Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2008/2009

Konkurs na obchody Święta Odzyskania Niepodległości
     Prezydent Miasta Częstochowy, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia oraz Młodzieżowa Rada Miasta zapraszają gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w wyjątkowym Konkursie!
Drodzy uczniowie!
11 listopada 2008 r. minie 90. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Temu niezwykłemu wydarzeniu sprzed prawie stu lat towarzyszyła atmosfera spontanicznej radości i szczęścia. Ludzie tłumnie wychodzili na ulice, by wiwatować na cześć oswobodzonej ojczyzny, zażywać wolności i znów posługiwać się polską mową.
W związku z tym chcielibyśmy, aby podczas tegorocznych obchodów rocznicy tego wydarzenia, w naszym mieście zapanował podobny nastrój. Proponujemy więc Wam, młodym, abyście sami zaplanowali ten dzień tak radośnie, jak tylko potraficie. Chcemy, by Częstochowa świętowała Odzyskanie Niepodległości wesoło i młodzieńczo.
Dlatego Prezydent Miasta Częstochowy, Tadeusz Wrona, w porozumieniu z SOD i MRM, ogłasza Konkurs na scenariusz młodzieżowych obchodów 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Sami zdecydujcie, w jaki sposób chcecie spędzić ten dzień, a listopadowa rocznica stanie się także Waszym świętem.
Zapraszamy!
Więcej informacji o konkursie uzyskacie na stronie www.sod.ids.czest.pl lub u p.prof. I. Zawiszy. Termin składania prac upływa dnia 26 września (piątek)

newsa przygotował: Samorząd[pokaż komentarze(0)]

22.09.2008

Stypendia "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku"
     Już przyjmowane są wnioski o przyznanie stypendium unijnego w ramach projektu "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku". Szczegóły dostępne są tutaj. Zebranie osób zainteresowanych otrzymywaniem stypendium odbędzie się w środę 24 września 2008r. na dużej przerwie w sali 23C.

newsa przygotowała: p.prof. Edyta Rećko[pokaż komentarze(0)]

22.09.2008

Spotkanie z redaktorem "Niedzieli"
     Na poniedziałkowych zajęciach koła dziennikarskiego klasy humanistyczno-medialnej gościem był ks. Mariusz Frukacz - redaktor ogólnopolskiego Tygodnika Katolickiego "Niedziela". Ksiądz objaśnił nam specyfikę pracy w tygodniku oraz porównał ją z pracą w dzienniku. Dowiedzieliśmy się także jak wygląda dziennikarstwo od strony praktycznej, w życiu codziennym i czy sutanna pomaga w pracy redaktora.

newsa przygotowała: Dominika Majchrzak, klasa 1g[pokaż komentarze(12)]

22.09.2008

Traugutt dla Częstochowy
     Dziś, mimo niesprzyjającej pogody, odbył się w naszym liceum festyn pod nazwą "Traugutt dla Częstochowy". Imprezę prowadzili Kamil Błoch - absolwent szkoły oraz Mateusz Szkop - uczeń klasy 2a. Zdaniem Kamila nic nie mogło popsuć atmosfery festynu, gdyż pokazaliśmy miastu, jak silna i uzdolniona jest społeczność "Traugutta".
Na imprezę zawitało wiele osób spoza szkoły, także uczniów innych częstochowskich liceów, które festyn odebrały pozytywnie i choć przez chwilę mogły poczuć ten klimat "Traugutta" ;-) Mieliśmy również przyjemność gościć prezydenta miasta Częstochowy - pana Tadeusza Wronę. Wśród bawiących się gości udało nam się spotkać Mateusza Czoka, dziennikarza TVP oraz absolwenta naszej szkoły. Zdaniem Mateusza impreza wypadła pozytywnie, można było zauważyć ogromny wkład pracy uczniów i pracowników liceum. Minusem jednak dla niego były wygórowane ceny, a także zbyt mało atrakcji na ciepłej sali gimnastycznej.
Dużym uznaniem cieszyły się występy zespołów punkowo-rockowych. Rzesze fanów wariowały pod sceną w rytmie pogo. Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na scenie mogliśmy podziwiać również zespoły taneczne takie jak Kontra, Grand Dance czy Zorba.
Atrakcją dzisiejszego wieczoru była loteria fantowa, której szczęśliwym zwycięzcą głównej nagrody, jaką był skuter, została uczennica klasy 1e. Imprezę możemy uznać za udaną :-)

newsa przygotowali: Dominika Majchrzak, Katarzyna Bociąga oraz Filip Borecki- klasa Ig[pokaż komentarze(51)]

