Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2007/2008

Zostań przewodnikiem
   Zebranie kandydatów na przewodników Raju Traubeanów (dotyczy uczniów klas II) odbędzie się w czwartek, na dużej przerwie w sali 2A. Ze względu na duże zainteresowanie prowadzeniem klas I, kandydaci będą musieli: przejść dana trasę, przygotować szczegółowy jej opis (z uwzględnieniem punktów charakterystycznych) oraz przygotować przykładowe konkursy.
Autorzy najciekawszych opracowań zostaną przewodnikami. Więcej podczas zebrania. A tak bawiliśmy się: rok, dwa i trzy lata temu.

[pokaż komentarze(0)]

05.09.2007

Salon Maturzystów
      Jakie studia wybrać i jak przygotować się do matury. Pomocy można szukać podczas Salonu Maturzystów przygotowanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" i Centralną Komisję Egzaminacyjną.
- Nie są to tradycyjne targi edukacyjne, ale ogólnopolska kampania informacyjna, która ma pomóc maturzystom w wyborze przyszłego kierunku studiów - mówi Anna Sawicka, jeden z koordynatorów Salonu Maturzystów "Perspektywy 2007". - W jednym miejscu zebraliśmy informacje dotyczące wymagań stawianych kandydatom na studia przez różne uczelnie i tego, jak będzie wyglądała matura A.D. 2008. A jest kilka zmian. Nie będzie już tzw. amnestii, za to osoby, które nie zdały matury, będą miały szansę na poprawkę jeszcze w sierpniu.
Co czeka na maturzystów podczas tegorocznej edycji? Przede wszystkim będą mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną przygotowaną przez szkoły wyższe na rok akademicki 2008/09. - Znane są już warunki przyjęć na studia. Dzięki temu maturzyści mogą podjąć decyzję, które przedmioty chcą zdawać na maturze. Wiele osób będzie na pewno ubiegać się o przyjęcie na więcej niż jeden kierunek studiów, a nawet na kilka uczelni. To ważne, żeby już teraz wiedzieli, jakie wymagania stawiają przed nimi dane szkoły - podkreśla Sawicka.
Podczas salonu eksperci z okręgowych komisji egzaminacyjnych omówią też ubiegłoroczną maturę - zwrócą uwagę na najczęściej pojawiające się błędy i podpowiedzą, jak ich unikać. Nie zabraknie też debat, np. o korzyściach płynących ze zdawania na maturze matematyki.
Pierwszy Salon Maturzystów rozpocznie się już 11 września w Łodzi. Kolejne m.in.:14-15 września - Warszawa; 17 września - Opole; 18-19 września - Kraków; 20 września - Katowice; 21 września - Gliwice; 26-27 września - Wrocław.

[pokaż komentarze(0)]

04.09.2007

Zostań redaktorem LOT-u
     W piątek 7 września na 6 godzinie lekcyjnej w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie organizacyjne szanownych redaktorów gazetki LOT. Za nieobecność grozi kara grzywny w kwocie 10 cukierków. Serdecznie zapraszamy pierwszoklasistów chcących zacząć niezwykłą karierę dziennikarską, a także pozostałych uczniów, którzy mają ochotę spróbować swoich sił jako prasowi wyjadacze.

newsa przygotowała: Sandra Szwedzińska - redaktor naczelna LOT

[pokaż komentarze(1)]

04.09.2007

Załóż konto na traugutt.net
     Zachęcam wszystkich - którzy tego jeszcze nie uczynili - do założenia konta na www.traugutt.net. Dzięki niemu będziecie mieli dostęp do: zastępstw, które na bieżąco (no - prawie na bieżąco ;) zamieszczam na stronie, tzw. "szczęśliwych numerków" oraz różnych innych informacji przeznaczonych tylko dla uczniów Traugutta. Będziecie mogli komentować również newsy na stronie. Konto można założyć klikając tutaj. Bardzo proszę przed rejestracją przeczytać uważnie to, co jest napisane "na czerwono".
Zapraszam też do zakładania kont na szkolnym forum. Można to zrobić, klikając na link do formularza rejestracyjnego. Podobnie i tu proszę o uważne przeczytanie informacji podanych przed rejestracją.
Uwaga! Konta na traugutt.net usuwam, jeśli nikt nie logował się przez 3 miesiące, na forum - po 2 miesiącach.

[pokaż komentarze(3)]

04.09.2007

Zaproszenie
     Galeria Teatr From Poland (al. NMP 2 - dawny Paradoks) serdecznie zaprasza 4 września (wtorek) na godz. godz. 18.30 na próbę otwartą i nabór aktorów do nowego spektaklu Teatru Autorskiego Blee.

