Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2007/2008

Pierwsze wrażenie jest tylko jedno
     W wielu okolicznościach pierwsze wrażenie może zaważyć na stosunkach i relacji z drugą osobą. Świadomość tego jest bezcenna, szczególnie, gdy zamierzamy świadomie kształtować nasz wizerunek.
Przyjmuje się, iż pierwsze wrażenie trwa od 4 do 6 sekund. W tym krótkim czasie oceniamy drugą osobę i dokonujemy jej "zaszufladkowania". Szufladki te mają różne etykiety, np. podoba mi się; ma to coś; wydaje się być wiarygodny; chciałbym z nią współpracować; czy też nie czuję się przy nim bezpiecznie.
Co decyduje o pierwszym wrażeniu? Przede wszystkim wygląd. Składa się na niego ubiór, dbałość o siebie oraz rysy twarzy, które według naukowców tłumaczą są bogatym źródłem informacji społecznej postrzeganej intuicyjnie.
(...)Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie bywa mylące i może prowadzić do nieporozumień. O tym, czy dany człowiek jest arogancki, czy tylko nieśmiały możemy stwierdzić wyłącznie na podstawie bliższej jego znajomości. Ważna jest także świadomość, że sam przyczyniasz się do kształtowania opinii na swój temat. Warto miedzy innymi pamiętać, że ludzie mają skłonność dużo lepiej oceniać osoby atrakcyjne, dobrze ubrane i zadbane. Ponadto te osoby podejrzewa się też znacznie rzadziej o kłamstwo. Odpowiedzialny jest za to tzw. efekt halo inaczej zwany efektem aureoli. Polega on na automatycznym, przypisywaniu pozytywnych cech osobowościowych na podstawie pozytywnego wrażenia (efekt Pollyanny). A w przypadku negatywnego wrażenia przypisywaniu negatywnych cech osobowościowych (efekt Golema).
Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.


[pokaż komentarze(0)]

10.06.2008

Obóz wypoczynkowy - Lazurowe Wybrzeże
     Uwaga !! Są jeszcze wolne miejsca na obóz wypoczynkowy na Lazurowe Wybrzeże (Antibes, Biot, Cannes, Nicea, Monako, Monte Carlo). Wyjazd 18 czerwca powrót 2 lipca. Zebranie organizacyjne czwartek 12 czerwca godz.18.00 - Aula LO im. H. Sienkiewicza). Informacji udziela profesor Aleksander Cieślak

newsa przygotował: p.prof. Cieślak Aleksander[pokaż komentarze(0)]

10.06.2008

Zaproszenie
     CKM Włókniarz zaprasza na 3 Rundę Kwalifikacyjną do cyklu Grand Prix 2009 Indywidualnych Mistrzostw Świata na Żużlu, która odbędzie się w Częstochowie 15 czerwca o godz. 17.00.
Od Klubu otrzymaliśmy 10 wejściówek.
Zainteresowanych proszę o kontakt w szkole.

Marek Podgórski[pokaż komentarze(6)]

09.06.2008

Tak to gimnazjaliści widzieli
     Trzynastoosobowe jury w składzie: Karolina Łapeta kl. IA, Michał Radziejowski kl. IA, Grzegorz Szkutkowski kl. ID, Jarek Respondek kl. IE, Albert Stęclik kl. IIC, Kuba Borkowski kl. IIC, Piotrek Bednarek kl. IID, Kuba Kozłowski kl. IID, Łukasz Matysiak kl. IID, Konrad Bednarek kl. IIE, Szymon Słociński kl. IIE, Tomek Margol kl. IIF oraz Marek Podgórski miało nie lada zadanie. Z nadesłanych na Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Tak to widzę” 424 fotografii wybrać tę najlepszą. Obrady trwały długo a momentami wręcz burzliwie. Po dwugodzinnych sporach zdecydowaliśmy, że:
     I miejsce (i nagrodę w wysokości 150 zł) otrzyma Maja Fulko z kl. IIa Gimnazjum Nr 14 w Częstochowie, II - Dominika Chmielarz (nagroda w wys. 100 zł) również z kl. IIa Gimnazjum Nr 14 w Częstochowie, III miejsce (nagroda w wys. 50 zł) przypadnie Kalinie Zatoń z klasy III Gimnazjum w Widzowie. Wszystkie nagrody w imieniu organizatora - II LO im. R.Traugutta :) wręczył pan dyrektor Krzysztof Ponchała.
Wyróżnienia I stopnia (nagrody po 30 zł ufundowane przez LOT) otrzymali: Adam Kaniowski z kl. IIA Gimnazjum Nr 5 w Częstochowie, Tomasz Sikorski z kl. III Gimnazjum im. św Jana de la Salle w Częstochowie oraz Kalina Zatoń z klasy III Gimnazjum w Widzowie.
Wyróżnienia II stopnia przypadły: Adriannie Podlejskiej z kl.IIIc Gimnazjum Nr 5 w Myszkowie, Cecylii Kokot z kl. IIa Gimnazjum w Czarnym Lesie, Mai Fulko z kl. IIa Gimnazjum Nr 14 w Częstochowie, Ewie Ratuszyńskiej z kl. IIa Gimnazjum Nr 5 w Częstochowie, Arturowi Supernakowi z kl. IIIb Gimnazjum Nr 5 w Myszkowie, Bartłomiejowi Milejskiemu z kl. IIb Gimnazjum Nr 14 w Częstochowie oraz Adrianowi Orłowskiemu z kl. IIIc Gimnazjum Nr 12 w Częstochowie.
Dziennikarze LOT’u ufundowali swoja nagrodę (50 zł). „Lotne” jury przyznało je Tomaszowi Sikorskiemu z kl. III Gimnazjum im. św Jana de la Salle w Częstochowie.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.


