Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2008/2009

W Olsztynie powstał park linowy
     Po Złotym Potoku Olsztyn jest kolejną miejscowością w okolicy Częstochowy, w której powstał park linowy.
Amatorzy pokonywania przeszkód umieszczonych osiem metrów nad ziemią znajdą w lesie między spichlerzem i zamkowym wzgórzem ruchome belki i zjazdy, czyli tyrolki. Przeszkody - w sumie 15 - są nieco łatwiejsze od tych zamontowanych w ub.r. w Złotym Potoku. Wszystkie urządzenia mają stosowne atesty, a liny - wytrzymałość siedmiu ton. Każdy, kto chce się sprawdzić w parku linowym, jest zabezpieczony linami i ma kask. Zanim po raz pierwszy pokona przeszkody, przechodzi krótkie szkolenie.
Samodzielnie w parku mogą się poruszać osoby powyżej 14. roku życia. Młodsze - ale nie niższe niż 130 cm - idą pod opieką dorosłego lub instruktora. Wstęp 20-25 zł.

źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa[pokaż komentarze(3)]

11.06.2009

Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy
     Przyszedł czas i pora na podsumowania, wyróżnienia i nagrody. W Zespole Szkół im.Reymonta 10 czerwca 2009r. Prezydent Miasta Częstochowy, jak co roku, wręczył wyróżnienia przyznawane najzdolniejszym uczniom częstochowskich szkół. Wśród nagrodzonych były dziewczyny z "Traugutta" : Anna Kołodziejska IIIb, Kornelia Gładysz Ic, Anna Matuszczyk Id. Tym samym dołączyły one, jak napisano w liście gratulacyjnym do "grona utalentowanych, dysponujących wyjątkowym potencjałem intelektualnym młodych częstochowian, którzy kreować będą przyszłość naszego kraju."
Kolejny raz okazało się, że nauka i praca opłaca się, i to dosłownie, gdyż z wyróżnieniem związane są również gratyfikacje pieniężne. Nagrodzonym gratulujemy, życzymy sukcesów i trzymamy kciuki, aby w przyszłym roku wśród wybranych znalazło się jeszcze więcej "Trauguciaków".


[pokaż komentarze(2)]

10.06.2009

Kolejna wybitna postać w ,,Traugucie"
     Reżyser teatralny, teatrolog, pedagog, autor takich książek jak ,,Dziesięć dni w PRL-u", ,,Dzień świadectwa" czy ,,Opowieść matki o Powstaniu Warszawskim", dr Kazimierz Braun gościł dziś w naszej szkole. Spotkanie zostało zorganizowane przez p.prof. Cieślaka i wzięły w nim udział kl. 1g oraz 1b.
Z opowieści pana Kazimierza mogliśmy się dowiedzieć wiele na temat życia w czasach komunistycznych oraz o ówczesnych warunkach przyjęć na uczelnie wyższe. Dr Braun opowiedział nam także o pracy na Uniwersytecie w Buffalo, gdzie obecnie wykłada, dowiedzieliśmy się także jak rodził się amerykański teatr.
Spotkanie było bardzo ciekawym doświadczeniem, a sam dr Kazimierz Braun okazał się niesamowitym człowiekiem i co najważniejsze - człowiekiem miłującym ponad wszystko teatr.

newsa przygotowała: Katarzyna Kała 1g[pokaż komentarze(0)]