[pokaż komentarze(0)]

04.09.2007

Zaczynamy
     Opalone buzie, uśmiechy na twarzach, białe bluzki i koszule, granatowe spódnice oraz garnitury i wypastowane buty. Tak powitaliśmy nowy rok szkolny. W odświeżonych murach, z monitoringiem, bez mundurków i ministra Giertycha. Tuż po godzinie dziewiątej zostaliśmy przywitani przez drugo- i trzecioklasistów. Marysia Kania i Kamil Błoch z humorem opowiedzieli o tym, czego możemy się spodziewać od nowego roku w Traugucie. Powitani przez dyrekcję uczniowie klas II i III rozeszli się do klas.
Na godzinę dziesiątą zostali zaproszeni nowoprzyjęci. Nieco przestraszeni, niezbyt pewnie przekroczyli mury II LO. Podobnie jak starsi koledzy wysłuchali powitania naszych „etatowych konferansjerów” oraz dyrekcji. Podzieleni na klasy złożyli ślubowanie, a następnie wraz z nowymi wychowawcami poznawali topografię szkoły. A od jutra...

[pokaż komentarze(9)]

03.09.2007

Kiermasz i giełda podręczników.
     W przyszłym tygodniu w szkole odbędzie się kiermasz nowych podręczników. Tradycyjnie zapraszamy absolwentów, którzy będą mogli odsprzedać używane podręczniki na uczniowskiej giełdzie.
Przypominam, że również na stronie istnieje dział "sprzedam książkę". Można w nim zamieszczać oferty zarówno sprzedaży, jak i zgłaszać chęć kupna określonych pozycji.

[pokaż komentarze(5)]

31.08.2007

Matura z polskiego do zmiany, czyli ciągle nowe pomysły na edukację
     MEN pod kierownictwem Ryszarda Legutki rezygnuje z pomysłu, forsowanego przez byłego ministra edukacji- Romana Giertycha, wprowadzenia w szkołach tzw. Kart Ucznia.
Według tej koncepcji szkoły miałyby prowadzić specjalne karty z informacją o wszystkich nagrodach i karach, jakie otrzymali uczniowie w trakcie nauki. Nauczeciele ocenili ten pomysł jako ryzykowny, bo mógłby stać się sposobem na "teczki, w których zbierane byłyby haki na uczniów". W czwartek MEN poinformował, że odchodzi od tego pomysłu.
W przygotowywanym przez resort projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty pozostaną tymczasem zapisy, umożliwiające samorządom wprowadzenie tzw. godziny bezpieczeństwa.
MEN wycofuje się natomiast z propozycji zmian w kodeksach karnym i cywilnym, dotyczących m.in. odpowiedzialności za rozpowszechnianie brutalnych gier komputerowych.
Jak powiedział minister Ryszard Legutko, z pierwotnej wersji projektu przegotowanej przez MEN, gdy kierował nim Roman Giertych, usunięte zostały propozycje zmian w kodeksach: karnym i cywilnym. Zgodnie z porzuconymi propozycjami Giertycha osoby, które udostępnią dzieciom gry komputerowe z elementami przemocy, ponosiłyby odpowiedzialność karną, a osoby, które użyczyłyby (np. sprzedały) alkohol małoletnim, ponosiłyby odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez młodych ludzi pod jego wpływem.
Resort edukacji częściowo podtrzyma koncepcję wprowadzenia do systemu oświaty ośrodków wsparcia wychowawczego (OWW). Jednak proponuje korektę dotychczasowego pomysłu - zamiast odgórnego nakazu tworzenia ośrodków w każdym województwie, powstawałyby one tam, gdzie będą niezbędne.
W projekcie nowelizacji ustawy pozostaną też zapisy, umożliwiające samorządom wprowadzenie tzw. godziny bezpieczeństwa, czyli godziny, po której nieletnim nie będzie wolno przebywać w miejscach publicznych bez opieki dorosłych.
Projekt ustawy w nowej wersji powinien w przyszłym tygodniu stać się przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Legutko rozważa też zmiany dotyczące matur
Minister Legutko potwierdził na czwartkowej konferencji prasowej, że resort rozważa możliwość zmiany formuły ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego i odejście od tzw. prezentacji.
Jak zaznaczył, "idea stojąca za prezentacją jest słuszna, gdyż pokazuje umiejętność poruszania się młodego człowieka w obrębie pewnych zagadnień, postawienia tezy i jej udowodnienia", jednak gotowe prezentacje są przedmiotem handlu, a nauczyciele nie zawsze są w stanie zweryfikować, czy uczeń sam ją przygotował, czy kupił.
Zaznaczył jednak, że ewentualne zmiany, dotyczące ustnych matur, mogłyby obowiązywać na egzaminie najwcześniej za cztery lata.
Resort edukacji nie wyklucza zmian w pisemnym egzaminie maturalnym - tak, by znalazły się w nim w części testowej pytania sprawdzające wiedzę uczniów.
MEN planuje także prace nad podstawami programowymi nauczania, aby bardziej powiązać ze sobą zakres wiedzy przekazywanej w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Chodzi o to, by na wyższym etapie edukacji nie powtarzać treści z niższego etapu.

