Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2008/2009

Posprzątaj Sokole Góry
     W najbliższych dniach po raz kolejny ludzie na całym globie przystąpią do akcji „Clean up the World”. W naszym kraju odbędzie się pod hasłem Posprzątajmy polskie lasy!
Dlaczego? Lasy są wielkim skarbem przyrody w naszym kraju - niestety, stale niszczonym, zaśmiecanym, podpalanym... Leśnicy sami nie poradzą sobie z tym problemem. Musimy Wszyscy o nie dbać i chronić. Las to nie miejsce na wysypiska!!!
Osoby zainteresowane udziałem w akcji proszone są o przygotowanie prezentacji multimedialnej (najlepiej w programie Power Point) o Sokolich Górach. Autorzy najciekawszych prac pojadą w piątek 19 września sprzątać podolsztyńskie lasy i jaskinie. (Uwaga - wyjazd o godz. 7.40!!!)
Termin nadsyłania prezentacji (na adres traugutt(at)poczta.onet.pl) upływa w poniedziałek 15 września. Jedną pracę może przygotować maksymalnie dwoje uczniów. Uwaga! Produkty powstałe w myśl reguły „kopiuj - wklej” będą oceniane najniżej.
Przypomnę, że w latach ubiegłych (oprócz tradycyjnego sprzątania Częstochowy) grupa Trauguciaków porządkowała m.in. kirkut oraz jaskinie w Górach Towarnych.

Marek Podgórski[pokaż komentarze(0)]

10.09.2008

Zagrają Konradowi

13 września 2008 w klubie muzycznym Tramwaj (www.klubtramwaj.pl) odbędzie się koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc sparaliżowanemu po nieszczęśliwym skoku do wody – Konradowi
Tego dnia dane nam będzie usłyszeć kolejno zespoły:
- NoRules (rock)
- Popeluna (hard rock)
- Opodatkowanie Powietrza (punk rock)
- Blindmind (rock)
- Mea Turpia (alt. rock / grunge)
Dodatkowo odbędą się pokazy: Fire Show oraz Break Dance.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na koncert!
Początek godzina 18:00, cena biletu - 10zł.

newsa nadesłała: Olga Młocek kl.Ic[pokaż komentarze(0)]

09.09.2008

Liga ruszyła a tu wtopa
     W południe na stadionie przy ul. Limanowskiego nasi „kopacze” zainaugurowali rozgrywki o mistrzostwo szkół średnich w piłce nożnej. Pierwszymi rywalami byli piłkarze „Gastronomika”. Nie okazali się zbyt gościnni. Pokonali naszych 8:2. Eh... Smutno.


[pokaż komentarze(7)]

09.09.2008

Półmetek
     Jutro - w środę 9 września - na 8 godzinie lekcyjnej w świetlicy odbędzie się spotkanie samorządów klas: 2B, 2D, 2F w sprawie półmetka. OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA

newsa przygotowała: Ann[pokaż komentarze(2)]

09.09.2008

”Oi, oi, oi Elektorat groi!”
     Takie okrzyki wydobywały się z piwnicy w pewnej bramie w II Alei. Wszystko za sprawą koncertu grupy Elektorat.
W piątek pub Trauma wypełniony był po brzegi fanami punk rocka, wśród których można było zobaczyć wiele znajomych twarzy.
Marian, Loki i Alan zagrali kilka coverów m.in. z repertuaru KSU czy Analogsów. Nie obyło się również bez pokazania tak zwanej twórczości własnej. Chłopaki dali z siebie zdecydowanie więcej niż wszystko. W Lokim można było się przejrzeć, pod sceną z kropel kapiącego potu zebrała się mała kałuża.
Z niecierpliwością czekam na następny występ kumpli, z których jestem dumny! YEAH!

newsa przygotował: Aba kl. IIIC[pokaż komentarze(5)]

08.09.2008

Czas na Kraków!
     To już ostatni wieczór spędzony w Częstochowie z naszymi partnerami z Emmerich. Dziś po południu spotkaliśmy się w szkolnej świetlicy, by zaprezentować(w postaci multimedialnej i słownej) nasze prace dotyczące kultury żydowskiej. Praca nad projektem pomogła nam nabyć nowe wiadomości, ale przede wszystkim pozwoliła na porozumiewanie się przy pracy ze wszystkimi uczestnikami wymiany. Udowodniliśmy, że jesteśmy naprawdę zgraną grupą i potrafimy połączyć przyjemne z pożytecznym:) Pytając Niemców, co najbardziej podoba im się w Częstochowie, zazwyczaj słyszeliśmy jedną odpowiedź - pizza wielkości stołu:) Miło wspominają również weekendowe spacery po skałkach w Olsztynie i park przy Jasnej Górze. Do czwartku mamy w planach odwiedzić Oświęcim, Wieliczkę i oczywiście przeuroczy Kraków. Wierzymy, że druga część naszej wymiany minie tak samo dobrze jak ta pierwsza..., a potem- oby DO ZOBACZENIA!!!

