Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2008/2009

Daj fanta
     Dyrekcja szkoły zwraca się z prośbą do wszystkich uczniów oraz absolwentów, rodziców i sympatyków szkoły o dostarczanie fantów na loterię, która odbędzie się podczas festynu „Traugutt dla Częstochowy" w niedzielę 21.09.2008r.


[pokaż komentarze(0)]

03.09.2008

Koncert zespołu Elektorat
      Zapraszamy wszystkich chętnych na koncert zespołu Elektorat (powstałego na gruzach dawnego Rue de Foch), który odbędzie się 5.09 (ten piątek) w klubie Trauma o godzinie 20. Oprócz zmian w składzie oraz nazwie, nastąpiły zmiany w repertuarze, który stał się mocniejszy i szybszy. Zresztą będziecie mogli się przekonać o tym sami. Wjazd free!

newsa przygotował: mariano[pokaż komentarze(8)]

02.09.2008

XXXVI spontan
     Pomysł kolejnego rowerowego wypadu zrodził się tuż po zakończeniu inauguracji roku szkolnego. Skoro na dworze blisko 25 stopni C, nie ma lekcji do odrabiania, czemu nie wyskoczyć na "bajka".
Na zaproszenie zamieszczone na stronie odpowiedziało 9 osób (frekwencja jak nigdy). Tuż po 15.00 byliśmy już na szlaku. Dla urozmaicenia wypadu po drodze prowadziliśmy różnorodną rywalizację. Raz wygrywała młodość, raz doświadczenie.
Na półmetku wyprawy posililiśmy się produktami miejscowej lodziarni, (wy)słuchaliśmy niekończących się opowieści Stanisława po czym obraliśmy kurs powrotny.
Trochę szkoda, że czas na następne wypady to praktycznie tylko kolejne weekendy.


[pokaż komentarze(7)]

01.09.2008

Zaczynamy
     Na długo przed godziną 9.00 w murach II LO zaczęli pojawiać się nauczyciele, uczniowie klas II i III oraz absolwenci. Mniej lub bardziej opalone buzie wskazywały na to, że czas odpoczynku dobiegł końca. Po dwumiesięcznej przerwie z uśmiechem na ustach witaliśmy przyjaciół, kumpli i znajomych. Zgromadzeni w auli zostali powitani przez dyrekcję szkoły i ku uciesze większości po krótkiej uroczystości udali się wraz z wychowawcami do swoich klas.
Na godzinę 10.00 zaproszeni zostali pierwszoklasiści. Większość nieco stremowana, część „wyluzowana” oczekiwała na rozpoczęcie kolejnego etapu edukacji. Po zapoznaniu się z wychowawcami, wysłuchaniu powitania p. dyr. Krzysztofa Ponchały oraz przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Ani Bajer i złożeniu ślubowania, najmłodsi uczniowie udali się do pracowni na test znajomości j. angielskiego.
Nowy rok czas zacząć :)


[pokaż komentarze(9)]

01.09.2008

Trauguciak w "Tańcu z Gwiazdami".
     W kolejnej edycji emitowanego przez TVN programu „Taniec z Gwiazdami” wystąpi absolwent "Traugutta" – Sambor Czarnota.
Na oficjalnej stronie aktora możemy przeczytać:
„W 1992 roku jako uczeń II LO im. Romualda Traugutta wybrałem klasę o profilu biologiczno - chemicznym. W tym czasie myślałem o tym, aby zostać lekarzem.
Ogromny zapas swojej energii wykorzystywałem w sporcie: grałem w koszykówkę w drużynie Iskra-Częstochowa na pozycji rozgrywającego.
Ostateczną decyzję o wyborze zawodu podjąłem po maturze - miałem wtedy nowy pomysł na życie, chciałem zostać aktorem.”

W miarę swoich możliwości Sambor odwiedza swoje liceum. Ostatnią wizytę złożył w ub. roku udzielając m.in. wywiadu szkolnej gazetce LOT, wcześniej spotkał się z uczniami wiosną 2005.
Młodszych uczniów liceum informuję, że mama Sambora - p. Alicja Czarnota jest emerytowaną nauczycielką historii i przez wiele lat uczyła tego przedmiotu w II LO.
Trauguciakowi życzymy powodzenia w konkursie.


[pokaż komentarze(2)]

31.08.2008

Matematyka wraca na matury po 25 latach
     Do polskich szkół wraca obowiązek zdawania matematyki na maturze. Zmiany zaczną obowiązywać uczniów podchodzących do egzaminu dojrzałości w 2010 roku.
Wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak uważa, że matematyka kształtuje nie tylko umiejętność logicznego myślenia, ale także pomaga w codziennym życiu. Dlatego - zdaniem wiceministra - znajomość tego przedmiotu jest potrzeba każdemu.
Zbigniew Marciniak dodaje, że przywrócenie obowiązku zdawania matematyki na maturze ma zachęcić młodych ludzi do studiowania przedmiotów ścisłych. Wiceminister zaznaczył, że w Polsce brakuje inżynierów, a zmiany planowane przez MEN mają zmienić tę niepokojącą statystykę. Wiceminister edukacji poinformował, że na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można już znaleźć przykładowe arkusze egzaminacyjne i zadania maturalne z matematyki. Powinni po nie sięgnąć uczniowie, którzy w tym roku pójdą do II klasy liceum, ponieważ to oni w 2010 będą zdawać maturę, w tym obowiązkowo matematykę.
Obowiązek zdawania matury z matematyki powróci do polskich szkół po 25 latach. - Chcemy zamknąć 25 letni okres, kiedy to obowiązkowej matematyki na maturze nie było – zapowiedział wiceminister Zbigniew Marciniak na konferencji prasowej zorganizowanej w Ministerstwie Edukacji Narodowej 28 sierpnia br.