[pokaż komentarze(5)]

30.08.2007

4Fun.tv może zniknąć z telewizorów
     Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (organ decydujący o tym, kto może nadawać programy radiowe i telewizyjne) chce odebrać stacji koncesję. Dlaczego? "Na skutek uporczywego i rażącego łamania w programie 4Fun.tv. przepisów ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie ochrony małoletnich, ze względu na znaczny stopień negatywnego oddziaływania tego programu na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich, a tym samym wystąpienie realnego zagrożenia dla ich rozwoju" - czytamy w komunikacie Rady.
Stacji dostało się za rozbierane teledyski i "Człowieka biegunkę".
4fun.tv "podpadła" Radzie głównie tym, że w ciągu dnia - w czasie chronionym (6-23), emituje spoty promujące stronę swojej telegazety poświęconej ułatwianiu kontaktów erotycznych. Rada zakwestionowała także klasyfikację wiekową niektórych teledysków i kreskówek nadawanych w ciągu dnia. Jeden z teledysków to "Ressurection" heavymetalowej grupy Chimaira, w którym partyjka rozbieranego pokera przeplata się z brutalną i wyglądającą na nielegalną walkę na pieści w stylu "Fight Club". Ten oraz kilka innych klipów puszczane są ze znaczkiem pozwalającym na ich oglądanie dwunastolatkom. Zdaniem Rady powinny być one dozwolone od lat 18 i puszczane po godzinie 23. Podobnie jest z kreskówkami takimi jak choćby brutalny "Generał Italia" o tematyce wojennej czy "Człowiek biegunka". W tej drugiej bohater w każdym odcinku łamie jakieś prawo lub przepis, gdyż uważa, że "nie opyla" się ich przestrzegać bo staje się "frajerem". Kiedy jednak musi ponieść tego konsekwencje, dostaje rozwolnienia. Więcej na www.tvn24.pl

Zapraszam wszystkich oglądających 4Fun.tv do podzielenia się wrażeniami nt. poziomu programów nadawanych przez stację.

[pokaż komentarze(9)]

30.08.2007

Stypendia socjalne (miejskie)
     Otrzymaliśmy informację dotycząca możliwości starania się o stypendia socjalne przez uczniów zamieszkałych w Częstochowie. Oto jej treść:
Szanowni Państwo!
Przesyłam Państwu druki dokumentów dot. przyznania pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Przypominam, że o stypendium szkolne może ubiegać się rodzina, której dochód nie przekracza 351 zł netto na osobę. Pod uwagę należy wziąć dochód rodziny z miesiąca sierpnia 2007 r. O zasiłek szkolny może starać się rodzina ucznia znajdująca się w przejściowo trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, jednak w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia tego zdarzenia.
Wnioski z dokumentacją i listą przewodnią należy złożyć w wyznaczonym terminie, nie później jednak niż do 17 września br w Urzędzie Miasta.
Termin składania wniosków dla poszczególnej szkoły zostanie przesłany pocztą e-mail. Postanowienia Dyrektorów Szkół dot. przyznania ww pomocy materialnej można złożyć w terminie późniejszym w Urzędzie Miasta.

Anna Maciąg Wydział Edukacji


Wniosek pobierz (zip), pouczenie pobierz (zip).
P.S.
W dalszym ciągu nie mamy żadnych informacji nt. stypendiów unijnych.

[pokaż komentarze(0)]

30.08.2007

Come back
     Witam serdecznie po wakacyjnej przerwie. Wszystkich zaniepokojonych tym, „co się stało z traugutt.net” (przez miesiąc nie było nic nowego) uprzejmie informuję – wyjechał na wakacje. Ale już wrócił i zaczyna pracę :)
Dla nas – grona pedagogicznego – laba dobiegła końca (płacze). Wam pozostało jeszcze kilka dni wolnego (szczęściarze).
Dla wszystkich, którzy zatęsknili już za szkołą przygotowałem garść informacji.
Są wśród nich: kalendarz nowego roku szkolnego (a w nim m.in.: data studniówki, ferii zimowych, dodatkowych dni wolnych – tych niestety nie będzie zbyt wiele), harmonogram zebrań z rodzicami oraz tzw. I wtorków miesiąca i specjalnie dla maturzystów – terminy pisemnych egzaminów maturalnych. Wszystkie linki umieściłem na stałe w menu po lewej.
Zainteresowanych rozpoczęciem nauki serdecznie zapraszamy w poniedziałek 3 września. Klasy II i III na godz. 9.00, pierwszaków na 10.00.

[pokaż komentarze(9)]

29.08.2007

Slajdshow Agnieszki Parkitnej i Łukasza Fojta
     Niezależna Grupa Fotografów Fotocela, jak w każdy ostatni czwartek miesiąca, zaprasza do Oslo na slajdshow. Tym razem prace pokaże dwójka autorów - Agnieszka Parkitna- pierwsza kobieta, która zaprezentuje swoje zdjęcia na comiesięcznych spotkaniach i, swego czasu współpracujący z "Gazetą Wyborczą", a teraz żyjący w Londynie- Łukasz Fojt.
Początek o godz. 20.00, pub Oslo (ul. Korczaka 14). Wstęp wolny.

[pokaż komentarze(1)]

29.08.2007Newsy ... [1] [2] [3] ... [37] [38] [39]