Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2007/2008

Tego nie robi się w szkole
     Czym różnią się wakacje od roku szkolnego i akademickiego? Pytanie banalne, ale spróbuj na nie odpowiedzieć zdjęciem! Weź udział w konkursie GazetyEdukacja.pl i wygraj nagrody!
Rób zdjęcia podczas niecodziennych, oryginalnych aktywności wakacyjnych. Spróbuj uchwycić ludzi, przedmioty, zdarzenia w konfiguracjach nie do pomyślenia podczas innych pór roku. Fotki umieszczaj na FotoForum! Spośród zamieszczonych zdjęć wybierzemy 15 najciekawszych i nagrodzimy.
Konkurs trwa do 21 lipca (do godz. 24.00.) Pamiętaj aby uzupełnić formularz rejestracyjny portalu Gazeta.pl o swoje dane adresowe! Zapoznaj się z regulaminem konkursu.
Obejrzyj galerię zdjęć - niech cię zainspiruje do własnych pomysłów! Nie daj się jednak zamknąć w zaproponowanej konwencji!

[pokaż komentarze(0)]

17.07.2008

CKE oblała, może stracić miliard złotych
     Centralna Komisja Egzaminacyjna w ciągu tygodnia straci kilkaset tysięcy złotych, a może stracić nawet miliard, bo nie nadąża z wydawaniem unijnych pieniędzy.
Nierozliczone miliony za projekty unijne były przyczyną odejścia dyrektorki CKE Marii Magdziarz, która niespełna dwa miesiące temu zajęła miejsce Marka Legutki. Legutko w maju został zwolniony za błędy w egzaminach. Teraz na światło dzienne wychodzi jeszcze bałagan w księgowości.
Legutko, według Magdziarz, nie księgował na bieżąco wydatków na dziewięć unijnych projektów, które Komisja nadzoruje. W tym m.in. pilotaż powszechnej matury z matematyki oraz pilotaż obowiązkowych egzaminów językowych w gimnazjach. Na pilne rozliczenie projektów unijnych czekają MEN i minister finansów. Jeśli CKE nie zrobi tego natychmiast, może stracić pieniądze. Chodzi o 1 mld zł do wydania do 2013 r. Ale już kilkaset tysięcy straci CKE w tym miesiącu, bo nie wykorzystała ich w terminie wyznaczonym przez UE. Chodzi m.in. o pieniądze na komputery i szkolenia.

źródło: onet.pl[pokaż komentarze(0)]

17.07.2008

"Gazeta Wyborcza" uczy fotografii
     Od najbliższego piątku, 18 lipca rusza wakacyjny projekt "Gazety Wyborczej" - Szkoła Mistrzów Fotografii. Cotygodniowe edycje porad z zakresu wiedzy praktycznej i teoretycznej na temat fotografii poprowadzi ośmiu najwybitniejszych reporterów "Gazety Wyborczej": Kuba Atys, Anna Bedyńska, Jerzy Gumowski, Adam Kozak, Krzysztof Miller, Michał Mutor, Adam Wajrak oraz Piotr Wójcik. Na projekt "Szkoła Mistrzów Fotografii" składać się będą cykle artykułów poradnikowych, historie znanych zdjęć w "Gazecie Wyborczej", fotofelieton przy poradniku, ćwiczenia praktyczne dopasowane do poradników, sylwetki i zdjęcia wielkich światowych fotografów. Chcemy przybliżyć ludziom sztukę fotografowania, pokazać na przykładach, jak zrobić dobre zdjęcia. A wakacje to okres, gdy ludzie mają więcej czasu i częściej noszą przy sobie aparat fotograficzny - powiedział Jerzy Gumowski, jeden z ośmiu fotoreporterów biorących udział w projekcie. W ramach "Szkoły Fotografowania" przeprowadzony zostanie także konkurs, w którym nagrodami będą lustrzanki Nikona D60. Zadaniem uczestników Konkursu będzie zrobienie zdjęcia o tematyce poruszanej w danym odcinku cyklu, a następnie zamieszczenie fotografii w ciągu 14 dni od daty publikacji danego artykułu na serwisie: www.fotoforum.gazeta.pl/fotokonkurs bądź www.photoblog.pl/fotokonkurs. Szkoła Mistrzów Fotografii rozpoczyna się 18 lipca i będzie prowadzona na łamach "Gazety Wyborczej", "Dużego Formatu" - poniedziałkowego magazynu reporterów "Gazety Wyborczej" oraz na serwisie Wyborcza.pl przez 8 tygodni.


