Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2007/2008

"Słuchaj nas"
 Dla sympatyków częstochowskiego zespołu Nefre mam dobrą wiadomość. Jest już gotowy kolejny teledysk tego zespołu. Tym razem do utworu „Słuchaj nas”.
Teledysk powstał w wakacje w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Zobaczyć można w nim (oprócz członków zespołu ;) rolkarza, barmanów rzucający butelkami oraz tancerki – wśród nich dwie uczennice Traugutta – Karolinę Sikorę z kl. IIIc oraz Kasię Szewczyk z klasy IIIf.
traugutt.net bacznie obserwował pracę na planie, a co zauważył, zapisał na karcie aparatu.

[pokaż komentarze(13)]

20.09.2007

Dżamp! czyli wystawa zdjęć Piotra Kierata
     Galeria Teatr From Poland zaprasza na wystawę fotografii Piotra Kierata której wernisaż odbędzie się w piątek.
GTFP otwiera galerię młodych twórców - co miesiąc prezentowane będą zdjęcia młodych, zdolnych fotografów, których w naszym mieście nie brakuje. Pokazała to m.in. lipcowa wystawa zdjęć uczniów i absolwentów liceum im. Traugutta.
Galerię młodych otworzy wystawa Piotra „Pireza” Kierata. Będzie to debiut 21-latka który w październiku rozpocznie naukę w Szkole Kreatywnej Fotografii w Krakowie. Kłobucczanin fotografuje od trzech lat. Pasja pojawiła, kiedy wziął do ręki aparat koleżanki, później kupił własny i zaczął rozwijać hobby.
Na wystawie będzie można oglądać zdjęcia, które są jego specjalnością - zdjęcia pokazujące skoki. Także na deskorolce którą uwielbia. - Fascynuje mnie ruch i dynamika i to staram się uchwycić na swoich zdjęciach - mówi Pirez.
Na wielu z nich (jeśli nie na większości) pojawia się on sam. - Mam problem z modelami, nie zawsze skaczą tak jak chcę - mówi. By zrobić zdjęcie z sobą w roli głównej ustawia aparat i każe komuś wciskać spust. Częściej jednak stawia go na statywie i skacze póki nie uzyska odpowiedniego efektu.
Próbka jego zdjęć na http://www.plfoto.com/.
Wernisaż o godz. 20. Wstęp wolny. O godz. 21 rozpocznie się impreza muzyczno-taneczna „Czar PRL-u". Na nią także wstęp jest wolny.

źródło: http://mojaczestochowa.blox.pl

[pokaż komentarze(0)]

20.09.2007

Wolna Książka w Częstochowie
     7 października br. odbędzie się kolejna edycja akcji "Wolna Książka w Częstochowie". Już po raz piąty będziemy zbierać książki od częstochowskich szkół oraz mieszkańców naszego miasta, a następnie zostawimy je w Punktach WK, czyli m.in. w szpitalach, restauracjach i kawiarniach. Wszystkie informacje o akcji znajdują się na stronie internetowej www.wk.traugutt.net. Zbiórka będzie organizowana również w Traugucie - książki można przynosić do Marty Kloczkowskiej z klasy III F do dn. 5 października b.r. lub na plac Biegańskiego w dniu finału. Zapraszamy do uwalniania książek!
UWAGA! Dla klasy, która zbierze najwięcej tomów, przewidziana jest nagroda - dwa dni wolne od pytania.

newsa przygotowała: Marta Kloczkowska kl. IIIF

[pokaż komentarze(0)]

20.09.2007

Tenis stołowy
     Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do gry w tenisa stołowego. Trening odbędzie się w sobotę w godz. 9.00 – 12.00 na dużej sali gimnastycznej.

newsa przygotowała: Joasia Flis kl. IIIc

[pokaż komentarze(0)]

20.09.2007

Być korespondentem w Rzymie!
     Bardzo się cieszę ze spotkania, które odbędzie sie z LOT-em 21.09. Wyrażam nadzieje, że będę mógł wnieść do "ducha Traugutta" coś z własnego dziennikarskiego doświadczenia. Przez 7 lat mogłem być blisko Jana Pawła II i Benedykta XVI. Mogłem przyglądać się pracy najlepszych dziennikarzy i fotoreporterów (np. Arturo Mari) podczas wspólnej pracy dziennikarskiej w obsłudze wydarzeń w Wiecznym Mieście. Z nadzieją na owocne spotkanie.