[pokaż komentarze(0)]

09.06.2008

Wycieczka IC i IID
     W cudowny, słoneczny, wtorkowy poranek klasa 1C i część klasy 2D wybrały się na wycieczkę do Wisły, pod opieką p.prof. Wiekierów i p. prof. Jaskóły. Pierwszym celem podróży był Cieszyn, gdzie miło spędziliśmy wolny czas. Zmęczeni zwiedzaniem tego wspaniałego miasta, około godziny 17 dotarliśmy do Wisły, miejsca naszego zakwaterowania. Po rozpakowaniu naszych ciężkich walizek, udaliśmy się na niezbyt smaczną obiadokolację. Po tym niesamowicie "sytym" posiłku mogliśmy zapoznać się z otoczeniem. Niektórzy aktywnie spędzali czas na boisku, inni grali w bilard i tenis stołowy. Wieczorem przy odgłosach burzy szalejącej za oknem, liczne grono chłopców z 1C rozpoczęło rozgrywki w pokera.
Na szczęście następnego dnia pogoda dopisała i udaliśmy się do Ustronia, gdzie wjechaliśmy kolejką liniową na Czantorię. Na szczycie czekało na nas wiele atrakcji, między innymi zjazd saneczkowy, z którego większość grupy chętnie skorzystała. W drodze powrotnej do hotelu mieliśmy okazję zobaczyć pałacyk prezydencki Ignacego Mościckiego, zwiedziliśmy także centrum Wisły. Wieczorem kontynuowaliśmy rozgrywki na boisku. Czwartek był ostatnim dniem naszej wspaniałej wycieczki. Ranek upłynął nam na pakowaniu walizek i sprzątaniu pokoi.
Po śniadaniu wyruszyliśmy do Częstochowy. Po drodze zobaczyliśmy jeszcze zabytkową chatę oraz Jezioro Żywieckie. Korzystając z okazji chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować nauczycielom za sprawowaną opiekę i wspaniale zorganizowany czas.newsa przygotowały:

newsa przygotowały: Ika, Kamila i Sylwia kl. IC[pokaż komentarze(5)]

09.06.2008

Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy
     W piątek, w Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej odbyło się tradycyjne rozdanie nagród Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Pośród silnych reprezentacji różnych zaprzyjaźnionych szkół nie zabrakło i trauguttowskiej. Szkołę naszą reprezentowali Aleksandra Lisińska i Piotr Muś. Całą uroczystość umilały występy szkolnego chóru oraz odczyt wiersza Adama Asnyka. Akademia odbyła się w uroczystej atmosferze, a po wspólnym zdjęciu wszyscy mogli rozejść się i zasłużenie cieszyć swoimi osiągnięciami. Nam nie pozostaje nic innego jak pogratulować i życzyć dalszych sukcesów oraz wytrwałości. Kończąc z poetą:
Nieście więc wiedzy pochodnię na czele
I nowy udział bierzcie w wieków dziele.
Przyszłości podnoście gmach!

newsa przygotował: Artur Jarża kl. IIA[pokaż komentarze(6)]

09.06.2008

III Babski za nami
     Na parkingu przed OBI o wyznaczonej godzinie znalazły się dwie przedstawicielki płci pięknej, które wyraziły chęć spędzenia sobotniego dopołudnia na dwóch kółkach. Dla towarzystwa przyjechało też czterech panów.
Trzydziesty czwarty rowerowy wypad wiódł polnymi drogami i bezdrożami do Kamyka (a dokładniej, do kawiarenki Consonni w Borowiance). Z racji dość krótkiego dystansu do pokonania dotarliśmy tam po niepełna godzinie. Po uzupełnieniu kalorii miejscowymi produktami i przeczekaniu opadów przelotnego deszczu, przez Kopiec i Białą ruszyliśmy w drogę powrotną. Na granicy obu wsi dane nam było podziwianie hodowli egzotycznego ptactwa (w tym pawich albinosów).


