Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2008/2009

Jak Wojtek chciał zostać strażakiem
     Większość z nas pamięta treść lektury autorstwa Czesława Janczarskiego, opisującej dziecięce marzenia małego Wojtka. Podobne ambicje zapewne mieli w swoim dzieciństwie i profesorowie uczący w naszej szkole. W dniu dzisiejszym, po wielu latach „oczekiwania” mogły się choć w drobnym stopniu spełnić. Wszystko to dzięki szkoleniowej radzie pedagogicznej, w trakcie której zgłębialiśmy wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Po części teoretycznej szanowne Grono Pedagogiczne II LO wraz z pracownikami administracji i obsługi przeszło do zajęć praktycznych. Ćwiczono uruchamianie gaśnic, używanie koca gaśniczego oraz gaszenie ognia. Długie spódnice, buty na obcasach, torebki pod ręką czy garnitury i krawaty nie stanowiły najmniejszej przeszkody w ujarzmianiu „szalejącego żywiołu”.
Obyśmy tylko nie musieli weryfikować zdobytej wiedzy i umiejętności w codziennym życiu.


[pokaż komentarze(0)]

03.06.2009

LOT znowu na podium!
     Przegląd Gazet Szkolnych organizowany przez Gimnazjum nr 1 w Częstochowie im. Jana III Sobieskiego jest już tradycją w naszym mieście. Grupa młodych i jeszcze młodszych (od przedszkolaków po licealistów) oraz kreatywnych dziennikarzy zebrała się dziś, by podsumować XI już edycję konkursu. Reprezentanci LOTu w składzie: Dominika Majchrzak, Agnieszka Parkitna, Adrian Orłowski, Łukasz Kasznia oraz pan profesor Marek Podgórski udali się więc z uśmiechami na twarzach po odbiór nagrody, którą zapewniano nam w zaproszeniu.
Organizatorzy trzymali nas w napięciu do samego końca: ogłoszenie wyników poprzedzono dosyć długim programem artystycznym, a wcześniej rozstrzygnięciem Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Literaturze i Teorii Literatury oraz projekcją filmu wyreżyserowanego przez przewodniczącego Rady Rodziców Gimnazjum nr 1, nt. historii Jasnej Góry. W końcu jednak wszystko się wyjaśniło: LOT znowu odniósł sukces – nasza gazetka zajęła II miejsce! Pokonani zostaliśmy przez Techniczne Zakłady Naukowe, to jednak motywuje nas do natychmiastowej pracy i obiecujemy, że w przyszłym roku srebro zamienimy na złoto.
Dzięki wystawie wszystkich gazetek mieliśmy okazję przyjrzeć się efektom pracy konkurentów, a także porównać pomysły (lub ich brak).
Gazetki były oceniane m.in. pod względem poprawności i kultury językowej, szaty graficznej, różnorodności gatunków dziennikarskich oraz trafności doboru.
Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie i docenienie.

newsa przygotowała: Dominika Majchrzak[pokaż komentarze(0)]

03.06.2009

Warto jest mieć marzenia
     Szkoła pozwala rozwinąć skrzydła. Może to brzmi górnolotnie, ale w moim przypadku "Traugutt" był i jest taką szkołą. Jeszcze w czasach liceum założyliśmy z kolegami zespół i odbywaliśmy próby w Hadesie. Od tamtej pory tworzenie muzyki stało się moim hobby, które ciągle mi towarzyszy. Dzisiaj poszerzyłem swoje zainteresowania i oprócz "lepienia" nowych dźwięków, zajmuję się też organizacją koncertów w całej Polsce, będąc producentem artystycznym Warsaw Electronic Festival. Na swojej muzycznej drodze spotkałem wielu nietuzinkowych ludzi z całego świata. Jednym z nich jest Chińczyk Zen Lu, z którym nagrałem wspólnie płytę. W czerwcu 2007 roku, gdy gościł u mnie, zaprosiłem go na krótki występ w naszej szkole. Nasz wspólny koncert zagraliśmy też w Herbaciarni Cafe Belg oraz Jazz Radio. Projekt, który nazwaliśmy ChoP (Od słów China – Poland) zaczął się rozwijać. Zaprosiliśmy do niego kolejnych muzyków z Polski i Chin. Dziś ChoP to już 4 płyty, a trwają prace nad kolejnymi. Po dwu latach od pierwszych wspólnych koncertów nadszedł czas na kolejne. Tym razem trzyosobowa grupa rusza na trasę w Chinach. Zagramy 8 koncertów w największych metropoliach południowych rejonów Chin. Chciałbym zaprosić Was do śledzenia naszych poczynań w "centrum dowodzenia", którym jest nasz BLOG. Jeśli tylko będzie dostęp do sieci, będziemy dodawać muzykę i zdjęcia. Wszystkie szczegóły dotyczące trasy znajdziecie również tam: www.wef.pl/choptour
Warto jest mieć marzenia, a szkołą, która dała możliwość ich realizowania w moim przypadku, jest właśnie "Traugutt".