newsa przygotowała: Joanna Kowalczyk kl. IIIE[pokaż komentarze(1)]

08.09.2008

Młodzieńcy pozbawieni łaskotek i... kompleksów
     W związku z organizacją festynu „Traugutt dla Częstochowy” pilnie poszukujemy dwóch dobrze zbudowanych i pozbawionych łaskotek młodzieńców, którzy zgodzą się rozebrać do pasa i posłużyć artyście – p. Wojciechowi Kołsutowi swoimi torsami, aby namalował na nich obrazy. Kandydaci proszeni są o zgłaszanie się do p.dyr. Małgorzaty Jackowskiej lub do p.prof. Marka Podgórskiego.


[pokaż komentarze(18)]

08.09.2008

Profesorowie w krzywym zwierciadle
     Masz talent i poczucie humoru ?
Jeśli tak, to wykaż się kreatywnością i stwórz niepowtarzalną karykaturę jednego z nauczycieli uczących w naszym liceum!
Najlepsze z prac zostaną zamieszczone w "Kalendarzu Trauguttowskim" oraz na kubkach, które można będzie zakupić na nadchodzącym festynie.
Prace należy składać w terminie 8.IX - 15.IX.2008r. do p.prof. Ewy Pilniewicz, p.prof. Marka Podgórskiego lub przesyłać na adres e-mailowy : pieter(at)op.pl
Za pomoc i zaangażowanie - Dziękujemy ! ! !


[pokaż komentarze(12)]

08.09.2008

Dożynki
     Pierwszy weekend września w Częstochowie upływa pod hasłem dożynek. W alejach pojawiają się różnorodne stoiska, stragany, wystawa sprzętu rolniczego. Kupić można produkty gospodarstw rolniczych, wytwory ludowego rękodzieła, zabawki, pamiątki
Wszystko otoczone jest mieszkańcami miasta, którzy z ciekawości, z nudów (a może z jednego i drugiego) tłumnie spacerują centrum miasta.
W tym czasie na Jasnej Górze obchodzone jest jedno z największych świąt rolniczych – Jasnogórskie Dożynki.
Rolnicy z całej Polski przybywają do sanktuarium, by podziękować za tegoroczne zbiory i prosić o błogosławieństwo na kolejne żniwa. Przynoszą własnoręcznie wykonane wieńce ze zbóż, kwiatów i owoców.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego dnia autorstwa Michała Radziejowskiego z kl. IIA , Jarka Respondka (kl. IIE) oraz Grzegorza Szkutkowskiego (kl. IID)


[pokaż komentarze(1)]

07.09.2008

Manipulacja?
     Niedziela to dzień podczas którego prawdziwe oblężenie przezywają hipermarkety. Chodzimy tam, bo... Odpowiedzi będzie wiele: bo taniej, bo duży wybór towarów, bo w inne dni nie mam na to czasu, bo...
Spacerując między „promocjami”, korzystając z „okazji” warto wiedzieć, że: ...Biorąc koszyk nie zastanawiamy się jak bardzo jesteśmy manipulowani. Gorzej - nie chcemy nie być manipulowani. Ale może dobrze jest wiedzieć jakie to techniki, i jakie efekty społeczne rodzą się przez to, że masy takich jak my dają się manipulować...
     Zainteresowanych odsyłam do artykułu: Rodzaje manipulacji w hipermarketach.


[pokaż komentarze(1)]

07.09.2008

"Kolektyw, Panowie"
     Jako że liga piłkarzy nożnych rozpoczyna się już we wtorek (mecz z "Gastronomikiem"), to nasza reprezentacja postanowiła się sprawdzić. Sparingpartnerem wybrany został "Plastyk". Zagraliśmy 2 x 30 min. Mecz ułożył się pomyślnie dla naszych graczy. Pierwszą połowę zagrała podstawowa jedenastka, zwyciężając 5:1. W drugiej połowie na boisko wybiegli gracze nazywani rezerwowymi, którzy poradzili sobie niewiele gorzej - wygrywając 3:1. Jak łatwo się domyśleć cały mecz zakończył się wynikiem 8:2 dla "Traugutta". 3majcie kciuki we wtorek :)

newsa przygotował: Loki (IIIE)[pokaż komentarze(4)]

05.09.2008

Wszelkie lody przełamane...
     Po wczorajszym dniu śmiało można przyznać, że Polacy i Niemcy w swoim towarzystwie czują się doskonale i nawet wczesne wstawanie do szkoły nie przeszkodzi im w zabawie do późnego wieczoru. W komplecie spędziliśmy miło czas najpierw w lodziarni, a potem w klubie Carpe Diem.
Dzisiaj od rana Niemcy poznają nasze miasto. Z racji tematu naszej wymiany najpierw udaliśmy się na cmentarz żydowski, po którym oprowadził nas pan ze Stowarzyszenia Historycznego Żydów Miasta Częstochowy. Następnie grupa niemiecka zwiedziła Jasną Górę. Wieczorem planujemy odwiedzić klub Trauma i pokazać naszym koleżankom i kolegom z Niemiec koncert zespołu Elektorat:) Zachęcamy Trauguciaków do integracji z naszymi partnerami....:)

newsa przygotowała: Joanna Kowalczyk[pokaż komentarze(4)]

