Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2007/2008

To już jest koniec...
     Uśmiechnięte twarze, szczęśliwi uczniowie. Może to oznaczać tylko jedno - zakończenie roku szkolnego. O 8.30 odbyła się w kościele uroczysta msza święta, podczas której mogliśmy usłyszeć nasze wspaniałe chórzystki pod kierownictwem pani prof. Anny Gołębiowskiej. Około godziny 9.40 rozpoczęła się uroczystość w sali gimnastycznej. Podczas części artystycznej, przygotowanej pod czujnym okiem pana prof. Ireneusza Stasiaka uczniowie klas I i II zaprezentowali nam wizję letnich kreacji. Pokaz mody urozmaiciły piosenki śpiewane przez uczniów II LO. Po części oficjalnej Pan Dyrektor wraz z wychowawcami poszczególnych klas przystąpił do rozdawania nagród i świadectw z wyróżnieniem. Następnie wszyscy udali się do swoich klas, gdzie rozdane zostały pozostałe świadectwa. Później mogliśmy się udać na zasłużony odpoczynek. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom za przekazaną wiedzę oraz za trud włożony w naszą edukację. Życzę wszystkim spokojnych, wesołych oraz bezpiecznych wakacji.

newsa przygotował: Mateusz Szkop kl. I A

20.06.2008

ALEJA DOBREGO SMAKU
     Już od piątku, 20 czerwca zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów w III Aleję Najświętszej Maryi Panny i na Plac Biegańskiego na II Festiwal Sztuki Kulinarnej „Aleja Dobrego Smaku". Atrakcji nie zbraknie.
W programie m.in. Jarmark Produktów Regionalnych, pokazy kulinarne Karola Okrasy (znanego z TVP 1) i Pascala Brodnickiego (TVN), pokaz wytwarzania cukierków. Gotować na oczach zgromadzonej publiczności będą też znani częstochowianie. Kuchenne zabiegi na scenie urozmaici muzyka, m.in. recital piosenki francuskiej w wykonaniu Marka Ślosarskiego i Adama Hutyry.
Wśród atrakcji ponadto m.in. wielkie grillowanie z Andrzejem Szuszkiewiczem i Włodzimierzem Klekowskim, Mistrzami Europy i Polski w grillowaniu (Szefami Kuchni hotelu Mercure-Patria) i liczne konkursy dla publiczności oraz degustacje potraw przyrządzanych na scenie. Gościem specjalnym będzie Hanna Szymanderska, autorka wielu znanych książek kulinarnych.
W niedzielę wieczorem, imprezę zakończy koncert zespołu „Lombard”.

źródło: http://www.czestochowa.pl/

20.06.2008

Piękno Ziemi Częstochowskiej
     Rusza III Konkurs Fotograficzny "Piękno Ziemi Częstochowskiej", którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Częstochowie.
Celem konkursu jest propagowanie czynnego wypoczynku i szerzenie wiedzy o ciekawych zakątkach powiatu częstochowskiego.
Zdjęcia muszą być wykonane na terenie powiatu częstochowskiego, tj.: miast i gmin: Blachownia i Koniecpol oraz gmin: Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Konkurs przeprowadzany jest dla dwóch grup wiekowych:
I. dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
II. osób pełnoletnich.
Więcej na stronie Starostwa.

info nadesłał Piotr Kras

19.06.2008

4.42

W piątek kończymy roku szkolny. Sprzyja to różnym podsumowaniom. Najważniejsze to oczywiście średnie ocen. W tym roku uczniowie klas I i II postarali się wyjątkowo. Średnia arytmetyczna ocen wszystkich Trauguciaków jest jedną z wyższych w historii szkoły i wynosi  4.42. Przypomnę, że na I półrocze było to 4.14.