newsa przygotował: p.prof. Grzegorz Bojanek[pokaż komentarze(4)]

01.06.2009

Dzień Sportu 2009
     Z okazji tak zobowiązującej dla wszystkich daty, jaką jest 1 czerwca, w naszej szkole zorganizowany został Dzień Sportu. W ramach tego wydarzenia uczniowie wraz z wychowawcami zebrali się na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym, aby dać popis swoim nietypowym umiejętnościom podczas specyficznego wieloboju. Reprezentacje klas walczyły w konkurencjach takich jak wędkowanie, skok w dal oraz wzięły udział w sztafecie workowej. Pieczę nad całością sprawował organizator przedsięwzięcia - p. prof. Poradomski, który uświetnił również imprezę swoimi zdolnościami oratorskimi jako prowadzący.
Rywalizację wygrała klasa 2f, na drugim miejscu uplasowała się 2c, a zaraz za nią 2e.
Bazując na opiniach uczestników dzień można zaliczyć do udanych, a cel - wykrzesanie pozytywnej, dziecięcej energii - za osiągnięty.
Podziękowania dla nauczycieli wychowania fizycznego, wychowawców oraz uczniów, którzy stawili się dzisiaj na stadionie.

newsa przygotował: Mariusz Golling[pokaż komentarze(7)]

01.06.2009

Fotomedaliki.pl
     Dziś Dzień Dziecka. A jak dzień dziecka to i prezenty. No to właśnie dziś ruszamy z czymś, o czym już długo się gadało i sporo się czekało :)
Fotomedaliki.pl to efekt smutnej dziury, która zrobiła się, gdy blog MojaCzęstochowa przestał działać. I mimo, że nie działa on już długo wciąż zagląda tam sporo ludzi.
Fotomedaliki to coś więcej. Znajdziecie tu nie tylko linki do stron i blogów fotografów i fotograficzne niusy o wystawach czy konkurach. Bo Fotomedaliki same w sobie będą niby-konkursem.
Co tydzień, we wtorki będziemy pokazywać zdjęcia, które walczą o tytuł “Zdjęcia tygodnia”. Do zdjęć dołączona będzie sonda, bo to Wy zdecydujecie, które z nich zasługuje na ten tytuł. Głosowanie potrwa do poniedziałku następnego tygodnia.
I dalej - we wtorek kolejne nominacje i sonda. I tak co tydzień. Ale to nie koniec. Na początku nowego miesiąca ze “Zdjęć tygodnia” wybierzecie “Zdjęcie miesiąca”. A po roku “Zdjęcie roku”.
Od razu ogłaszamy, że w konkursie nie ma żadnych nagród oprócz satysfakcji ze zwycięstwa :)

newsa przygotowali: Ola Trojak, Marcin Bajor[pokaż komentarze(0)]