[pokaż komentarze(2)]

16.07.2008

Nowe Gadu-Gadu (beta) - Start!
     Nowe Gadu-Gadu (beta) - tak nazywa się najnowsza wersja popularnego komunikatora udostępniona zgodnie z zapowiedziami producenta 30.06.2008 użytkownikom w ramach testów. Nowe Gadu-Gadu odróżnia się od poprzednich wersji nie tylko wyglądem, ale również większą intuicyjnością i przyjaznymi opcjami. Komunikator będzie od dzisiaj testowany wśród użytkowników, a po zakończeniu testów, zostanie udostępniona stabilna, oficjalna wersja programu. Do tego czasu taką wersją pozostaje nadal dotychczasowe wydanie Gadu-Gadu 7.7, od dzisiaj nazywane Gadu-Gadu Classic.
Wraz z wydaniem nowej wersji, uruchomiono specjalną stronę internetową w formie bloga. Strona www przygotowana została w stylistyce kosmicznej nawiązującej do Galaktyki, a więc nieograniczonej przestrzeni, w której to użytkownik jest w centrum. Wszystkie produkty i usługi skoncentrowane są wokół użytkownika - może on odkrywać, budować i wypełniać własną przestrzeń, na własny dowolny sposób - czy to do rozrywki, nauki lub komunikacji, jak również w każdym z tych obszarów jednocześnie. Do tej stylistyki nawiązuje także m.in. skórka Galaktyka, dostępna w Nowym Gadu-Gadu.
Nowe Gadu-Gadu rozpoczyna nową linię wydań najpopularniejszego w Polsce komunikatora. Odznaczać się one będą tzw. wtyczkami (plug-inami), większą otwartością, integracją z innymi usługami sieci Gadu-Gadu, z której korzysta co drugi polski internauta.
Oficjalny blog/strona www poświęcona Nowemu Gadu-Gadu: www.gadu-gadu.pl/beta
Wersja Nowego GG jest wydaniem do testów, działającym „obok” wersji GG 7.7 Classic. Ma ona na celu stworzenie stabilnego i dobrego produktu. Nowe GG nie usuwa starego GG.
Pamiętajcie - Nowe Gadu-Gadu beta NIE zastępuje obecnie GG 7.7 Stanie się tak dopiero, gdy wydamy wersję Nowego Gadu-Gadu po wielomiesięcznych testach z Waszym udziałem. Stabilną wersją jest GG 7.7 Classic.


[pokaż komentarze(22)]

03.07.2008

CzłoWWWiek na główną stronę
     Ogłaszamy konkurs na reportaż o człowieku, o którym mało kto słyszał, ale który jest na tyle niezwykły i oryginalny, że powinniśmy o nim napisać na głównej stronie Onetu. I to ten reportaż ma nas przekonać dlaczego!
Na każdym osiedlu i przy każdej ulicy mieszkają ludzie, którzy mają w życiu swojego pozytywnego bzika, swoją nietuzinkową pasję, którzy są w jakiś sposób niezwykli. Bo przejechali Polskę na hulajnodze, bo kolekcjonują jasnozielone trabanty, bo na 30 metrach kwadratowych wychowują pięcioraczki. Rozejrzyj się i pokaż nam tych bohaterów z naprzeciwka, tych pasjonatów z klatki obok, pozytywnie zakręconych sąsiadów. Pokaż nam ludzi, których warto poznać. Ludzi, o których sam chciałbyś przeczytać i o których będą chcieli przeczytać inni.
(...)Główną nagrodą w naszym konkursie jest multimedialny laptop ASUS M70 oraz - co dla dziennikarza najważniejsze - publikacja nagrodzonego reportażu na stronie głównej portalu Onet.pl. Nie wykluczamy też opublikowania prac, które nie zostaną nagrodzone. Uwaga! Rozważymy nawiązanie w przyszłości stałej współpracy redakcyjnej z najlepszymi reportażystami.
Więcej...[pokaż komentarze(0)]

