - mówił minister w rozmowie z IAR.REKLAMA Czytaj dalej
     Roman Giertych tłumaczy, że nie pojechał na Przystanek Woodstock właśnie dlatego, że nie wprowadzono prohibicji. Do uczestnictwa w festiwalu Giertycha osobiście zaprosił Jerzy Owsiak. Podczas rozmowy obu panów Giertych odmówił tłumacząc się brakiem czasu.

źródło: onet.pl

[pokaż komentarze(4)]

31.07.2006

Oddać krew... (nie) każdy może.
     Minister Religa zaproponował, aby – przypadającą w dniu jutrzejszym – 62. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczcić oddając krew. Gorąco popieram apel Pana Profesora. Jak ustaliłem, we wtorek na pl. Biegańskiego będzie stał ambulans, w którym będzie można oddać krew. Zapraszam wszystkich chętnych i odważnych Trauguciaków ( obecnych oraz absolwentów), aby przyłączyli się do akcji.
Zbieramy się jutro - 1.08.2006r - o godz. 12.00 na Biegana (weźcie dowód osobisty). Na pewno będę ja oraz - debiutujący w roli dawcy krwi - p.prof. Jaskóła. Kto jeszcze?
PS
KTO MOŻE ODDAĆ KREW:
• osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
• osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
• osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
• osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone KRWIĄ i preparatami krwiopochodnymi.

[pokaż komentarze(3)]

31.07.2006

Srebro Dominiki
     Tenisistka CzTK Victoria - Dominika Koćwin (kl.III F) ze swoją klubową koleżanką - Martą Jeż zdobyła srebrny medal w mistrzostwach Polski, które odbyły się w Zabrzu.
To nie jedyny sukces Dominiki w ostatnim czasie. Traugucianka ma za sobą starty w Ogólnopolskich Turniejach Klasyfikacyjnych. W Olsztynie Dominika indywidualnie zajęła drugą pozycję.
Wielkie brawa :)

[pokaż komentarze(7)]

28.07.2006

Premiera teledysku zespołu Habakuk
     W piątek w klubie Utopia odbędzie się premiera najnowszego teledysku Habakuka do piosenki "Dobry riddim". Piosenka pochodzi z wydanego kilka miesięcy temu albumu "4 Life". Teledysk - bez udziału zespołu - wykonała częstochowska Wytwórnia Filmowa Chacifde. Klip ma konwencję wielkiej imprezy - taka też, z udziałem muzyków, odbędzie się zapewne po premierze w Utopii, gdy Juriman Selecta poprowadzi "Reggae dancehall party".
     Klub Utopia, ul. Jasnogórska 13. Piątek, godz. 20. Wstęp - 3 zł.

źródło: Gazeta Wyborcza

[pokaż komentarze(4)]

27.07.2006

Częstochowska Strona Rowerowa

     Wszystkich miłośników turystyki rowerowej zapraszam na nowopowstałą Częstochowską Stronę Rowerową.
     Znajdziecie tam m.in.: opisy alternatywnych dojazdów do Olsztyna, Poraja czy Złotego Potoka, instrukcje regulacji przerzutek etc.
     Stronę prowadzi p. Piotr Wojciechowski.

[pokaż komentarze(0)]

27.07.2006

Wracają szkolne mundurki.
      Szkolne mundurki - nowa inicjatywa R. Giertycha.
Ministerstwo edukacji chce, by każda szkoła mogła wprowadzić obowiązek noszenia jednolitych strojów. Decyzję podejmowałby dyrektor szkoły lub rada rodziców.
Zapis o możliwości wprowadzania mundurków ma się znaleźć w nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Minister Roman Giertych przekonuje, że takie rozwiązanie ma wiele korzyści. W szkole nie będzie już sytuacji, kiedy dzieci przechwalają się strojami.
     Poza tym, w szkołach prywatnych, gdzie istnieje już nakaz noszenia mundurków, łatwiej zauważyć obcą osobę, która wchodzi na teren szkoły. Według informacji IAR, nie będzie jednego, obowiązującego wzoru strojów. Każda szkoła będzie mogła wprowadzić mundurki według własnego pomysłu.