01.06.2009

Warto było studiować na Politechnice - Karina wygrała!
     Najlepszą studentką "Zabawy w studiowanie" Politechniki Częstochowskiej została uczennica "Traugutta" Karina Sobczak (Id), która już za 3 tygodnie (jako jedyna z Częstochowy) pojedzie w nagrodę do Brukseli. Będzie to tzw. wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego, a Karina zapozna się z jego funkcjonowaniem. Gospodarzem pobytu jest Poseł do Parlamentu Europejskiego pani prof. Genowefa Grabowska.
W zorganizowanym konkursie plastycznym III miejsce zdobyła Lucyna Włodarczyk (Id), a nagrodę wręczyła jej Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej pani dr Alicja Adamczak.
Z naszego liceum studiowało 15 uczniów. Byliśmy najaktywniejszą grupą, która uczestniczyła w największej ilości zajęć laboratoryjnych oraz we wszystkich wykładach. Indeksy pełne są wpisów i zaliczeń.Czas na zasłużone wakacje...

newsa przygotował: pan prof. Jacek Napieralski[pokaż komentarze(0)]

01.06.2009

Traugciaki zagrały w "Piątce"
     Z okazji Dnia Dziecka w Gimnazjum nr 5 został zorganizowany Dzień Sportu w połączeniu z festynem dla uczniów. Właśnie na tej imprezie mogliśmy zobaczyć i usłyszeć utalentowanych uczniów 'Traugutta' - Krzysia Sikorę z kl. 1g i Jacka Boratyńskiego z kl. 1b, którzy wraz z młodszym kolegą Kubą Świątkiem zagrali dla uczniów "Piątki". W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć m.in. takie utwory jak: ,,Anarchia", ,,Wake me up when September ends" czy ,,Give me novacaine".
Chłopcy naprawdę pokazali klasę, a po koncercie zostali otoczeni przez tłum fanek, które prosiły o zdjęcie lub autograf.
Gratulujemy rosnącej popularności i mamy nadzieję, że usłyszymy ich również na najbliższym festynie w "Traugucie".

newsa przygotowały: Kamila Bejm i Kasia Kała kl.1G[pokaż komentarze(2)]

01.06.2009

Podwójna premiera
     Łukasz "Albin" Albiński (absolwent II LO) serdecznie zaprasza na premierę dwóch filmów, która odbędzie się w Iluzja Alamo Music Club (wejście przez Alamo) al. NMP12B dnia 1 czerwca 2009r (poniedziałek) o godzinie 19:30. Wstęp wolny.
"R A C H U N E K Z A L E G Ł Y"
Reżyseria: Łukasz Albiński, Marek Krysiak
Czas trwania: 14 minut
Opis filmu: Nikt z nas tak naprawdę nie wie, do jakich czynów jest zdolny...
"K R A W Ę D Ź"
Reżyseria: Łukasz Albiński, Marek Krysiak
Czas trwania: 12 minut
Opis filmu: Chciałeś kiedyś umrzeć? Wiesz, sztuka latania, Hemingway, te
sprawy... ten moment kiedy alkohol szarga błędnikiem i szepcze do ucha
"Jesteś nieśmiertelny..." Winda wjeżdża na ostatnie piętro, tam cieć
akurat zapomina zamknąć klapy na dach, a stamtąd bliżej do Boga, niż do
chodnika...


[pokaż komentarze(1)]

31.05.2009

Festiwal Nauki Politechniki Częstochowskiej
     Z zaproszenia Politechniki Częstochowskiej skorzystały dzisiaj klasy politechniczno – informatyczne oraz przyrodnicze. Na placu Biegańskiego uczniowie mogli miedzy innymi obserwować, jak efektownie przebiegają doświadczenia fizyczne i chemiczne (wybuchający pojemnik z azotem, „rozpuszczające się” łyżeczki, „lewitujące” magnesy, chemiczne wulkany) zobaczyć misterne odlewy z brązu, poznać zasady działania nawigacji satelitarnej GPS czy pograć w Play Station 3.
Dla urozmaicenia Festiwalu organizatorzy zapraszali do udziału w konkursie na celność. Tu prym wiodły panie natomiast zdecydowanie nie popisała się – poza jednym wyjątkiem - męska część klasy IIE (pozdrowienia dla „Kaziutków”).
Migawki z imprezy można zobaczyć na stronie TVOrion.