03.07.2008

Rajd Nr XXXV
     Pięknej, słonecznej pogodzie dało się skusić (a wysokiej temperatury nie przelękło się) 5 rowerzystów TBT, którzy przed południem wyruszyli na jurajskie ścieżki. Jak słusznie zauważył jeden z uczestników wyprawy, reprezentowane były wszystkie roczniki: klasy I w osobie Pawła Złotkowskiego, II – Jarka Respondka, III – Daniela Dudzica, absolwenci – Pawła Arabasa oraz grono pedagogiczne w osobie piszącego te słowa. Spod „Traugutta” ruszyliśmy przez Zawodzie, Raków, Słowik, Korwinów, kolejne Zawodzie by zatrzymać się nad usytuowanymi w lesie nieopodal Poczesnej stawami. Tu spotkaliśmy opalających się i zażywających kąpieli (jeśli tak można nazwać skakanie w wodzie o głębokości do kolan) „naszych” – uczniów II a i c. Z możliwości chwilowej ochłody skorzystaliśmy i my. Dalsza droga wiodła lasami do Dębowca, Biskupic i Olsztyna. Tam zasłużony odpoczynek i czas na posiłek. Na olsztyńskim rynku uzupełniając bidony wodą spotkaliśmy (również podróżujących na jednośladach) trauguttowych nauczycieli. Krótka wymiana zdań, pozdrowienia i w drogę, by po 3 godzinach jazdy (a 6, które upłynęły od wyruszenia spod szkoły) znaleźć się na Kilińskiego 62.
Fotek z rajdu nie będzie z powodu... (Łukasz, Ty wiesz z jakiego. Pozdrawiam Cię b. serdecznie).

Marek Podgórski[pokaż komentarze(3)]

02.07.2008

RAJD ROWEROWY
     Traugutt Bikers Team zaprasza na kolejny rajd rowerowy. Startujemy w środę o godz. 11.30 spod szkoły. Do pokonania 50 km. Trasa rajdu: Częstochowa, Słowik, Korwinów, Zawodzie, Dębowiec, Sokole Góry, Olsztyn, Częstochowa. Warto zabrać kilkanaście złotych na pizzę w Olsztynie i... strój kąpielowy (chętni będą mogli skorzystać z kąpieli w zbiornikach wodnych koło Poczesnej). Koniecznie należy wziąć minimum 1,5 l wody (prognoza pogody "mówi" o ok. 30 stopniach C).

Marek Podgórski[pokaż komentarze(6)]

01.07.2008

Chwila prawdy dla maturzystów
     Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że w tym roku do egzaminu maturalnego przystąpiło ponad 415 tysięcy osób. Tegorocznych absolwentów było 398 tysięcy. Świadectwo dojrzałości uzyskało 79 procent maturzystów (w II LO 98 procent - przyp. MP).
Najlepiej wypadli uczniowie liceów ogólnokształcących, gdzie maturę zdało blisko 90 procent uczniów. Najgorzej egzamin wypadł w technikach uzupełniających, gdzie maturę zdało zaledwie 32 procent absolwentów.
Gdyby w tym roku obowiązywała amnestia maturalna, to zdawalność wyniosłaby blisko 90 procent. Z egzaminem maturalnym najlepiej poradzili sobie uczniowie z Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Najgorzej egzamin wypadł w województwach lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.
Zdecydowana większość maturzystów wybierała egzamin na poziomie podstawowym, a najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym była geografia.

źródło: onet.pl[pokaż komentarze(3)]

30.06.2008

Traugutt Bikers Team zaprasza
     Kilka lat temu powstała nieformalna grupa rowerowych zapaleńców (funkcjonująca pod szyldem "Traugutt Bikers Team"), która wolne chwile spędza na dwóch kółkach podróżując po Jurze. Szukamy wśród pierwszaków bratnich dusz. Jeśli pokonanie trasy liczącej od 50 do 70-80 (a sporadycznie 100) km w średnim tempie ok. 20 km/h nie stanowi dla Ciebie większego problemu - welcome home :)
Zainteresowanych udziałem w wyprawach proszę o malia na adres traugutt(at)poczta.onet.pl z podaniem namiarów na siebie (gg, nr tel. kom.). W wakacje planujemy kilka rajdów.
Jeśli wypad do Olsztyna nie jest szczytem Twoich możliwości, ta oferta jest dla Ciebie.

Marek Podgórski[pokaż komentarze(7)]

29.06.2008

Jesteście szybcy :)
     Nie minęło kilka godzin, odkąd gimnazjaliści ujrzeli swoje nazwiska na listach przyjętych, a już na naszej-klasie na stronie "Traugutta" można znaleźć wszystkie klasy pierwsze. Co prawda portal ten został stworzony, by ułatwić odszukanie starych znajomych ale jak widać, może przyczynić się też do zapoznania z nowymi koleżankami i kolegami. Powodzenia.
Przy okazji z n-k dowiedziałem się, że mamy profil fotograficzny :)


[pokaż komentarze(7)]

27.06.2008

Progi punktowe
     Na te dane czekało wielu. Oto progi punktowe (tzw. I listy).
ID ekonomiczna 145
IEi informatyczna 142
IG humanistyczno - medialna 138
IC przyrodnicza 137
IFa językowa angielska 137
IA humanistyczna 135
IB przyrodnicza 134
IEp politechniczna 132
IFn językowa niemiecka 121