Poniżej zamieszczam wyniki, jakie uzyskały poszczególne klasy:

IB

4,77

IIC

4,64

IIF

4,58

IC

4,53

IA

4,52

IIA

4,48

IF

4,41

IIB

4,34

IE

4,27

IIE

4,27

ID

4,16

IID

4,12

Liczba uczniów, którzy ukończyli klasę z wyróżnieniem (otrzymają świadectwo z biało-czerwonym paskiem)

IB

16

IIF

16

IIC

14

IC

13

IA

11

IF

10

IIA

9

IIB

8

IID

7

IE

6

IIE

6

ID

4

Najwyższe średnie uzyskali:
5.47 - Aleksandra Lisińska kl. IIA
5.27 - Magda Machudera kl. IA
5.21 - Karolina Wrońska kl. IB
5.21 - Mateusz Skiba kl. IID
5.21 - Patryk Rak kl. IID

18.06.2008

Życie w Traugucie
     W czwartek w Życiu Częstochowskim ukaże się kolejny dodatek z cyklu „Życie w Traugucie”.
Do redakcji wysłaliśmy m.in. wywiady z Trauguciakami – tym razem są to postaci naszych pływaków – Karoliny Wawrzyńczak i Przemka Szczypińskiego, zwycięski fotoreportaż "Dzień z życia „Traugutta” autorstwa Łukasza Matysiaka oraz relację Michała Radziejowskiego z finału konkursu „Tak to widzę”.
Zapraszamy do lektury.
18.06.2008

Blee zaprasza
     Amatorski Teatr Blee serdecznie zaprasza na premierę spektaklu pt. „Posłuchaj czego nie mówię”, która odbędzie się w klubie Paradoks 24.06.2008r. o godz. 18.00.
Spektakl „Posłuchaj czego nie mówię” był dla jego twórców wyzwaniem. W zasadzie wyzwaniem jest, bo za każdym razem kiedy doświadcza go widz trwa swoista walka o równowagę nadawanego komunikatu. Temat tu poruszony należy do bardziej drażliwych i trudnych. Upośledzenie umysłowe jest wciąż zjawiskiem nieoswojonym, a poruszanie go wzbudza emocje. Jednak nie na emocjach bazowali autorzy powołując do życia „Posłuchaj”. Punktem wyjścia były chłodne refleksje wynikające z własnych doświadczeń autorów oraz ich wnikliwy research literatury tematu. Spektakl podejmuje próbę zobrazowania modeli percypowania upośledzenia jako takiego oraz upośledzonych osób.
Ze specyfiki tematu wynikła zwiększona troska o klarowny przekaz i zawieszenie typowych dla działalności Teatru Blee eksperymentów formalnych.
Spójrzmy na nasz świat z innej perspektywy.

newsa przygotował: Piotr Nita

18.06.2008

Pierwszy etap rekrutacji za nami
Zakończył się I etap rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Do dnia dzisiejszego gimnazjaliści mieli czas na dostarczenie do szkół I wyboru swoich teczek. Oto pierwsze statystyki:

Największym zainteresowaniem w II LO cieszyły się klasy (liczba chętnych na miejsce z I wyboru):
informatyczna  1,94
ekonomiczna 1,56
językowa (ang) 1,38
humanistyczno-medialna 1,19
przyrodnicza (b) 1,16
przyrodnicza © 1,06
humanistyczna 1,00
politechniczna 0,81
językowa (niem) 0,63

W tym roku szkolnym gimnazjaliści wyjątkowo długo zwlekali ze złożeniem teczek w naszej szkole. Wszyscy zgodnie twierdzili: „Czekamy na wyniki egzaminów. Nie wiemy, czy starczy nam punktów, by dostać się do „Traugutta”.
Przyjmując teczki pytałem gimnazjalistów o to, z jaką liczbą punktów startują do nas. Najczęściej padały odpowiedzi: ponad 130, ponad 140. Nie brakowało również 150, kilkakrotnie usłyszałem 170.
Absolutnym hitem tegorocznej rekrutacji są olimpijczycy. Przejrzałem ok. 100 (z 267) złożonych teczek. Zalazłem już trzy osoby, które są trzykrotnymi!!! laureatami/finalistami olimpiad i konkursów przedmiotowych oraz dwie, które są dwukrotnymi olimpijczykami (wszystkie w jednym roku szkolnym!). Uczniowie Ci są oczywiście przyjęci w pierwszej kolejności.  Jak Oni to osiągnęli??? Pełen „szacun”!!!
Z ostateczną oceną wyników wyborów gimnazjalistów warto  wstrzymać się do czasu ogłoszenia wyników rekrutacji. Nie mniej, ja o jej wyniki jestem spokojny.


