Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2006/2007

Wystawa fotografii Trauguciaków
     Okej, stało się, co się stać musiało. Skoro Traugutt jest kuźnią fotograficzną, to wymyśliliśmy sobie, że wypadałoby zrobić wystawę prezentującą Waszą twórczość fotograficzną. Czasu jest mało, bo wystawa otwiera się w połowie miesiąca. Kilku fotografów już zaprosiliśmy do pokazania w niej swych prac, ale dajemy szansę wszystkim.
Jesteś uczniem bądź absolwentem Traugutta i chcesz, by znalazły się one na wystawie? Wystarczy przesłać swoje DWIE- i tylko dwie- fotografie na adres ( wystawa@traugutt.net ). Czekamy na nie tylko do poniedziałku do godz. 20.00. Foty powinny być „obrobione”, wykadrowane, w dużej rozdzielczości itp.
Po akceptacji przez komisarzy wystawy będzie można oglądać je ... (szczegóły niebawem).

Ola Trojak, Marek Podgórski

[pokaż komentarze(5)]

30.06.2007

Wyniki matur
     Drugi dzień pełen emocji w Traugucie. Tym razem za sprawą matur. Przed południem kurier przywiózł wyniki egzaminu. Co bardziej niecierpliwi gromadzili się w szkole już przed godziną jedenastą. Inni (ci, którzy już pracują) dotarli do szkoły tuż przed jej zamknięciem.
Reakcje były różne: jedni z emocji nie mogli się podpisać, drudzy śmiali się (pewnie chcąc ukryć napięcie). Jak co roku były piski radości (u tych, którzy wcześniej nieco zwątpili w swoje umiejętności) i łzy rozpaczy (u tych, którzy liczyli na więcej). I tym pierwszym, i tym drugim życzymy powodzenia podczas walki o indeksy.

[pokaż komentarze(12)]

29.06.2007

Traugutt równą szkołą!!!
Pełne statystyki rekrutacji 2007 w Częstochowie klik
Rzut okiem na statystyki - klasy najwyżej i najniżej punktowane
- Słowacki: pol.-hist. - 137 pkt. / niem.-hist.-WOS - 117 pkt.;
- Traugutt: pol.-hist.-WOS - 142 pkt. / mat.-fiz.-chem. - 130 pkt.;
- Biegański: hist.-geogr.-WOS - 126 pkt. / biol.-chem. - 122 pkt.;
- Sienkiewicz: biol-chem i ang.-hist. po 140 pkt. / mat.-geogr. - 129 pkt.;
- Mickiewicz: pol.-ang.-edu.-dziennikar. - 120 pkt. / ang-kultur. USA - 114 pkt.;
- Dąbrowski: pol.-hist.-WOS - 110 pkt. / mat.-inf.-fiz. - 86 pkt.;
- Kopernik: biol.-chem. - 146 pkt. / pol.-hist.-ang. - 126 pkt.;
- Norwid: mat.-fiz.-inf. - 157 pkt. / ang.-hist. (franc./ros.) - 106 pkt. / klasa sport. - 104 pkt.;
- TZN: tech. inf. - 91 pkt./ tech. ochrony środowiska: 64 pkt.

[pokaż komentarze(19)]

28.06.2007

Poprzeczka ostro w górę
     Godzina 12.00. Tłum gimnazjalistów oraz nie mniej liczna grupa rodziców ze wzrokiem pełnym obaw szuka swojego nazwiska na liście zakwalifikowanych. W tym roku minimalny próg punktowy gwarantujący przyjęcie do Traugutta wzrósł aż o 5 punktów w porównaniu do roku ubiegłego (ze 125 do 130). Najtrudniej dostać się było do klasy humanistycznej – 142 pkt. (131 rok temu), językowej (angielskiej) 141 pkt. (133 rok temu), 140 pkt. przyrodniczej (137) oraz 139 – ekonomicznej (135).
133 punkty kwalifikowały do klasy językowej francuskiej.
Nieco inaczej wyglądała rekrutacja do klasy politechnicznej. W przyszłym roku szkolnym będą dwa oddziały o zbliżonym programie nauczania – politechniczny i informatyczny. Progi wyniosły odpowiednio 130 i 132.
Teraz tylko pisemne potwierdzenie woli kontynuacji nauki w Traugucie i … wakacje.