źródło: onet.pl

[pokaż komentarze(54)]

23.07.2006

Koncerty w Utopii
     Pomimo trzydziestostopniowego upału i wakacji, charytatywny koncert ściągnął do Utopii ok. pięćdziesiąt osób (w przeważającej części uczniów i absolwentów Traugutta). Chłód panujący w piwnicznych pomieszczeniach klubu już na wstępie wprawił w dobry nastrój publiczność.
     Koncert rozpoczął Paweł z Andrzejem prezentując rockowe kawałki między innymi Nirvany, Dżemu czy Myslowitz. Po nich wystąpił Robert z Adasiem (na potrzeby koncertów duet przybrał nazwę „Poetica”). Tu usłyszeliśmy utwory SDM’u, Turnaua, oraz kilka autorskich piosenek (chłopcy napisali muzykę do wierszy m.in. Tuwima czy Gałczyńskiego). Oba zespoły, nim pożegnały się z publicznością musiały bisować :) Rozentuzjazmowany tłum nie chciał wypuścić artystów :P
     Wkrótce pojawi się zapis dźwiękowy koncertu. W moich uszach wciąż brzmi: "Kołyszemy pochylamy, całujemy, oddalamy - aniołowie. Nastrajamy, poprawiamy, otwieramy trudne bramy - aniołowie..."

[pokaż komentarze(14)]

22.07.2006

Trauguciacy koncertują w Utopii
     Serdecznie zapraszam wszystkich na charytatywny koncert, który odbędzie się w częstochowskim klubie Utopia w piątek 21 lipca o godzinie 19:30. Zagrają: Paweł Jurczyński i Andrzej Lamik, a po nich duet "Poetica" w składzie: Robert Ściubilecki - wokal, gitara akustyczna oraz Adam Szadkowski - bas. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na operację chorego na nowotwór Łukasza Osicy. Wstęp to symboliczne 5zł.
Pomóżmy Łukaszowi !

newsa przygotował: Adaś Szadkowski

[pokaż komentarze(18)]

20.07.2006

Tam nas jeszcze nie było
     Coraz mniej miejsc (w najbliższej okolicy) pozostało niezdobytych przez Traugutt Bikers Team® :) Tym razem, za namową p.prof. Tomasza Mirowskiego udaliśmy się do ujścia Liswarty do Warty.
     Z rajdu zapamiętamy zapewne: słoneczną pogodę, wysoką temperaturę (oj, dała nam popalić) ale przede wszystkim przepiękne widoki na meandry Kocinki i Liswarty, dużą różnicę temperatury wody przy ujściu rzeki oraz jazdę po lesie, łąkach i zaroślach wśród kąsających owadów (powiedzmy, że były drobne problemy z odnalezieniem pewnej drogi :p).

[pokaż komentarze(3)]

20.07.2006

Koncert w Koniecpolu
     W poniedziałek 17 lipca w koniecpolskiej muszli koncertowej odbył się koncert charytatywny. Zbieraliśmy pieniądze na operację Łukasza Osicy, (choruje na nowotwór). Łukasz pochodzi z Warszawy i ma 20 lat. Ze stolicy przyjechali do Koniecpola jego znajomi - Agnieszka, Michał oraz Bartek. Graliśmy w składzie: Robert Ściubilecki - wokal, gitara akustyczna, Adam Szadkowski - bas oraz wcześniej wspomniany Bartek - perkusja. Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy. Pragnę również poinformować, że dnia 21 lipca (piątek) odbędzie się drugi koncert charytatywny w częstochowskim klubie Utopia. Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji znajdziecie tutaj.

newsa przygotował: Adaś Szadkowski IID


     Ja od siebie dodam, że na koncercie stawiło się liczne grono absolwentów (pozdro dla ex IIIA i nie tylko), dziewczyny z Traugutta zbierały datki, a ... bisom nie było końca. Prócz znanych (ze szkolnych akademii) utworów można było usłyszeć kilka premierowych. W ucho szczególnie wpadli mi "Aniołowie". Aaaa... zapomniałbym - w roli konferansjera udanie debiutował Jarek Janik.