[pokaż komentarze(5)]

17.06.2008

Stypendia
     Stypendia w ramach projektu systemowego - Nauka drogą do sukcesu na Śląsku ! Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił Regulamin przyznawania stypendiów w ramach projektu systemowego - Nauka drogą do sukcesu na Śląsku. W wielkim skrócie stypendium to przysługuje uczniom, którzy spełniają następujące warunki: ich średnia ocen z trzech przedmiotów spośród: matematyki, fizyki, biologii, geografii, informatyki lub technologii informacyjnej, uzyskana w ostatnim roku szkolnym wynosi co najmniej 4,75 oraz dochód na osobę w ich rodzinie nie przekracza 1008 zł. Całość regulaminu dostępna jest tutaj.
Jeśli spełniasz warunki otrzymania stypendium zgłoś się do p. prof. Edyty Rećko.

newsa przygotowała: p.prof. Edyta Rećko[pokaż komentarze(2)]

16.06.2008

Fear Factor (30 lipiec- 9 sierpień)
      Fear Factor to chrześcijański obóz sportowo-językowo-artystyczny;) Miejsce „camp'u" to Smerzyn - niewielka miejscowość na skraju Puszczy Bydgoskiej, położona w pięknej lesistej okolicy, z dala od gwaru i cywilizacji :D Główne atrakcje obozu to codziennie lekcje angielskiego z obcokrajowcami, warsztaty artystyczne (rysunek, malarstwo, rzeźba, biżuteria), warsztaty muzyczne (śpiew, gra na kongo, taniec), konkurencje fear factor'owe i możliwość postrzelania sobie z broni ASG:) To obóz na którym nie będziesz się nudzić:D
W zeszłym roku było 8 osób z naszej szkoły. Nie przegap okazji by pojechać:)
Po szczegółowe informacje zajrzyj tutaj. A tu znajdziesz zdjęcia z ostatniego obozu FF:
Jeśli jesteś zainteresowany dzwoń pod numer 505658035 ;)

newsa przygotowała: Justyna z IIc :)[pokaż komentarze(2)]

16.06.2008

Wojtek wygrał
     Po raz drugi wzięliśmy udział w konkursie „Częstochowa to dobre miasto” i po raz drugi odnieśliśmy ogromny sukces.
Uczeń klasy II d Wojciech Podlewski pod opieką p. prof. A Koćwin-Szczepańskiej zdobył pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie prezentacji multimedialnej w języku niemieckim „Siedem cudów Częstochowy” (w ubiegłym roku ten sam uczeń zajął miejsce II).
Zwycięzcy serdecznie gratulujemy.

newsa przygotowała: p.prof. Agata Koćwin-Szczepańska[pokaż komentarze(1)]

15.06.2008

Letnisko dla Dzidziusia
     Nawet osoby mniej spostrzegawcze zauważyły, że dużymi krokami zbliżają się wakacje i szkoła opustoszeje na dwa miesiące. Wszyscy radośnie wyczekują tej chwili. Smutno będzie tylko Dzidziusiowi, szkolnemu psu, który zostanie sam - nikt go nie pogłaszcze, nikt do niego nie zagada. Może ktoś mógłby go przygarnąć na wakacje? Szkoła pokryje koszty wyżywienia psa, chodzi tylko o to, aby zwierzę nie dziczało w samotności. Kto może i chce zorganizować psu wakacje, niech zgłosi to w sekretariacie.

newsa przygotowała:p.dyr. Małgorzata Jackowska[pokaż komentarze(2)]