09.06.2009

Mamy zwycięzców
     Do II Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Tak to widzę” zgłosiło się 65 gimnazjalistów (51 dziewcząt oraz 14 chłopców), którzy łącznie nadesłali 519 prac. Podobnie jak w ubiegłym roku, największą popularnością cieszyły się zdjęcia przyrodnicze (213 sztuk) oraz prezentujące ludzi (122 sztuki). Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyło się „życie codzienne” (84 sztuki), sport (44 sztuki) oraz wydarzenia (38 sztuk).
Poziom prac był bardzo zróżnicowany. „Tradycyjnie” najwięcej było kwiatuszków, piesków, kotków, motylków, biedronek, żabek, pajączków… Były foty z wypraw tych „za miedzę” jak i tych „za wielką wodę” lub pod nią :). Nie mogło zabraknąć słodkich bobasków, nieznośnego rodzeństwa, najbliższych przyjaciół, cioć, wujków czy ukochanej babci.
Były wspomnienia z wakacji, domowe lub podwórkowe sesje, białe chmurki na błękitnym niebie czy żółto-czerwone zachody słońca.
Technicznie pracowaliście używając przede wszystkim aparatów kompaktowych. Były też foty zrobione komórką jaki i prace wykonane półprofesjonalnymi lustrzankami.
Ze względu ma wiek uczestników konkursu dominowały prace zdecydowanie początkujących miłośników zatrzymywania w kadrze tego co piękne i ulotne.
Ośmioosobowe jury w składzie: Patrycja Zubrzycka, Justyna Świąć, Michał Radziejowski, Grzegorz Szkutkowski, Radosław Zbyszewski, Adrian Orłowski, Rami Saleh oraz Marek Podgórski zdecydowało:
- zakwalifikować do pokonkursowej wystawy prace:
Agnieszki Andzlik z Gimnazjum nr 11,
Magdaleny Buc z Gimnazjum w Balchowni,
Katarzyny But z Gimnazjum nr 11,
Natalii Juszczyk z Gimnazjum nr 14,
Adama Kaniowskiego z Gimnazjum nr 5,
Emilia Kmieciak z Gimnazjum nr 13,
Barbary Kciuk z Gimnazjum nr 14,
Julii Kocik z Gimnazjum nr 11,
Julii Król z Gimnazjum nr 14,
Magdaleny Ludwin z Gimnazjum nr 12,
Szymona Łapaja z Gimnazjum nr 19,
Martyny Łapety z Gimnazjum nr 9,
Marty Matyi z Gimnazjum nr 14,
Magdaleny Randak z Gimnazjum nr 14,
Bartłomieja Sawki z Gimnazjum im. św. Jana de La Salle,
Beaty Zagórskiej z Gimnazjum nr 17,
Michała Zyguły z Gimnazjum nr 1
- przyznać sześć wyróżnień:
Roksanie Gwoździk z kl. I Gimnazjum nr 11;
Paulinie Majewskiej z kl. III Gimnazjum nr 18;
Elżbiecie Siedlak z kl. III Gimnazjum nr 15;
Adamowi Kaniowskiemu z kl. III Gimnazjum nr 5;
Dominice Chmielarz z kl. III Gimnazjum nr 14 oraz
Szymonowi Łapajowi z kl. III Gimnazjum nr 19.
III miejsce i nagrodę w wysokości 50 zł Jury przyznało Szymonowi Łapajowi z kl. III Gimnazjum nr 19;
II miejsce i nagrodę w wysokości 100 zł jury przyznało Adamowi Kaniowskiemu z kl. III Gimnazjum nr 5
I miejsce i nagrodę w wysokości 150 zł jury przyznało Bartłomiejowi Sawce z kl. III Gimnazjum im. św. Jana de La Salle.
Swoją nagrodę przyznały redaktorki szkolnej gazetki LOT – otrzymał ją Adam Kaniowski z kl. III Gimnazjum nr 5.


[pokaż komentarze(2)]

08.06.2009

Tym razem Jarek
     Głosowanie na fotorelację z Dnia Sportu dobiegło końca. Do wyboru mieliśmy 8 zestawów zdjęć. Zwoje zdanie zechciało wyrazić 146 osób. Największe zainteresowanie wywołały zdjęcia wykonane przez Jarka Respondka z IIE (7 zestaw), na które zagłosowały 42 osoby (28,8%). II miejsce zajęła Patrycja Zubrzycka z IG (3 zestaw), zdjęcia której najbardziej spodobały się 34 osobom (23,3%). III miejsce tym razem przypadło w udziale Ramiemu Salehowi z IA (2 zestaw) – foty uzyskały 31 głosów (21,2%).
Wszystkim fotografom oraz oceniającym serdecznie dziękuję za udział w zabawie.