[pokaż komentarze(3)]

29.05.2009

39. za nami
     Deszczowe chmury kłębiące się w piątkowe popołudnie nie zniechęciły trzydziestu siedmiu rowerzystów do przejechania trasy XXXIX Częstochowskiej Masy Krytycznej, która wiodła ulicami: Nowowiejskiego, Sobieskiego, Wolności, Kościuszki, AK /ścieżką rowerową/, Kiedrzyńską, Dekabrystów, Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Waszyngtona, Śląską na plac Biegańskiego. Tam, gdzie rowery nie mogło zabraknąć nas – Trauguciaków. W sile trzech uczniów, jednego absolwenta oraz jednego nauczyciela tradycyjnie, jak co miesiąc promowaliśmy ten ekologiczny środek transportu.
Kolejna masa już za miesiąc.


[pokaż komentarze(0)]

29.05.2009

Na półmetku rekrutacji Traugutt liderem
     Do 16 czerwca gimnazjaliści mają czas na dokonanie wyboru w jakiej szkole chcieliby kontynuować naukę. Miło mi poinformować, że już na półmetku rekrutacji liczba chętnych z tzw. „I wyboru” do „Traugutta” przekroczyła liczbę wolnych miejsc. Co więcej – na chwilę obecną (piątek 29.05.2009r.) jesteśmy jedynym ogólniakiem w Częstochowie, który „zapełnił” szkolne ławy. Poniżej prezentuję preferencje gimnazjalistów (stan na piątek godz. 16.30)

Liczba chętnych na 1 miejsce (tzw. "I wybory")

Traugutt1,02
Słowacki0,90
Kopernik0,87
Sienkiewicz0,77
Mickiewicz0,75
Norwid0,74
Żeromski0,52
Biegański0,46
Kochanowski0,37
Dąbrowski0,31
Anders0,30
Reymont0,21
Samorządowe   0,17

W obrębie II LO największą popularnością cieszą się klasy: informatyczna (1,8 kandydata na miejsce z I wyboru), humanistyczna (1,5) językowa angielska (1,4) oraz ekonomiczna (1,3). Przypomnę, że na stronie poświęconej rekrutacji zamieszczam codziennie aktualizowane statystyki naboru do ogólniaków w Częstochowie.

Marek Podgórski[pokaż komentarze(1)]

29.05.2009

Czy to raj ?
     Głód. Bieda. Masowe epidemie. Przed tym człowiek uciekał od dawna. W erze rozwoju technologicznego, pochłonięci pracą i własnym otoczeniem, zdajemy się nie zauważać problemów dotykających podstawowej sfery ludzkiego istnienia, choć dzieją się one na oczach całego świata.
„Raj. Trzy podróże w tym świecie”- to temat zajęć z cyklu „Patrz i zmieniaj”, które miały miejsce w poniedziałek na 7 i 8 godzinie lekcyjnej. Pierwszym etapem zajęć było obejrzenie filmu, który opowiadał historię Bakarego Fofana, uchodźcy z Mali i innych uchodźców, którzy nielegalnie wyemigrowali do innego państwa, by tam pracować. Następnie prowadzący starali się uświadomić młodzieży prawdziwy problem jakim jest migracja. Przedstawili przyczyny i skutki przemieszczania się dużych mas ludności, różnice między emigrantem a uchodźcą, oraz sytuacje migrantów na świecie. Pokazali Trauguciakom, że nawet wyrażając swoje opinie mogą im pomóc.
Kolejne spotkanie z serii "Patrz i zmieniaj" już niebawem. Zapraszamy wszystkich chętnych.

newsa przygotowali: Filip Borecki i Piotr Szeliga kl. IG[pokaż komentarze(0)]

28.05.2009

Różowa parada
     Dzień Matki to idealna okazja do zwrócenia uwagi na dzisiejsze problemy płci pięknej. Marsz Różowej Wstążki miał za zadanie przypomnieć wszystkim mamom (również tym przyszłym) o konieczności profilaktycznych badań. Klasa 1 d wraz z panem profesorem Stasiakiem wzięła udział w tej niecodziennej, różowej paradzie. Kolorowy korowód przeszedł z placu Daszyńskiego na Błonia Jasnogórskie. Następnie przez cały dzień na placu Biegańskiego odbywały się koncerty, a specjalny autobus pełnił rolę poradni mammograficznej. Była to kolejna inicjatywa przypominająca Polakom, (tym razem szczególnie Polkom) że częste badania mogą nas ustrzec przed nowotworami. Cieszy również fakt, że to nasi uczniowie mogli pomóc przy organizacji tej inicjatywy.