[pokaż komentarze(1)]

09.06.2008

Czas na rolki
     W czasie gonitwy za stopniami i intensywnego wpatrywania się w stronice książek... trzeba zrobić sobie przerwę! Serdecznie zachęcam wszystkich użytkowników rolek do przywdziania swych latających maszyn w niedzielę, ósmego czerwca. Tak jak ostatnio, wybierzemy się na ścieżkę pieszo-rowerową między Częstochową a Olsztynem. Czas: niedziela, godz.10.00. Dla pierwszych chętnych zapewniamy transport. Zainteresowani proszeni są o kontakt z p.prof. Markiem Podgórskim

newsa przygotowała: Ela Mazurek kl. IIF[pokaż komentarze(10)]

06.06.2008

NOC KULTURALNA na zdjęciach
     Już lada chwila V Noc Kulturalna.
Galeria Teatr from Poland zaprasza na NOC TYSIĄCA JEDEN FOT – plenerowe działanie w przestrzeni miejskiej. Przedsięwzięcie ma polegać na przygotowaniu plenerowej wystawy fotografii ze wszystkich edycji Nocy Kulturalnych w Częstochowie na kilkudziesięciu metrach kwadratowych elewacji budynku Galerii przy Al. NMP 2.
Swe zdjęcia może dać każdy - czy profesjonalista czy amator, czy stary czy młody - nie ma to znaczenia. Tak jak to czy to zdjęcie z I, II, III czy IV Nocy.
Wystarczy wysłać do nas zdjęcia - na adres olga.trojak@g.pl. WSZYSTKIE zostaną wydrukowane i najklejone na budynek. Klejenie zaczynamy już o 10 rano, potrwa ono cały dzień.
Ponadto każdy mieszkaniec Częstochowy może dołączyć się do realizacji naszego przedsięwzięcia – wystarczy przynieść własne zdjęcie z Nocy Kulturalnej i nakleić je na budynku.
Z nadesłanych zdjęć wybierzemy 21 najlepszych. Trafią one na wystawę zbiorową ”Oko w Oko”. Wernisaż - o godz. 19, w Noc Kulturalną.
21 zdjęć wybierze komisja - współtwórcy Galerii Młodych Twórców, Anita Grobelak i Olga Trojak oraz Grzegorz Skowronek, fotoreporter ”Gazety Wyborczej”. Dla uczestników wernisażu przewidujemy miłą niespodziankę :)
UWAGA!!! NA ZDJĘCIA CZEKAMY TYLKO DO WTORKU, 10 czerwca, do godz. 18
Na zdjęcia trzeba wcześniej nanieść swój podpis 'fot. Imię Nazwisko' :)

źródło: http://mojaczestochowa.blox.pl


[pokaż komentarze(0)]

05.06.2008

III Babski Rajd Rowerowy
     Traugutt Bikers Team serdecznie zaprasza na trzeci już tzw. "babski" rajd rowerowy. Wybierzemy się do... Kamyka.
Ruszamy w sobotę 7 czerwca o godz. 11.00. Zbiórka na parkingu przy OBI. Do pokonania ok 15 km (w jedną stronę) w dużej mierze polnymi drogami. Tempo jazdy..."babskie" ;)
Na miejscu planowany jest postój i odpoczynek (?) w miejscowej cukierni.
Na zdjęciach relacja z "II Babskiego...".

Marek Podgórski[pokaż komentarze(0)]

05.06.2008

Mamy wyniki
     Zakończyła się rywalizacja wśród fotografów o tytuł najciekawszego reportażu obrazującego przebieg Dnia Sportu 2008.
O palmę pierwszeństwa (i dwa bilety do kina ufundowane przez LOT) walczyło siedem zestawów zdjęć. Głosowało 139 zalogowanych użytkowników traugutt.net. Dość wyrównana rywalizacja trwała niemal do ostatnich godzin.
I miejsce z liczbą 38 głosów (27.3%) zajął fotoreportaż Nr 1 autorstwa Grzegorza Szkutkowskiego z kl. ID.
II miejsce to praca Jarka Respondka z kl. IE (31 głosów- 22.3%) – fotoreportaż Nr 6
III miejsce i 27 głosów (19.4%) uzyskał fotoreportaż Nr 4 Łukasza Matysiaka z kl. IID.
Kolejne miejsca: fotoreportaż Nr 3 Piotra Bednarka kl. IID – 25 głosów (18%), Nr 7 Tomasza Margola z kl. IIF, Nr 5 Szymona Słocińskiego z kl. IIE oraz Nr 2 Kuby Kozłowskiego z kl. IID.