21.09.2008

Złota Mila :)
     Dziś od godziny 12 odbywał się coroczny bieg uliczny - Złota Mila. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe. Uczestników nie przestraszyły niesprzyjające warunki pogodowe. Zahartowani stawali na lini startu, by przeciec ów "złoty dystans". Po zakończeniu biegów i wręczeniu nagród impreza została przeniesiona do jednego z częstochowskich klubów.

newsa przygotowała: Marzena Koralik kl. IG[pokaż komentarze(6)]

20.09.2008

Nasze twarze w Autoportrecie Częstochowian
     Po roku od chwili ogłoszenia przez Urząd Miasta Częstochowa akcji zbierania zdjęć, w III Alei stanęło kilkanaście tablic z wizerunkami mieszkańców. Autoportret Częstochowian to pomysł Adama Markowskiego – fotografa, pracownika Wydziału Komunikacji Społecznej.
My – trauguttowi fotografowie nie mogliśmy przejść obok tego obojętnie. We wrześniu przez dwa dni biegaliśmy po szkole zapisując na kartach pamięci licealistów i nauczycieli II LO. Obiektywami "upolowaliśmy" ok. 200 osób i w ten sposób powstał „Portret Trauguciaków 2007”. Efekty naszej pracy szybko wysłaliśmy do UM.
Po roku, wśród kilkunastu tablic ze zdjęciami, które stanęły w piątkowe popołudnie w okolicy EMPiK’u znaleźliśmy jedną, w całości „opanowaną” przez Trauguciaków.
Organizatorzy akcji w trakcie jej podsumowania imiennie podziękowali nam – fotografom z Traugutta za tak aktywny udział.


[pokaż komentarze(3)]

19.09.2008

...i Ty możesz pomóc zwierzętom !
     Aby pomóc wystarczy kliknąć w poniższy link i z listy schronisk wybrać oczywiście Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie ;)
Tesco dla 5 wybranych przez internautów schronisk podaruje karmę dla zwierząt o wartości 2000 zł oraz 10 % dochodu ze sprzedaży karm!
Z góry dziękuje za wsparcie oraz zachęcam do adopcji naszych wspaniałych podopiecznych :
http://czestochowa.schronisko.net/index.html
http://foranimals.czest.pl

newsa przygotowała: Sonia I c[pokaż komentarze(1)]

19.09.2008

Sparing Traugutt - Norwid
     W nowo otwartej "multidyscyplinarnej hali sportowej" Akademii Jana Długosza odbył się mecz koszykówki pomiędzy drużynami "Traugutta" i "Norwida". Sparing zakończył się zwycięstwem drużyny Norwida. Warto nadmienić, iż team z Jasnogórskiej wspierało dwóch absolwentów.
Mecz ten należy potraktować jako rozgrzewkę przed otwarciem sezonu.

newsa przygotował: Mariusz Golling (Ig)[pokaż komentarze(20)]

19.09.2008

Snuf zaczyna do Bollywood...
     ...czyli LOTni dziennikarze wypływają na szerokie wody.
Michał Radziejowski z klasy IIa (znany w II LO bardziej jako Snuf czy Aero) jeszcze rok temu nieśmiało stawiał pierwsze kroki w szkolnej gazetce LOT.
Dziś śmiało porusza się - jako newsman i fotograf - zarówno po stronach naszego miesięcznika jak i traugutt.net.
Wszystko wskazuje na to, że szkolne media to dla Michała zbyt mało. Właśnie zadebiutował na portalu Gazety Wyborczej zachęcając czytelników „Co jest grane” do udziału w warsztatach... tańca indyjskiego. Zainteresowanych odsyłam do „lektury” ;)
Nie mogę nie wspomnieć, że na początku wakacji Michał nawiązał współpracę z dziennikiem "Życie Częstochowskie" (publikuje swoje teksty oraz zdjęcia), która trwa po dzień dzisiejszy.