[pokaż komentarze(65)]

28.06.2007

1500 dni traugutt.net
     Patrząc na top strony można dostrzec taki napis:
"Strona istnieje od 19.05.2003, czyli 1500 dni."
Słownie: jeden tysiąc pięćset :P Niby nic - a cieszy :D
Korzystając z okazji chciałbym złożyć podziękowania.
Dla pana Zdzisława Hajdasza za trzeci rok sponsorowania serwisu (przypomnę – strona jest na komercyjnym serwerze), Marcina Krzywdy (studenta informatyki na UJ, absolwenta Traugutta) oraz Adasia Szadkowskiego (kl. IIID) za nadzór informatyczny (ustawiczne udoskonalanie strony i spełnianie moich „zachcianek”), Ani Waczyńskiej i Magdzie Makowskiej (kl. IIIa) za newsy, wywiady (4 jeszcze czekają w kolejce na opublikowanie), recenzje książek etc., Kasi Matyjaszczyk (kl. IIIB) za… korektę interpunkcyjną (niestety już chyba się nie nauczę, gdzie stawia się przecinki, a gdzie nie :(, wszystkim fotografom oraz tym, którzy przyczynili się do tego, że traugutt.net jest taki, jaki jest.
Wielkie dzięki!!!

Marek Podgórski

PS
Nie wspomniałem jeszcze o Arturze Bigosińskim (również absolwencie), który przygotował pierwszą wersję traugutt.net - wówczas "Oficjalnej strony prof. Marka Podgórskiego". Jak wyglądała, możecie zobaczyć tutaj.

[pokaż komentarze(12)]

27.06.2007

W czwartek w Oslo slajdshow Darka Cierpiała
     W czwartek w pubie Oslo swe zdjęcia pokaże częstochowski fotograf Dariusz Cierpiał.
Slajdshowy w ostatnie czwartki miesiąca w pubie Oslo już na stałe wpisały się w kulturalny terminarz Częstochowy. W ubiegłym miesiącu, gdy swe zdjęcia pokazywał Grzegorz Skowronek, na pokaz przyszło ok. 80 osób!
   W ten czwartek obejrzymy zdjęcia zgoła inne od poprzednich, bo wtedy pokazywali się reporterzy. Teraz swe prace pokaże Dariusz Cierpiał znany głównie z aktów i fotografii inscenizowanych. 32-latek jest członkiem Oddziału Jurajskiego Fotoklubu RP, przez który w ubiegłym roku został wybrany fotografem roku.
   - Slajdshow, który zaprezentuję w najbliższy czwartek, stanowi mix fotograficzny z różnych okresów mojej przygody z fotografią. To, co robię w fotografii teraz, zostanie zaprezentowane na początku - czyli fotografia inscenizowana. To, co robiłem wcześniej, w czasie studiów fotograficznych w Krakowie, czyli „street photos" zostanie zaprezentowane w części drugiej pokazu, a to, co robiłem w fotografii na początku - czyli głównie fotografia portretowa, będzie przewrotnie na końcu pokazu. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. - mówi sam Cierpiał - Myślę, że zaskoczę zarówno tych, którzy dobrze znają moją fotografią i śledzą ją na bieżąco, jak i tych, którzy nie mieli z moimi pracami jeszcze do czynienia. Zawsze zostawiam też coś na deser... Postaram się zapewnić mocne wrażenia wszystkim odwiedzającym w tym dniu pub Oslo. Zapraszam serdecznie.
   Slajdshow organizowany przez niezależną grupę fotograficzną Fotocela rozpocznie się o godz. 20 w pubie Oslo (ul. Korczaka 14). Wstęp wolny.

newsa przygotowała: Olga Trojak http://mojaczestochowa.blox.pl

[pokaż komentarze(0)]

27.06.2007

Rekrutacja dobiega końca
      Ostatnie świadectwa, ostatnie wyniki egzaminów, osiągnięcia dodatkowe i chwila wytchnienia. Jeszcze jutro do godz. 9.00 wprowadzamy dane gimnazjalistów i kończymy etap szkolny rekrutacji. Dalej "pocić" się będą już tylko maszyny (czytaj - komputery systemu elektronicznej rekrutacji).
W czwartek o 12.00 wywiesimy listy przyjętych (proszę pamiętać o konieczności pisemnego potwierdzenia woli kontynuacji nauki w II LO).
Weryfikując dane gimnazjalistów nie sposób nie zauważyć znacznego (bo 28%) wzrostu zainteresowania Trauguttem. Ten rok będzie też rekordowy w ilości olimpijczyków, którzy pragną uczyć się w II LO. Szczegółowe dane podam w czwartek.