[pokaż komentarze(10)]

18.07.2006

XXV rajd rowerowy
     Serdecznie zapraszam w środę 19.07.2006r na kolejny rajd rowerowy. Pojedziemy na północ, w kierunku ujścia Liswarty do Warty. Trasa do pokonania to ok. 70 - 80 km, tempo rajdowe (avg. ok. 22 - 24 km/h). Wyjazd godz. 10.00 spod szkoły. Przypominam, że będzie możliwość skorzystania z kąpieli (zalew w Ostrowach nad Okszą), proszę zabrać odpowiedni strój :)

[pokaż komentarze(13)]

17.07.2006

Wypad na lody do Kamyka
     Na sobotę zaplanowana była kolejna "integracyjna" impreza - wypad na lody do Kamyka. W miejscu zbiórki stawiło się dziewięć osób (w tym aż jeden pierwszak :). Drogami i bezdrożami, pod silny i porywisty wiatr udaliśmy się do kawiarni Consonni w Kamyku (a dokładniej - w Borowiance). Sześćdziesięciominutowa jazda w tzw. turystycznym tempie zakończyła się pełnym sukcesem (czytaj - dojechaliśmy do celu). Tam czekał na nas kolejny pierwszak :) Osoby, które były po raz pierwszy w nowej kawiarni, nie szczędziły słów pochwały dla jej wyglądu. Miejsce zdecydowanie warte polecenia na wypad z przyjaciółmi, dziewczyną/chłopakiem :)
PS
Na środę planuję (odłożony w czerwcu) rajd do ujścia Liswarty do Warty. Zainteresowanych proszę o kontakt.

[pokaż komentarze(2)]

16.07.2006

"Amnestia" dla maturzytsów
     Maturzyści, którzy w tym roku nie zdali jednego z przedmiotów, a mieli w sumie średnią powyżej 30 proc., dostaną świadectwo dojrzałości.
     Nie wiadomo, ilu uczniów obejmie amnestia. 60 proc. tych, którzy nie zdali, oblało przez jeden przedmiot. To ok. 50 tys. osób.
     Skąd ten pomysł? Egzaminy dojrzałości poszły słabo (nie zdało 21 proc. uczniów), a niektóre testy były źle przygotowane. Biologii nie zdało 23 proc. zdających (w 2005 r. - 2 proc.). Do MEN płyną sygnały, że niektórzy uczniowie świetnie zdali np. cztery przedmioty, z piątego zabrakło im jednego punktu i z matury nici.
     Według "Wyborczej" stosowne rozporządzenie szef MEN Roman Giertych podpisze w przyszłym tygodniu i będzie ono obowiązywało także w następnych latach. To zdaniem MEN jedyna furtka do wprowadzenia obowiązkowej matury z matematyki - w przeciwnym razie ten egzamin byłby rzezią maturzystów. Więcej w komentarzach.

źródło: onet.pl

[pokaż komentarze(8)]

15.07.2006

Wypad do Kamyka
     Serdecznie zapraszam jutro (w sobotę) na integracyjny - rowerowy - wypad na lody do Kamyka. Do przejechania ok. 14 km (w jedną stronę) w większości polnymi drogami, tempo turystyczne. Zbiórka o godz. 15.00 na parkingu przy Obi (obok słupa z logo marketu).

[pokaż komentarze(15)]

14.07.2006Newsy ... [1] [2] [3] [4] ... [24] [25] [26]