newsa przygotował:Szymon Postrach kl.1 D[pokaż komentarze(1)]

28.05.2009

Warsztaty AIESEC
     Pewnie każdego zaintrygowała obecność egzotycznie wyglądających gości w naszej szkole. Pytanie: o co chodzi? Otóż kilka klas "Traugutta" miało przyjemność uczestniczyć w warsztatach językowych prowadzonych przez studentów min. z Peru i Indii. Zajęcia te miały na celu zapoznanie nas z innymi kulturami, wymianę poglądów na problemy dotyczące całego świata, pobudzenie w nas kreatywności oraz oczywiście podszkolenie języka angielskiego. Warsztaty dostarczyły nam wielu pozytywnych wrażeń, dzięki którym zyskaliśmy nowych przyjaciół. Studenci okazali się być na tyle komunikatywnymi i sympatycznymi ludźmi, że odbyło się również kilka spotkań poza szkołą. I tak np. klasa IIf postanowiła "porwać" gości z Indii do parku jasnogórskiego, by tam kontynuować rozmowy na temat kultur, zainteresowań i zwyczajów. Nasi nowi przyjaciele zaprezentowali nam także swoje umiejętności wokalne i taneczne, które oczarowały nas do tego stopnia, że zapragnęliśmy się nauczyć co nieco z indyjskiego stajlu:) Ostatecznie nauka tańca i śpiewu zakończyła się salwą śmiechu, po czym pozostały nam bardzo miłe wspomnienia. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu zajęcia:)

newsa przygotowała: Anita kl. II f[pokaż komentarze(1)]

28.05.2009

Trauguciak z Harvardu
     Do „Traugutta” dobrze jest wracać i powie to każdy, kto skończył naszą szkołę. Często bowiem widujemy absolwentów przemierzających korytarze, wywołujące w nich (absolwentach) setki wspomnień. Czasem nawet postanawiają oni w ogóle, o ile to możliwe, „Traugutta” nie opuszczać i stąd biorą się profesorowie... Ale nie o tym miała być mowa. Dziś, tj. 27.05.br., odwiedziła mury naszej szkoły absolwentka Marta Nowak (matura 2004).
Marta jest m.in. współautorką oficjalnej ulotki naszego LO oraz pomysłodawczynią najsłynniejszej i, śmiem twierdzić, najbardziej udanej dekoracji studniówkowej minionych lat w „Traugucie”. Obecnie natomiast jest studentką architektury w Harvard Graduate School of Design a „w wolnych chwilach” pracuje dla ONZ-tu. Miałam ogromną przyjemność przeprowadzić z Martą rozmowę (która ukaże się w najbliższym numerze „LOTu”). Rozmawiałyśmy o wspomnieniach licealnych, o tym, jak „Traugutt” pomaga w „wybiciu się”, jak to jest być studentką Harvardu oraz o mentalności Amerykanów, w zderzeniu z mentalnością polską.
Co dała mi ta rozmowa? Na pewno uwierzyłam, że nie ma rzeczy niemożliwych, a marzenia naprawdę się spełniają. Wystarczy tylko chcieć, a wszystko znajdzie się w zasięgu ręki. No i że warto: warto się starać, warto pracować, warto marzyć, stawiać sobie cele, warto się trudzić. Bo, cytując Martę: „Nawet, jeśli coś wydaje się niemożliwe, wszystko możemy zrobić. Potrzebne są tylko spokój, cierpliwość, praca i przede wszystkim marzenia. Wiem, że jeśli mocno wierzy się w swoje marzenia i pracuje się na nie, to one się spełniają”. Moja rozmówczyni była tego najlepszym przykładem.

newsa przygotowała: Dominika Majchrzak[pokaż komentarze(0)]

27.05.2009Newsy ... [1] [2] [3] [4] [5] ... [37] [38] [39]