14.06.2008

Pobudka! Sfotografuj tę jedyną noc
     To jedyna taka noc w roku. Warto ją uwiecznić na zdjęciach. Do pracy niech wezmą się wszyscy, którzy mają aparat.
V Noc Kulturalna rozpoczyna się w sobotę o godz. 10, potrwa do białego rana.
Czynne będą wtedy galerie, muzea, teatr, filharmonia, puby... Miasto będzie żyło. To właśnie pokażcie na zdjęciach - minuta po minucie.
Podobną akcję zaproponowaliśmy rok temu. Dostaliśmy aż 263 fotografie! Sporo z nich pojawi się w sobotę, tuż obok zdjęć ze wszystkich Nocy w Galerii Teatr from Poland na plenerowej wystawie "Noc tysiąca jeden fot". Zawisną tam też wszystkie zdjęcia, z wszystkich Nocy, zrobione przez fotografów naszej "Gazety". Wieszane będą już od 10 rano, a 21 najlepszych trafi na wystawę w środku lokalu, wernisaż o godz. 19.
Na zdjęcia z tegorocznej nocy (opisane: autor zdjęcia, godzina, miejsce, opis sytuacji, kto jest na zdjęciu) czekamy od jej początku do niedzieli, do godz. 20. Należy je umieścić w specjalnym wątku, bądź wysłać do nas mailem (mojaczestochowa@gazeta.pl). Zdjęcia stworzą galerię V Nocy Kulturalnej, najlepsze zamieścimy w "Gazecie"
Uwaga: Przesłanie fotografii oznacza zgodę na nieodpłatną publikację zdjęcia w "Gazecie Wyborczej", w portalu www.gazeta.pl oraz oświadczenie, że fotografia nie narusza praw osób trzecich.
Kliknij i dodaj swoje zdjęcia z V Nocy Kulturalnej!

źródło: http://mojaczestochowa.blox.pl/[pokaż komentarze(0)]

13.06.2008

UWAGA KONKURS!!!
     Masz dość zbędnego pisania wypracowań na konkursy literackie, czy siedzenia godzinami przed komputerem robiąc prezentację???
Weź udział w naszym konkursie!
Wystarczy tylko narysować dowolnym sposobem zabawną karykaturę nauczyciela. Spośród najlepszych prac wybierzemy 12, z których zrobimy kalendarz. Zysk ze sprzedaży owego kalendarza zostanie przeznaczony na zakup ławek do pracowni komputerowej. Pracę należy oddać p.prof. Podgórskiemu lub przesłać e-mailem na adres: pieter@op.pl. Na Wasze pomysły czekamy do czwartku.
Gwarantujemy cenne nagrody i liczymy na wasze zdolności plastyczne. Powodzenia.

newsa przygotowali: Kasia, Piotrek, Tomek pod opieką p.prof. Pilniewicz[pokaż komentarze(4)]

13.06.2008

UWAGA CZYTELNICY!
     Biblioteka szkolna prosi o zwrot wszystkich wypożyczonych książek do końca roku szkolnego. Ewentualne przedłużenie terminu zwrotu książek zostanie uzgodnione na miejscu. Wiemy, wiemy... wakacje sprzyjają czytaniu.Zapraszamy.

newsa przygotowały: panie bibliotekarki[pokaż komentarze(8)]

11.06.2008

Reżyserem być
     Uwaga wszyscy miłośnicy kinematografii! Osoby chętne do pomocy przy realizacji produkcji filmowej (jakkolwiek by to nie brzmiało) proszone są o kontakt z Gosią Dziubą (IA) lub Mateuszem Segietą (ID) oraz stawienie się na spotkaniu organizacyjnym, które odbędzie się w CZWARTEK (12.06) w świetlicy szkolnej po 7 godzinie lekcyjnej. Serdecznie zapraszamy ;)

newsa przygotował: Mateusz Segieta (ID)[pokaż komentarze(3)]

11.06.2008Newsy ... [1] [2] [3] ... [37] [38] [39]