[pokaż komentarze(2)]

18.09.2008

... selekcja ...
     Dziś na stadionie "CKM Budowlani" odbył się trening, mający na celu "przetarcie" formy najlepiej rokujących talentów lekkoatletycznych szkoły xD Będą oni reprezentowali "Traugutta" na tegorocznych zawodach lekkoatletycznych. Nasi sportowcy podnosili sprawność w:
- biegach
- skoku w dal
- pchnięciu kulą
oraz nowej konkurencji
- unikaniu obiektywu aparatu :P
Oczywiście, życzymy im wielu sukcesów ;)

newsa przygotował: Mateusz Segieta (IID)[pokaż komentarze(0)]

18.09.2008

... starzy vs. młodzi ...
     By tradycji stało się zadość, na wspólnej lekcji "wf-u" pierwszaki (z klasy IE) musiały stoczyć pojedynek ze starszymi kolegami (klasa IID). Oczywiście wszystko odbyło się pod hasłem wspólnej integracji, co można było odczuć, gdyż co chwilę z ust rywalizujących drużyn dobiegały okrzyki: "Zabij go!" :P Na zakończenie, także w ramach wspólnej integracji, obie klasy biegały przez calutkie 3 min.

newsa przygotował: Mateusz Segieta (IID)[pokaż komentarze(4)]

18.09.2008

W świecie poezji.
     Czwartkowe spotkanie koła humanistycznego odbyło się w Muzeum Haliny Poświatowskiej.
Brat poetki opowiedział uczestnikom wiele interesujących informacji na temat jej życia oraz twórczości. Zwiedzanie domu upłynęło również bardzo przyjemnie; zaciekawieni uczniowie oglądali fotografie, czytali wiersze i listy autorstwa Poświatowskiej.

newsa przygotowała: Katarzyna Bociąga[pokaż komentarze(18)]

18.09.2008

Dzień bez samochodu.
     W poniedziałek, podczas specjalnie wydłużonej długiej przerwy na patio odbędą się konkursy rowerowe na wesoło:
- rzut pedałem
- rowerowy strong man
- slalom
- jazda po "krawężniku"
- stójka
Dla zwycięzców nagrody o łącznej wartości 300zł. Kogo udało mi się pozyskać jako sponsora dowiecie się w poniedziałek.
Każdy, kto przyjedzie tego dnia do szkoły na rowerze będzie zwolniony z pytania.
Dla pierwszych 50 osób mam "mega seledynowe" kamizelki odblaskowe lub (równie "mega seledynowe" ;) samozaciskowe opaski odblaskowe gratis.
A tak było rok temu i dwa lata wstecz.


[pokaż komentarze(1)]

18.09.2008

Spotkanie z absolwentami
     Prawo, ekonomia, socjologia, psychologia, kulturoznawstwo a może finanse i rachunkowość?
Studenci ww. kierunków: Joanna Gubała, Kamila Kubicka, Ewa Karczewska, Marcin Jasiński, Michał Bachowski, Paweł Arabas oraz Paweł Jurczyński – wszyscy absolwenci „Traugutta” - spotkali się z młodszymi koleżankami i kolegami, by przybliżyć studiowanie na swoich kierunkach. Były anegdoty, opowieści z przymrużeniem oka o słynnym „życiu studenckim” oraz nieco mniej humorystyczne o prozie studiowania.


[pokaż komentarze(6)]

18.09.2008

Nauka przez zabawę...
     ... czyli jak to możliwe, żeby w ciągu dwóch dni z 34 osób uczynić jedną, zgraną klasę. Okazuję się, że możliwe. Pod okiem p.prof. Marka Podgórskiego klasa 2f odbyła bardzo miłe zajęcia, które pomogły nam jeszcze lepiej się poznać i oczywiście świetnie razem pobawić. Według zawartej między nami a Panem Profesorem zasady "tu i teraz" nie mogę, niestety, zdradzić żadnych szczegółów, mogę tylko powiedzieć, że w czasie zajęć odkryliśmy siebie na nowo, dowiedzieliśmy się o sobie mnóstwa ciekawych rzeczy, staliśmy się otwarci na siebie i nauczyliśmy się funkcjonować jako klasa, a nie jako jednostki. Bardzo dziękujemy p.prof. Markowi Podgórskiemu za to, że pokazał nam w bardzo luźny i śmieszny sposób to, że KAŻDY z nas jest człowiekiem wartościowym i jednakowo liczy się w społeczeństwie, zarówno klasowym, jak i normalnym życiu. :)

newsa przygotowała: Magda Nowak kl. IIF[pokaż komentarze(6)]

18.09.2008Newsy ... [1] [2] [3] ... [35] [36] [37] [38] [39]