Marek Podgórski[pokaż komentarze(4)]

05.06.2008

Festyn "Traugutt dla Częstochowy"
     Dyrekcja szkoły zwraca się z prośbą do uczni ow, nauczycieli, rodziców a także wszystkich przyjaciół II Liceum Ogólnnokształcącego im. R. Traugutta o dary (przedmioty, usługi itp.) na loterię fantową, która będzie miała miejsce podczas festynu "Traugutt dla Częstochowy" 21 września 2008r.
Fanty rzeczowe oraz deklaracje na usługi proszę składać do 19 czerwca w gabinecie pani prof. Małgorzaty Jackowskiej.
Z góry serdecznie dziękujemy.

[pokaż komentarze(2)]

05.06.2008

Startuj w podchodach. Wygraj nagrody
      "Gazeta Wyborcza" zaprasza na drugie już "Podchody do historii". Podsumują one cykl wydanych przez nas Zeszytów Historycznych.
Kolekcję tę poświęciliśmy m.in. sławnym ludziom, rozwojowi edukacji, wojnom, jakie przeszły przez nasze miasto... (ostatni zeszyt, jasnogórski, ukaże się z poniedziałkową "Gazetą"). Czas sprawdzić, czego nauczyli się z niej częstochowianie. Będzie to jednak sprawdzian nietypowy: zapraszamy młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz jej opiekunów do drugiej już gry miejskiej "Podchody do historii".
Start w środę 18 czerwca. Trzyosobowe zespoły przejdą przez dziesięć punktów kontrolnych, odpowiadając tam na pytania i realizując polecenia. O wyniku będą decydowały punkty zebrane w miejscach kontroli oraz czas przejścia trasy. Szczegółowe wskazówki - przed startem.
Na mecie czekać będą na wszystkich dyplomy i pamiątki. Członkowie najlepszych trzech zespołów dostaną wartościowe nagrody rzeczowe.


Zainteresowanych udziałem proszę o kontakt. Przypomnę, że jesienią ub. roku w "I Podchodach do Historii" ekipa z "Traugutta" (Joanna Wieczorek kl. Ie, Wojciech Podlewski kl. IId i Łukasz Podlewski kl. III b) zajęła trzecie miejsce.


[pokaż komentarze(0)]

04.06.2008

Skimboarding
     Skimboarding - sport wodny polegający na jeździe (ślizgu) na desce po odpływającej fali lub płytkiej warstwie wody. Pierwsze znane przypadki skimboardingu datuje się na lata 20. XX wieku w Laguna Beach, gdzie sport ten mieli zapoczątkować miejscowi ratownicy ślizgający się na mieliznach przy użyciu sklejek pochodzących często z okolicznych zabudowań. Zabawy ratowników tak bardzo przypadły do gustu bywalcom Laguna Beach, że od tego czasu sport rozprzestrzenił się po całym świecie. Dziś skimboard dzieli się na inland i wave.
Nad naszym polskim morzem nie wieje na tyle, by móc popływać na falach, dlatego też bardzo popularna jest odmiana inland (flatland). Polega ona na totalnym freestyle'u na czymkolwiek, na czym można się ślizgać (kałuże, jeziora). Tricki wykonywane na "skimie" bardzo przypominają te, wykorzystywane w skateboardingu.
Jak się okazuje, to kolejna dyscyplina sportowa, która nie jest obca „naszym”. Po zakończeniu sportowych zmagań w szkole trzech pierwszaków wybrało się na „skima”. Znaleźli odpowiednie bajoro, specjalnie do tego celu przywiezioną łopatą wyrównali fragment jego brzegu i oddali się bez reszty treningowi. Najbardziej zaawansowany Kuba prócz efektownych ślizgów znalazł jeszcze czas na instruktaż dla Piotra i Radosława. Bardzo ciepła (jak na drugi dzień czerwca) woda i słoneczna pogoda sprzyjały zarówno ćwiczeniom jak i... wygłupom.
Eh... zapachniało wakacjami.


[pokaż komentarze(4)]

02.06.2008

Dzień Sportu 2008
     Tradycją jest, że z okazji Dnia Dziecka w szkołach odbywa się Dzień Sportu. Zatem dziś na terenie naszej szkoły również takie coś miało miejsce. Uczniowie wspierani przez wychowawców uczestniczyli w konkurencjach dobieranych pół żartem, pół serio co jak zawsze przyniosło pozytywny efekt. Do ostatnich chwil nie było wiadomo na czym będą polegać konkurencje, szczególnie sztafeta pływaków, wędkowanie czy najbardziej tajemnicze szybowanie. Całość przebiegła z uśmiechami na twarzach i zmrużonych oczach z powodu ostrego, promieniującego słońca. Gratulacje dla klasy 2F, a także wszystkich uczestniczących.

newsa przygotował: Michał Radziejowski kl. Ia[pokaż komentarze(20)]

02.06.2008Newsy ... [1] [2] [3] [4] ... [37] [38] [39]