źródło: onet.pl[pokaż komentarze(3)]

31.08.2008

Plan lekcji
      Jedną z rzeczy, która wzbudza spore zainteresowanie - w związku z inauguracją nowego roku szkolnego - jest nowy plan lekcji. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom publikujemy go na stronie.
Korzystając z doświadczenia lat ubiegłych należy się liczyć z możliwością drobnych korekt w jego układzie.
Plan dostępny jest tutaj.


[pokaż komentarze(20)]

29.08.2008

Księża nie chcą uczyć religii, ponieważ boją się uczniów
      Ze szkół masowo uciekają duchowni. Młode pokolenie zakonników nie chce nawet słyszeć o pracy z młodzieżą. Boją się agresji.
Dyrektorzy bezradnie rozkładają ręce i gorączkowo szukają katechetów w sutannach. - Czy ksiądz może uprawiać seks, jak ksiądz wytrzymuje bez kobiety? - katecheci w sutannie te pytania słyszą na każdej lekcji. Ks. Jan, który trzy lata uczył w jednej ze szkół budowlanych w Krakowie, przekonał się o tym na własnej skórze. Był czwartym z kolei kapłanem, którego tam wysłano. Trzech poprzednich nie wytrzymało.
- Na porządku dziennym był brak dyscypliny, głośne rozmowy, odrabianie zadań z innych przedmiotów, robienie mi zdjęć telefonami komórkowymi. Musiałem opanować ten chaos - opowiada kapłan z 15-letnim doświadczeniem. Wiedział, że młodzież próbuje każdego nowego nauczyciela i dlatego nie dziwi się kolegom, którzy szybko rezygnują z pracy w szkole. Na szczęście on umiał się z młodzieżą dogadać.
Historia ks. Jana nie jest wyjątkiem. Siostry i księża zgodnie narzekają, że uczniowie często naśmiewają się z nich, stawiają w niezręcznej sytuacji. Ks. Tadeusz Panuś, kierownik wydziału katechizacji w krakowskiej kurii, potwierdza, że brakuje wśród duchownych chętnych do pracy z młodzieżą.
Zaznacza, że bardzo mało jest księży z pedagogicznym zacięciem, którzy znajdą wyjście w najtrudniejszej sytuacji. - Szkoła to prawdziwy front i nie wszyscy nadają się do walki na tym polu - mówi ksiądz.
O tym, że dobry katecheta w sutannie lub habicie jest na wagę złota, przekonał się Jerzy Giza, dyrektor społecznej podstawówki nr 1 w Krakowie. Szuka go już trzy lata. Zgłosił ofertę nawet do urzędu pracy, co nie jest normą, bo do szkół katechetów wysyła kuria. Nikt nie zainteresował się propozycją.

źródło: www.polskatimes.pl[pokaż komentarze(8)]

28.08.2008

Stypendia szkolne i zasiłki
     Uczniowie zamieszkali na terenie Częstochowy znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o wsparcie finansowe.
O stypendium szkolne może ubiegać się rodzina, której dochód nie przekracza *351 zł* netto na jedną osobę. Pod uwagę należy wziąć dochód rodziny z miesiąca sierpnia 2008r. O zasiłek szkolny może starać się rodzina ucznia znajdująca się w przejściowo trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, jednak w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia takiego zdarzenia.
Termin składania wniosków za pośrednictwem szkoły upływa 11 września.
Do pobrania: wniosek oraz pouczenie.
Więcej informacji na stronie UM.


[pokaż komentarze(0)]

28.08.2008

Info dla klasy IIID
     Pani prof. Barbara Budzowska przypomina, że we wtorek 2 września na dwóch godzinach j. polskiego będzie omawiane Quo vadis.


[pokaż komentarze(37)]

28.08.2008

"Rock It"
      Dnia 30.08.2008 w Galerii Teatr From Poland odbędzie się koncert 4 zespołów rockowych.
Impreza odbywa się pod nazwą „Rock It”, która zapoczątkuje serię tego typu koncertów (przeglądów kapel) w naszym mieście.
Na scenie wystąpią zespoły z własnym dorobkiem, prezentując swój styl muzyczny.
Wybierając brygady staraliśmy się, aby koncert nie prezentował się jednostajnie, a słuchacze mogli odnaleźć coś dla siebie. Klimat imprezy jest zróżnicowany, zaprezentujemy wachlarz nut, od energicznego tempa przez psychodeliczną przestrzeń do mocnego rockowego kopa.
Wstęp : 5zł
Godzina rozpoczęcia : 18.00
“Zielony rozrzutnik G”
“Accident on stage”
“Hedon”
“The Psycho Transmission”

newsa przygotował: Owca[pokaż komentarze(1)]

27.08.2008Newsy ... [1] [2] [3] ... [37] [38] [39]