05.09.2008

Wymiana rozpoczęta
     Nadszedł długo oczekiwany dzień zarówno dla grupy polskiej jak i niemieckiej. W środę późnym wieczorem przywitaliśmy pod szkołą naszych partnerów z Emmerich. Nie brakowało szczerych uśmiechów na twarzy i mocnych uścisków. Część z nas spotkała się ze „starymi” partnerami, część jednak poznała nowe osoby. Po przyjeździe większość grupy pojechała do domów, a Ci wytrwalsi zakończyli dzień w pizzerii :) Nowy dzień rozpoczął się od zwiedzania szkoły i uczestnictwa w lekcjach. Po zajęciach czeka nas praca nad projektem, dotyczącym kultury żydowskiej. Wieczorem postaramy się zapewnić Niemcom dobrą zabawę w naszym pięknym mieście…

Endlich ist der Tag gekommen, auf den sich die polnischen sowie die deutschen Schueler sehr gefreut haben. Nach stundenlangem Warten, busfahren und einem sicheren flug, wurden wir am Mittwoch Abend von unseren polnischen Austauschpartnern herzlich empfangen. Ein Teil von uns wurde von unseren alten Austauschpartnern empfangen, einige jedoch lernten neue polnische gastfamilien kennen. Die moisten sind nach Hause gefahren um ihr Zuhause zu sehen und sich auszuruchen, die weniger mueden Leute haben den Abend dann in der Pizzeria mit einer leckeren 75cm Durchmesser Pizza :). Der naechste Tag fing mit einer Besichtigung der Schule an und wir durften am Unterricht teilnehmen. Nach dem Unterricht wartete unser project auf uns, in dem wir uns ueber die Juedische Kultur und Juden im Allgemeinen informierten. Am Abend wartet auf uns das Nachtleben in Tschenstochau…

newsa przygotowali: uczestnicy wymiany[pokaż komentarze(7)]

03.09.2008

Utonęła w brawach
     Ewa Kłosowicz. Zebrała dziś tyle oklasków, ile jest kłosów na polach.
Z każdym wersem, dźwiękiem wydobywanym z jej ust w ogródku klubu Roxy radość publiczności wzrastała. Dobry debiut, można rzec, gdyż był to jej pierwszy tego typu koncert. Wcześniej przede wszystkim gościła na wszelakich festiwalach zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Jej głos, o którym wiele osób mówi "cudowny" usłyszeli słuchacze w Odessie, portugalskiej Fatimie, czy Berlinie, natomiast na częstochowskim festiwalu "Majowa nutka" zdobywała pierwszą nagrodę dwa lata z rzędu. Największą ciekawostką jest jednak, iż dostała się do II etapu castingu do "High School musical". Nieźle, nie?
Szkoda, że zrezygnowała, jednak jak sama mówi - kolidowało by to z nauką, maturą, a to teraz najważniejsze. Oby egzaminatorów wprawiła w taki podziw jak obecnego na środowym koncercie Marka - Jestem w szoku, taki talent zdarza się raz na sto lat, ta dziewczyna mnie natchnęła. Brzmi trochę zabawnie, ale było szczere. Tak samo szczere, jak dwa słowa na zakończenie "Powodzenia dalej".

newsa przygotował: Michał Radziejowski[pokaż komentarze(12)]

03.09.2008

Studia w kierunku język francuski od podstaw
     OSTATNIE WOLNE MIEJSCA !!!
Uczelnia: Centrum Języków Europejskich - Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Częstochowie, ul. Jana Pawła II 126/130
Kierunek studiów: język francuski (od podstaw)
Nie jest wymagana znajomość języka. Kandydaci będą przyjmowani na podstawie ilości punktów uzyskanych z matury z nowożytnego języka obcego innego niż język kierunkowy
Dokumenty należy składać w Centrum Języków Europejskich - Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Częstochowie, ul. Jana Pawła II 126/130, p. 217.
Można tam również uzyskać informacje dot. rekrutacji i zapisania się na badania. (tel. 034 3611223 w.47)
Termin składania dokumentów: 05.09.2008 r.
Zapraszamy na stronę CJE -NKJO, gdzie zamieszczone są informacje dotyczące wymaganych dokumentów dla kandydatów na studia.

newsa przygotowała: Patrycja Jaskóła[pokaż komentarze(0)]

03.09.2008Newsy ... [1] [2] [3] ... [37] [38] [39]