[pokaż komentarze(8)]

26.06.2007

„Żegnamy szkołę, witamy nowy sztandar”
     22 czerwca 2007 roku liczna rzesza uczniów szkół rozmaitego typu ostatni raz w tym roku szkolnym udała się w progi swoich placówek edukacyjnych, by za przyniesiony kwiatuszek otrzymać świadectwo i rozpocząć upragnione wakacje. Wzoru tego nie powielili uczniowie naszej szkoły. U nas bowiem zakończenie roku szkolnego było tylko niewielka częścią uroczystości dużo większego formatu – poświęcenia nowego sztandaru szkoły. Dawny sztandar zasłużył już sobie na miejsce w Izbie Pamięci, zwłaszcza że zetlały jedwab trudno już było cerować (wiem, bo to robiłam).
Za piętnaście dziewiąta spod szkoły wyruszył pochód, na czele którego dumnie powiewał nowy sztandar. W kościele pod wezwaniem Ciała i Krwi Chrystusa ksiądz biskup Antoni Długosz w asyście księży - absolwentów Traugutta i naszych katechetów odprawił mszę w intencji szkoły i wszystkich z nią związanych. Ksiądz biskup we wzruszających słowach mówił o rodzinie trauguciaków, a całując na kolanach poświęcony przez siebie sztandar dał wszystkim piękną lekcję szacunku dla najważniejszego symbolu szkoły.
Następnie wróciliśmy do szkoły na kolejną część uroczystości. W dniu tym zaszczycili nasze progi swoją obecnością: Poseł na Sejm RP H. Rozpondek, Poseł na Sejm RP J. Wiśniewska, ks. Bp A. Długosz, w-ce Wojewoda Śląski A. Warzocha, kurator A. Janowska, dyrektor Delegatury Kuratorium U. Bauer, w-ce prezydent Miasta J. Betnarski, Przew. Rady Miasta P. Kurpios, zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji P. Jeziorowski, Przew. Sekcji Oświaty NSZZ Solidarność D. Kaczmarek, Prezes ZNP G. Sikora.
Po odśpiewaniu hymnu pan dyrektor w krótkich słowach przedstawił historię sztandaru i zinterpretował znajdujące się na sztandarze symbole, następnie poproszono gości o wbicie w drzewiec honorowych gwoździ. W części artystycznej obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Trwaj chwilo – 87 lat z historii szkoły”, posłuchaliśmy wierszy M. Konopnickiej i fragmentów prozy E. Orzeszkowej, tradycyjnie wysłuchaliśmy chóru i naszych solistów, a na zakończenie pośmialiśmy się ze scenek kabaretowych. Całość zwieńczył utwór „Niech mówią, że to nie jest szkoła” wykonany z konieczności a capella, tym nie mniej po mistrzowsku, przez chór pod dyrekcją sobowtóra Piotra Rubika. Póżniej rozdano świadectwa i zaczęły się WAKACJE.

newsa przygotowała: p.dyr. Małgorzata Jackowska

[pokaż komentarze(2)]