Ks. Mariusz Frukacz ( Tyg. Kat."Niedziela")

[pokaż komentarze(0)]

20.09.2007

Dzień bez samochodu
     Europejski Dzień Bez Samochodu, obchodzony corocznie 22 września, jest międzynarodową kampanią podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze.

Z tej okazji zapraszam wszystkich pracowników oraz uczniów Traugutta, by w piątek przybyli do szkoły na rowerze.

Dla młodzieży, która przyłączy się do akcji mam "bonusa". Wszyscy rowerzyści będą tego dnia pod "specjalną ochroną" (dotyczy TYLKO odpowiedzi ustnych, nie dotyczy: sprawdzianów, kartkówek, prac domowych itd. – tu wszystko pozostaje bez zmian ). Rowery będzie można przechować na patio.
W ub. zapraszając Was do przybycia do szkoły na rowerach, napisałem w newsie:
     "Ponad setka Trauguciaków (uczniów i nauczycieli) postanowiła porzucić dziś uroki podróżowania środkami komunikacji miejskiej na rzecz dwóch kółek. Tuż przed ósmą szkoła przeżywała istny najazd rowerzystów. Patio na ten czas posłużyło za (chyba) największy rowerowy parking w Częstochowie."
Jak będzie w tym roku? Czy pobijemy ubiegłoroczny rekord? Zobaczymy w piątek.
Pogoda będzie sprzyjać :)

[pokaż komentarze(29)]

19.09.2007

Prace nad stroną
     Początek roku szkolnego to czas, kiedy- tradycyjnie już - proszę moich webmasterów, by popracowali troszkę przy stronie. Efektem pracy Adama Szadkowskiego z kl. IIID jest m.in. "dodawanie newsów" (link po lewej u góry) dostępne dla wszystkich odwiedzających traugutt.net. Teraz wystarczy napisać newsa, kliknąć "wyślij" i zaczekać na jego zatwierdzenie przeze mnie.
Marcin Krzywda (absolwent Traugutta, student informatyki na UJ) uruchomił wyszukiwarkę, dzięki której będzie można odnaleźć archiwalne newsy.
Oprócz tego Panowie dokonali kilku zmian i ulepszeń w administracji stroną, za co jestem niezmiernie zobowiązany.
Jeśli Waszym zdaniem jest coś, co byłoby przydatne na stronie, a czego nie ma – proszę wpisujcie w komentarzach. Być może sugestie zostaną uwzględnione.

[pokaż komentarze(9)]

19.09.2007

Koncert !
     W imieniu zespołu Rue de Foch (w składzie: Olek Sokołowski - vocal, Marcin Wojciechowski - gitara, Alan Turek - gitara, Kuba Serwa - bass, Mariusz Galant - perkusja) , zapraszam wszystkich serdecznie na koncert, z okazji "Światowego Dnia Bez Samochodu",
który odbędzie się dnia 22.09.07 (sobota) o godzinie 14:30 na placu Biegańskiego (spoko - wystąpi jeszcze kilka zespołów, oprócz nas :P). Liczymy na wsparcie "Traugutta" pod sceną i oczywiście słynne "pogo". Klimaty - rock'n'roll itp. Do zobaczenia !

newsa przygotował: Jakub "Loki" Serwa

[pokaż komentarze(19)]