[pokaż komentarze(15)]

08.06.2009

"Młodości, ty nad poziomy wylatuj"
     Kto interesuje się lotnictwem, lotniarstwem, szybownictwem lub spadochroniarstwem? Szukamy "latających" Trauguciaków. Ten, kto podróżuje po podniebnych szlakach, proszony jest o zgłoszenie się do p.prof. Podgórskiego.

[pokaż komentarze(0)]

08.06.2009

Poetycki sukces Tomka Podlewskiego!
     Niełatwo być zauważonym i nagrodzonym w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim. Tomkowi się udało! Piąta edycja konkursu przyniosła wielką ilość utworów, wpłynęło 116 wierszy z Polski i z zagranicy. Zdolny Trauguciak Tomek Podlewski z kl. IIC został jednym z 10 laureatów V Ogólnopolskiego i Polonijnego Turnieju Poetyckiego, który odbył się w Mielcu, w piątek 5 czerwca. Jego wiersz pt. „Jestem dzieckiem” otrzymał także dodatkową nagrodę Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie. Uroczystości odbyły się w pomieszczeniach Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Mielcu. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, goście z zagranicy (Białoruś, Rosja, USA, Hiszpania), także lokalna prasa i telewizja. Centralną część uroczystości poprzedził i zakończył smaczny poczęstunek oraz wspólne, twórcze rozmowy uczestników konkursu i zaproszonych gości. Uroczystość rozpoczęły powitania i przemówienia gości, następnie zaprezentowano laureatów konkursu i ich utwory. W dalszej części ogłoszono zwycięzców i wręczono wyróżnienia i nagrody. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy i goście zamiejscowi zostali zakwaterowani w pobliskim ośrodku. Tam jeszcze do późnych godzin nocnych trwała wspaniała integracja środowiska poetyckiego. Gratuluję Tomkowi Podlewskiemu sukcesu poetyckiego, ale także wielu innych talentów,(które z dumą obserwowałam podczas wyjazdu) takich jak inteligencja, kultura osobista, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, umiejętność prowadzenia dyskusji oraz radość i duma z tytułu bycia uczniem Liceum im. R. Traugutta w Częstochowie, co chętnie podkreślał w czasie rozmów. Tomkowi gratuluję sukcesu i zachęcam do dalszej twórczej pracy literackiej.

newsa przygotowała: Barbara Turel nauczyciel bibliotekarz[pokaż komentarze(15)]

07.06.2009

Pierwszy na Śląsku, czwarty w Polsce!
     Uczeń naszej szkoły - Teodor Gajos z Ib w sobotę 30.05 zajął czwarte miejsce w kraju w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pokonując tysiące innych uczestników. Był to już XXXII finał tego konkursu, jednocześnie czwarty z udziałem Teodora. W tym roku był to jego debiut w najstarszej i najtrudniejszej grupie wiekowej- szkoły ponadgimnazjalne. We wcześniejszych latach Teodor zajął II i IV miejsce w Polsce, w gimnazjum i podstawówce. Aby zakwalifikować się do finału centralnego musiał wygrać eliminacje gminne, następnie powiatowe oraz być, co najmniej II w województwie śląskim (w tym roku zwyciężył). Sam finał krajowy składa się z trzech części- pisemnego testu, który wyłania 5 najlepszych z ponad 30 osób w każdej grupie wiekowej (podstawówka, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne), części praktycznej (np. gaszenie niewielkiego pożaru przy użyciu profesjonalnego sprzętu pożarniczego - zobacz) oraz z części ustnej. Droga do sukcesu, jak mówi Teo nie była prosta. Konkurencja jest ogromna a tematyka konkursu obejmuje bardzo duży zakres materiałów o tematyce p-poż, takich jak książki ABC Strażaka Ochotnika (20 tomów), Prawo Budowlane, ustawy oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Infrastruktury, Ochrony Środowiska, Transportu i Gospodarki Morskiej, Polskie Normy (łącznie 22 dokumenty) oraz znajomość sprzętu pożarniczego i umiejętność jego zastosowania i wiele innych.
–Na naukę musiałem poświęcić mnóstwo czasu –mówi Teo. –Narobiłem sobie przez to ogromnych zaległości w szkole, które muszę teraz nadrabiać. Grozi mi kilka dwój na świadectwie, ale cóż, nie można mieć wszystkiego. Uważam że było warto i cieszę się bardzo z IV miejsca, chociaż mam nadzieje, że w przyszłym roku będzie lepiej i dołożę wszystkim konkurentom ;) Na koniec dodam coś dla zainteresowanych OTWP. Pierwsze trzy osoby w kraju otrzymują indeks do szkół aspiranckich straży pożarnej, który zwalnia z egzaminów teoretycznych i ważny jest przez 2 lata. Ponad to, co roku można zgarnąć pulę niezłych nagród, takich jak laptopy, kamery i aparaty cyfrowe, DVD, telewizory, zestawy kina domowego, iPody, odtwarzacze mp3 i mp4 itp. itd. o łącznej wartości nawet ponad 5 tys. zł. Poza tym jest to świetna zabawa i przydatna wiedza, a 3-dniowe finały krajowe- bezcenne! ;) Zachęcam gorąco wszystkich do udziału w XXXIII edycji OTWP!