26.06.2007

Zmarł p.prof. Hieronim Zyguła
     Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że zmarł Ś.P. Hieronim Zyguła.
Urodził się 1 lutego 1930r. W latach 1950-53 odbył studia I Stopnia na wydziale Matematyczno – Fizycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach i uzyskał kwalifikacje do nauczania matematyki w szkołach licealnych. Studia magisterskie z zakresu matematyki ukończył w 1972 roku na Uniwersytecie Śląskim. W 1953 r. podjął pracę w LO im. A.Mickiewicza. W 1969 na własna prośbę został przeniesiony do II LO im. R.Traugutta i pracował w tej szkole do końca 1993r.
Był nauczycielem zdyscyplinowanym, pracowitym, i odpowiedzialnym. Charakteryzował się dużą wiedzą merytoryczną i talentem pedagogicznym. Jego wychowankowie nie mieli trudności na studiach wyższych, za co wielokrotnie zyskiwał listy pochwalne od władz uczelnianych. Ściśle współpracował z Politechniką Częstochowską w przygotowaniu tematów z matematyki na egzaminy wstępne. Dużo czasu poświęcał pracy społecznej na terenie szkoły. Był opiekunem organizacji młodzieżowych działających w szkole. Jako wychowawca cieszył się autorytetem wśród młodzieży i nauczycieli.

   Nabożeństwo żałobne odbędzie się w poniedziałek - 25.06.07r. o godz. 12.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki (ul. Gen. Dąbkowskiego 42 )

[pokaż komentarze(1)]

23.06.2007

Filmy z Polski i muzyka z Niemiec
     Galeria Teatr From Poland zaprasza w niedzielę na Noc Świętojańską z filmem i muzyką.
Swoje filmy zaprezentuje Jan Brożyński, licealista z "Kopernika". Zobaczymy m.in.: "Finish w Zaułku", "Fast love fast sex", "S&B performance", "Święto pracy", "Mission EVS" i "Zrealizować marzenia". Na gitarze zagra Tobias Schulze z Niemiec - uczestnik Wolontariatu Europejskiego, w którym Częstochowa uczestniczy od pięciu lat. Ten wszechstronnie uzdolniony muzycznie młody człowiek jest wolontariuszem, pracującym w Przedszkolu nr 38. Jan Brożyński zaprosił go do realizacji "Nocy Świętojańskiej z filmem i muzyką".
Sam Brożyński to obok Karola Bartona jeden z najlepiej zapowiadających się częstochowskich filmowców młodego pokolenia. Człowiek orkiestra: szczudlarz, laureat konkursu "8 Wspaniałych", członek Młodzieżowej Rady Miasta, angażujący się w projekty wymiany europejskiej i wolontariatu. Jego największą pasją jest film. Obecnie realizuje materiały filmowe dla telewizji zmiasta.pl oraz TV Orion.
Początek Nocy Świętojańskiej z filmem i muzyką w Galerii Teatru From Poland (Al. NMP 2) w niedzielę o godz. 19. Wstęp - 4,5 zł.

źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

[pokaż komentarze(1)]

22.06.2007

263 foty, 8 wybrańców w tym 5 z Traugutta :)
      Dokładnie 263 zdjęcia zostały zgłoszone na naszą akcję "Noc Kulturalna minuta po minucie". Szczerze przyznajemy: takiej liczby się nie spodziewaliśmy!
Sporo zdjęć zrobili młodzi: Piotr Bednarek, Albert Stęclik i Jakub Kozłowski (ten fotografuje najkrócej i najsłabszym sprzętem) to pierwszoklasiści z liceum "Traugutta". Jakub Stolecki też chodzi do pierwszej klasy, tyle że Liceum Samorządowego. Piotr Łodziński i Kamil Kożuch właśnie licea skończyli.
Piotr Kała ma 27 lat, jest studentem dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i fotografem niezależnym, Marek Podgórski - najstarszy z tego grona - jest pedagogiem w "Traugucie", a Sebastian Adamus to fotograf od kilku lat współpracujący z "Gazetą Wyborczą".
Trzymamy kciuki za wszystkich fotografów, którzy pokazali swoje zdjęcia na fotoforum.
W czwartkowej "Gazecie" pokazujemy najlepsze zdjęcia. Wszystkie pokazujemy na częstochowskim fotoforum.

źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

[pokaż komentarze(3)]

20.06.2007

Gimnazjaliści wybrali
     Zakończył się pierwszy etap rekrutacji. Gimnazjaliści złożyli teczki w szkołach I wyboru. Oto rankingi popularności ułożone wg:
I wyborów w Traugucie (liczba chętnych/miejsce):
2,84 humanistyczna
2,56 angielska
1,91 przyrodnicza
1,69 ekonomiczna
1,00 informatyczna
0,75 politechniczna
0,38 francuska

wyborów z wszystkich preferencji w Traugucie (liczba chętnych/miejsce):
22,38 angielska
11,88 francuska
11,84 humanistyczna
10,63 ekonomiczna
9,63 informatyczna
9,34 przyrodnicza
8,75 politechniczna

Ranking popularności liceów wg I wyboru (liczba chętnych/miejsce):
Kopernik 1,79
Biegański 1,64
Traugutt 1,61
Sienkiewicz 1,54
Słowacki 1,42
Norwid 1,20
Kochanowski 1,17
Mickiewicz 1,06
Żeromski 1,01
Dąbrowski 0,81
Samorządowe 0,39
Anders 0,31
Reymont 0,23

oraz wg wyborów z wszystkich preferencji w danym liceum (liczba chętnych/miejsce):
Biegański 6,46
Mickiewicz 4,46
Słowacki 4,43
Żeromski 3,94
Traugutt 3,64
Kopernik 3,55
Sienkiewicz 3,51
Dąbrowski 2,96
Kochanowski 2,70
Norwid 1,85
Samorządowe 1,81
Reymont 1,39
Anders 1,28

[pokaż komentarze(7)]

19.06.2007

Wyróżnienie w Brzegu
     Ewa Kłosowicz (kl. Ic) na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej „Face The Music” Brzeg 2007 uzyskała wyróżnienie. W dniach 8 i 9 maja wzięła udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Majowa Nutka”gdzie zdobyła I miejsce (złotą nutkę) w swojej kategorii wiekowej. Następnie zaproszona była do znanej, krakowskiej „Piwnicy pod aranami” gdzie gościnnie zaśpiewała nagrodzoną piosenkę.

[pokaż komentarze(6)]

19.06.2007

Future Shock
     Audycja Future Shock rozpoczyna serię koncertów radiowych od wykonawcy, którego nazwisko juz od kilku miesięcy pojawia się na naszych stronach. Mowa o chińskim artyście Zen Lu oraz crossprojekcie Grzegorza Bojanka i Zen Lu - Chop, który będzie gościł w audycji Jarka Grzesicy we wtorek, 19.06, o godzinie 23:00 w jazzradio (http://jazzradio.pl, Cyfra +, 106,8 FM Wawa, 101 FM Kraków).
W audycji usłyszycie na żywo obu wykonawców w unikalnym koncercie radiowym.

[pokaż komentarze(0)]

19.06.2007

263 spojrzenia na Noc Kulturalną
      Dokładnie 263 zdjęcia zostały zgłoszone na naszą akcję "Noc Kulturalna minuta po minucie". Szczerze przyznajemy: takiej liczby się nie spodziewaliśmy!
   Większość fotografii zrobili licealiści. Jednym z nich jest 16-letni Piotr Bednarek, uczeń I klasy LO im. Traugutta. Już brał udział w fotograficznej akcji „Gazety” w marcu, kiedy ochotnicy przez 24 godziny, minuta po minucie, fotografowali Częstochowę. Jego zdjęcie trafiło wtedy na pierwszą stronę dziennika. Teraz bez wahania wziął udział w zabawie. - Z programu Nocy wybrałem kilka imprez, na które chciałem pójść z aparatem, ale na koncert zespołu The Car in on Fire (można je zobaczyć tutaj) trafiłem przypadkiem - opowiada. - Akurat na scenę wpadło kilkunastu fanów. Była świetna atmosfera, ludzie śpiewali razem z zespołem, tańczyli. W efekcie więcej zdjęć zrobiłem publiczności niż muzykom.
   16-latek zajmuje się fotografią od niecałego roku i - jak zapewnia - myśli o niej poważnie. Efekty jego talentu można oglądać na stronie www.piotrusb.fotolog.pl. Natomiast wszystkie zdjęcia nadesłane na „Noc Kulturalną minutę po minucie” prezentujemy na częstochowskim fotoforum. Najciekawsze pokażemy na łamach czwartkowej „Gazety”.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

[pokaż komentarze(2)]

18.06.2007Newsy ... [1] [2] [3] [4] ... [27] [28] [29]