18.09.2007

Spotkanie redaktorów LOT
     W piątek 21.09 w świetlicy odbędzie się spotkanie z ks. Mariuszem Frukaczem, dziennikarzem pisma 'Niedziela', wiele lat studiującym i pracującym w Rzymie. Zapraszamy wszystkich redaktorów gazetki LOT na godzinę 9.00.

newsa przygotował: Dorota Szczerbak kl. IIA

[pokaż komentarze(1)]

18.09.2007

Spotkanie z dziennikarstwem cdn.
     24 września odbędzie się w naszej szkole spotkanie z Mateuszem Czokiem, absolwentem naszego LO, dziennikarzem piszącym m.in. do "Życia Warszawy". Zainteresowani udziałem w spotkaniu, muszą wcześniej napisać tekst, który Mateusz omówi.
temat pracy: Jarmarki w III Alei.
Z tekstu powinno wynikać po co nam takie jarmarki. Dlaczego ktoś chce robić je częściej niż raz w roku. Jakie korzyści będzie miało z tego miasto, a jakie mieszkańcy. Jakie są negatywne aspekty tych jarmarków.
Objętość: 2500 - 3000 znaków. Forma: ma to być tekst do gazety. Mile widziane, a nawet niezbędne będą wypowiedzi osób zainteresowanych. Możecie skorzystać z tych, które są w innych gazetach, ale byłoby milo gdybyście ruszyli się na miasto i popytali sami. Mile widziana tzw. wartość dodana. Czyli coś co Twój tekst będzie odróżniać od innych. Np. wywiad czy jakaś statystyka (bez zdjęć).
Uczniowie po napisaniu tekstów, proszeni są o zgłaszanie się do p. prof. T. Jaskóły, w celu otrzymania maila, pod który prace mają być wysłane.
Ostateczny termin wysyłania prac piątek (22.09) godz. 20.00

newsa przygotowała: Dorota Szczerbak kl. IIA

[pokaż komentarze(0)]

18.09.2007

wolnelektury.pl
     Dziś wystartował nowy serwis www.wolnelektury.pl, czyli biblioteka online z lekturami szkolnymi do przeglądania w Internecie. W serwisie będzie można legalnie ściągać lekturę na twardy dysk komputera i na telefon komórkowy.
Projekt zainicjowała Fundacja Nowoczesna Polska we współpracy z Biblioteką Narodową, która dostarcza teksty i firmą Prokom Software. Serwis przygotował lektury m.in. Adama Mickiewicza, Bolesława Prusa i Jana Kochanowskiego.
Pracownicy Instytutu Badań Literackich przygotowali charakterystyki lektur: objaśniają kontekst powstania książki, dodają do tekstów komentarze.

[pokaż komentarze(4)]

17.09.2007

Zaproszenie
     W środę, 19 września br., o godz. 18.00 w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego odbędzie się promocja książki 18-letniej Magdaleny Korzekwy pt. "Niezawodna radość" (wyd. eSPe, Kraków 2007).
W programie jest czytanie książki przerywane grą na flecie, wystąpienie fachowca z zakresu polonistyki nt języka, stylu i kompozycji książki, a także skromny poczęstunek.
Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w promocji!

Magda Korzekwa IX LO im. C.K. Norwida

[pokaż komentarze(0)]