Porównując progi punktowe z ubiegłego roku zauważamy, że 217 na 224 kandydatów (97%) przekroczyło próg 130 punktów (limit obowiązujący rok temu).
Najwyższa średnia punktów (trzecia w Częstochowie!!!) wśród przyjętych jest w klasie informatycznej – 160,7 pkt.
Najwyższy próg punktowy obowiązywał w klasie ekonomicznej - 145.
219 gimnazjalistów (98%) złożyło świadectwa z biało-czerwonym paskiem.
Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się klasa językowa z rozszerzonym programem j. niemieckiego (121 pkt).
I jeszcze.... od lat obserwujemy dominację dziewcząt w II LO. Nie inaczej jest w tym roku . Na dwie przedstawicielki płci pięknej przypada jeden chłopiec (panowie - co widać po zdjęciach - już się cieszą :)
27.06.2008

W piątek na „Bieganie”
     Jeden z największych częstochowskich pracodawców – producent pasywnych i aktywnych systemów bezpieczeństwa – TRW Polska, organizuje w piątek 27 czerwca imprezę z okazji otwarcia nowej hali produkcyjnej - Zakładu Poduszek Powietrznych.
W programie od godz. 18.00 m.in.: pokazy tańca, starodawnych samochodów, "wodnych fontann" (po raz pierwszy w mieście) i świateł laserowych.
Na godz. 20 zaplanowany jest koncert Patrycji Markowskiej a ok. 21.45 zagrają Łzy .
26.06.2008

Od jutra...
     Miliony ludzi na całym świecie marzą o rozpoczęciu nowego, lepszego życia – kiedyś, gdzieś, jakoś. Jednak po ukończeniu trzydziestego roku życiu realizacja tych marzeń przychodzi im z coraz większym trudem.
(...)Badania naukowców zajmujących się osobowością potwierdzają, że po skończeniu dwudziestego roku życia gotowość na nowe doświadczenia osiąga maksimum, jednak później stopniowo się zmniejsza. Z wiekiem ludzie stają się coraz bardziej oporni na zmiany. Niezależnie od tego, czy człowiek żyje w komunistycznych Chinach lub kapitalistycznej Ameryce, czy w Niemczech, Chorwacji czy Południowej Korei – z czasem traci ochotę na spotkanie z nieznanym. Jeśli więc ktoś rozważa nowy start, to niech to zrobi dziś, a nie jutro. Możliwe, że jutro nie będzie mu się chciało.
Więcej...

25.06.2008

AKROBACI
     Na cykl czarno-białych zdjęć pt. “Akrobaci” składają się portrety młodych, częstochowskich twórców. W gronie sfotografowanych artystów znaleźli sie muzycy, aktorzy, poeci, fotograficy, malarze, animatorzy kultury, projektanci, performerzy... Ludzie tworzący w Częstochowie, mający tu swoje korzenie, wszyscy ci, którzy są na rożne sposoby związani z lokalnym środowiskiem twórczym. Autor zdjęć sportretował zarówno twórców z dużym doświadczeniem i dorobkiem artystycznym, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki na drodze sztuki, są na starcie swojego artystycznego rozwoju.
Pełni zapału i chęci do działania, charyzmatyczni, zarażający energia, siejący twórczy ferment wszędzie tam, gdzie się znajdują – tacy są “Akrobaci”. Ich portrety powstawały od września 2007 do czerwca 2008 roku. Cykl zdjęć nie jest jeszcze zamknięty. Lista “Akrobatów”, uwiecznionych na fotografiach, powiększa się o kolejne nazwiska.
Serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy fotografii który odbędzie się 26 czerwca (czwartek) o godz. 19.00 w Art Restaurant Stacherczak, Aleja Kościuszki 1 w Częstochowie.

Adam Markowski

22.06.2008

Doda śpiewa na urodzinach centrum handlowego
      22 czerwca parking M1 może się stać niedostępny dla samochodów. O godz. 16 zacznie się na nim impreza z okazji urodzin tego centrum handlowego.
Wśród atrakcji znajdą się m.in.: występ dziecięcej rewii Akcent, konkursy, spotkanie dzieci z wielką pandą - bohaterem filmu "Kung Fu Panda".
Jednak największą widownię na pewno zbierze Doda. Na swojej stronie internetowej podała godzinę rozpoczęcia występu - 18.20.
Parking Centrum Handlowego M1, niedz. - 16; wstęp wolny.

źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

22.06.2008Newsy ... [1] [2] [3] ... [37] [38] [39]