[pokaż komentarze(4)]

07.06.2009

Następna stacja to pozytywna wibracja..
     Pozytywne dźwięki zabrzmiały wczoraj przy ulicy Olsztyńskiej w Częstochowie. Zagrali m.in. Nefre, Indios Bravos, Maleo Reggae Rockers oraz zespoły supportujące. Niestety z powodu niesprzyjającej pogody nie usłyszeliśmy grupy Vavamuffin, jednak ulewny deszcz nie przeszkodził fanom muzyki reggae świetnie się bawić.
Mamy nadzieję, że obietnice Dzikiego z Nefre zostaną spełnione i w przyszłym roku będziemy bawić się na Reggae Day Festival przez kilka dni, tym razem w lepszych warunkach pogodowych.

newsa przygotowała: Kasia Kała 1g[pokaż komentarze(6)]

07.06.2009

Fotografowie z "Traugutta" nagrodzeni kolejny raz
     W marcu prof. Jerzy Buzek zaprosił uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego do udziału w konkursie fotograficznym "Autorytet z :)". Prace miały prezentować osobę, która jest autorytetem dla autora fotografii.
Do konkursu zgłosiło się 100 uczestników. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło w dniu dzisiejszym w godzinach wieczornych w Bytomiu. Nagrody wręczyli premier Donald Tusk oraz prof. Jerzy Buzek.
Z niekłamaną radością informuję, że I miejsce w konkursie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła Patrycja Zubrzycka z kl. IG a jedno z dwóch przyznanych wyróżnień otrzymał Jarek Respondek z kl. IIE. I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobył również częstochowianin – Adam Kaniowski z Gimnazjum nr 5.
Serdecznie gratuluję.

Marek Podgórski[pokaż komentarze(13)]

05.06.2009

Wakacje pod żaglami
     Jeżeli chcesz zdobyć uprawnienia żeglarskie, nie musisz żeglować po odległych akwenach. W Poraju możesz rozpocząć przygodę z żeglarstwem, która może być kontynuowana na najdalszych szlakach morskich. Szczegółowe informacje w załączeniu.


[pokaż komentarze(0)]

05.06.2009

Studiować w USA
     W dzisiejszym wydaniu LOTu mogliście przeczytać wywiad z absolwentką „Traugutta”, studentką Harvardu – Martą Nowak. Marta swój pobyt i naukę za granicą zawdzięcza poniekąd fundacji założonej przez Polaka w Minnesocie - The Wasie Foundation. Organizacja ta funduje polskim studentom 4 lata nauki na wybranych uczelniach w Stanach Zjednoczonych, m.in. na jednej z najlepszych szkół medycznych, mianowicie Mayo Medical School, podłączonej do Mayo Clinic. Dla zainteresowanych podaję link strony fundacji: www.wasie.org .
Warto spróbować: nic nie tracisz, a zyskać możesz naprawdę wiele.