17.09.2007

Spotkanie z dziennikarstwem
     Mateusz Czok – absolwent naszej szkoły, student Collegium Civitas, dziennikarz sportowy częstochowskich serwisów, m.in. CKM Włókniarz, wreszcie dziennikarz Życia Warszawy oraz dziennikarz – reporter Wiadomości Telewizji Polskiej, zaprasza młodzież naszej szkoły na spotkanie z dziennikarstwem.
Mateusz po raz drugi, na zaproszenie p.prof. Tomasza Jaskóły będzie gościł w naszej szkole. Pierwsze, spontaniczne spotkanie to zderzenie naszej młodzieży z „kuchnią” dziennikarską, która okazała się dla wielu inna niż sobie wyobrażali. W związku z dużym zainteresowaniem, Mateusz przyjął zaproszenie na następne spotkanie, aby przybliżyć nam swój warsztat oraz odwiedzić „stare śmieci”. Dla wielu z was będzie to przygoda z człowiekiem, który osobiście prowadził wywiady ze znanymi politykami, artystami oraz zwykłymi ludźmi, którzy tworzą rzeczywistość przekazywaną nam codziennie w Wiadomościach TVP.
Spotkanie odbędzie się 24 września w naszej szkole, ale warunkiem uczestnictwa będzie próba w zawodzie ... czyli napisanie tekstu, które Mateusz omówi i oceni. Tak się właśnie może zacząć wasze spotkanie z marzeniami. Szczegółowy temat zostanie przesłany przez naszego gościa 17 września 2007 roku. Termin przesłania prac to 21 września [piątek]. Zapraszamy.

newsa przygotował: p.prof. Tomasz Jaskóła

W dziale felietony możecie przeczytać pracę Mateusza „O przypadłościach dzisiejszego świata” napisaną jeszcze podczas pobytu w „Traugucie”. (MP)

[pokaż komentarze(0)]

17.09.2007

Dwieście twarzy Trauguciaków
     W czwartek i piątek siódemka dzielnych fotografów zapisywała na kartach pamięci aparatów fotograficznych twarze Trauguciaków. W zabawie wzięło udział ponad 200 osób – zarówno uczniów jak i nauczycieli. W poniedziałek przekażę płytkę z Waszymi zdjęciami. Przypomnę – fotki będą częścią „Autoportretu częstochowian” – wystawy przygotowywanej przez Wydział Komunikacji Społecznej UM w Częstochowie. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli zobaczyć swoje wizerunki na wystawie w centrum miasta.
Serdecznie dziękuję: Anecie Kosiorek (IIIB), Kacprowi Synowieckiemu (IIB), Albertowi Stęclikowi (IIC), Łukaszowi Matysiakowi, Kubie Kozłowskiemu i Piotrkowi Bednarkowi (wszyscy z IID) oraz Szymonowi Słocińskiemu (IIE) za wykonane zdjęcia.

[pokaż komentarze(26)]

15.09.2007

Rusza Med@lik Cup
     16 września na stadionie przy ulicy Limanowskiego odbędzie się I Otwarty Turniej Piłkarski Częstochowskich For Internetowych.
Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Częstochowy i okolic. Wstęp jest wolny.
Pomysłodawcą i organizatorem turnieju "Med@lik Cup" jest CzestochowaForum.pl. Na pomysł zorganizowania turnieju wpadli dwaj użytkownicy forum używający nicków ToMNR i Przemek. To oni wzięli na siebie ciężar organizacji imprezy, znaleźli sponsorów, zachęcili użytkowników innych częstochowskich for do wzięcia udziału w Turnieju. Ambicją organizatorów jest, aby turniej zamienił się w cykliczną imprezę, skupiającą coraz więcej drużyn oraz dużą publikę, nie tylko z Częstochowy.
Mecze w fazie grupowej trwają 2x20 minut, natomiast przerwa 5 minut. W fazie finałowej mecze będą trwały 2x25 minut, a przerwa 10 minut. Dodatkowym warunkiem jest to, że w trakcie każdej połowy pomiędzy 5 a 15 minutą meczu, w każdym zespole ma wystąpić kobieta.
Organizatorzy przewidują również mecz towarzyski, Dziennikarze kontra Urząd Miasta, który odbędzie się w systemie 2x45 minut, przy zachowaniu 15-minutowej przerwy. W przypadku remisu, o wyniku również zadecydują rzuty karne. W trakcie trwania całego turnieju kibice będą mogli zakupić kiełbaskę oraz wodę mineralną.

źródło: e-tygodnik.pl

[pokaż komentarze(0)]

15.09.2007Newsy ... [1] [2] [3] ... [36] [37] [38] [39]