newsa przygotowała: Dominika Majchrzak[pokaż komentarze(0)]

04.06.2009

Szkolny patriotyzm
     Już w najbliższą niedzielę cała Europa stanie przed nie lada dylematem – kto powinien reprezentować mnie i moje problemy w Parlamencie Europejskim? Tymczasem dziś wszyscy pracownicy, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanej symulacji wyborów. Przez cały dzień w holu głównym można było zauważyć spore zamieszanie wokół punktu wyborczego. Ostatecznie wyniki prezentują się następująco:
1. Platforma Obywatelska – 54,05%
2. Prawo i Sprawiedliwość – 9,18%
3. Komitet Wyborczy Wyborców Kocham Polskę – 5,94 %
4. Samoobrona – 4,32%
4. Prawica Rzeczypospolitej – 4,32%
6. Libertas – 3,78%
6. Komitet Wyborczy Naprzód Polsko – Piast – 3,78%
8. Komitet Wyborczy Porozumienie dla Przyszłości – CentroLewica (PD+SDPL+Zieloni 2004) – 3,24%
9. SLD-UP – 2,70%
10. PSL – 2,16%
11. Unia Polityki Realnej – 1,62%
12. Polska Partia Pracy – 0,54%
Frekwencja wyniosła natomiast 41,48% co można uznać za całkiem dobry wynik.
Specjalne podziękowania należą się Panu prof. Stasiakowi oraz Komisji Wyborczej.


4 czerwca 2009 roku to również rocznica pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Właśnie z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował biało-czerwone wstążeczki, które rozdawano wszystkim uczniom i nauczycielom. Było to symboliczne uczczenie dzisiejszego dnia i wyraz naszej solidarności za co serdecznie wszystkim dziękujemy.

newsa przygotował: SU[pokaż komentarze(22)]

04.06.2009

To już jutro!
     Już jutro każdy z Was za symboliczne 1.50 PLN będzie mógł nabyć nowy (choć już ostatni w tym roku szkolnym), tak długo wyczekiwany numer LOTu (skądinąd najlepszej pod słońcem, choć nie zawsze docenianej gazetki szkolnej).
Numer trzyma się w tonie podsumowująco-refleksyjnym. Powiemy co nieco o trauguciaków planach na wakacje, obozach szkolnych, Dniu Otwartym. Wspomnimy maturzystów i udowodnimy, że matura to niewątpliwie bzdura, osądzimy liceum wybiórczo kształcące, powiemy parę słów o „Trauguciactwie”. Ponadto multum wywiadów: rozmawialiśmy z Klaudią Bednarek, Jackiem Boratyńskim, Kacprem Tomczykiem, panią profesor Ewą Pilniewicz oraz naszą absolwentką Martą Nowak.
Zachęcamy do lektury!

newsa przygotował: LOT[pokaż komentarze(0)]

03.06.2009

Eurowybory
     W niedzielę cała Europa będzie wybierać swoich przedstawicieli do Europarlamentu. Spodziewana frekwencja w Polsce, to zaledwie niecałe 20%. Co zrobić, aby była większa? W całej Europie prowadzone są różne zabiegi, aby polepszyć ten marny wynik. Także u nas w szkole chcemy propagować uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu. Jutro na każdej przerwie, w holu głównym będzie się odbywać symulacja wyborów. Każdy z uczniów będzie miał prawo zagłosować na wybraną partię polityczną. Wybory nie są obowiązkowe, aczkolwiek serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału. Prawo do głosu maja także niepełnoletni.

newsa przygotował: SU

PS
     Do jutra są jeszcze do kupienia bilety na Reggae Day Festival w cenie 10 zł u Karola Kucharskiego ( kl. I D) lub u p. profesora Marka Podgórskiego.

SU[pokaż komentarze(0)]

03.06.2009Newsy ... [1] [2] [3] [4] ... [37] [38] [39]