Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Comenius"Je lis, tu lis, le texte n'est qu'un pretexte"
"Ja czytam, ty czytasz, tekst jest tylko pretekstem"


Realizując projekt Comenius na powyższy temat uczniowie naszej szkoły wespół z kolegami z Rozay en Brie (Francja) i z miasteczka Illueca (Hiszpania) czytali "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry. W przypadku uczniów Traugutta lektura zaowocowała "Aneksem" do książki, który można przeczytać oraz sceniczną inscenizacją powieści, której nagranie można obejrzeć poniżej.
     Mimo smutku, w jakim pogrążyła nas sobotnia tragedia zgodnie z planem ruszyliśmy w niedziele rano do miejscowości Illueca. Po spędzeniu trzech godzin w busie, trzech w samolocie, dwóch na biegu z bagażami przez Barcelonę, kolejnych czterech w autobusie do Saragossy i jeszcze jednej w busie do Illueci powitaliśmy naszych hiszpańskich korespondentów i poznaliśmy francuskich partnerów. Dzisiaj od rana ciężko pracujemy zdobywając informacje o Hiszpanii i szlifując język francuski (angielski też, w tym przypadku zmuszamy do szlifowania języka Francuzów i Hiszpanów). Jutro zwiedzanie Saragossy, a co dalej zobaczymy. Hasta la vista proximo lunes.

El Grupo Polaco en Espana

     "Muszę pożegnać Barcelonę już" śpiewała kiedyś któraś z polskich piosenkarek.
W sobotę 17 kwietnia 2010 roku grupa uczniów i nauczycieli Traugutta całkowicie identyfikowała się z żalem wywołanym koniecznością opuszczenia magicznego miasta. Uległo to zmianie, gdy około godziny dwudziestej trzeciej otrzymaliśmy telefon od przedstawiciela PLL LOT, że lepiej, żebyśmy nie wybierali się nazajutrz na lotnisko, ponieważ lot do Warszawy został odwołany, a bilety możemy przebukować najwcześniej na sobotę dwudziestego czwartego, z tym, że bez gwarancji, że w tym terminie polecimy. Udało się jednak zorganizować alternatywny środek transportu (dwa busy) i szczęśliwie już we wtorek dwudziestego o 24.00 stęsknieni rodzice uściskali pod Trauguttem powracające po dziesięciu (zamiast przewidzianych ośmiu) dniach pociechy. Smaczku historii naszego powrotu dodaje fakt, że nasi francuscy koledzy - trzynastu uczniów i dwie nauczycielki - od piątku szesnastego do poniedziałku dziewiętnastego koczowali w Madrycie i dopiero w dwu grupach - jedna w poniedziałek, druga we wtorek, wrócili do domu.
Wróciliśmy, odpoczęliśmy, możemy więc teraz spokojnie obejrzeć zdjęcia, powspominać, sporządzić bilans wyprawy. Spotkanie zorganizowane przez Hiszpanów w szkole I.E.S. Sierra de Virgen w Illuece miało na celu zaprezentowanie przez trzech partnerów projektu efektów półrocznej pracy nad wspólnie wybraną pozycją literacką czyli "Małym Księciem" Antoine'a de Saint-Exupéry. Każda ze szkół pracowała indywidualnie i okazuje się, że analiza nawet tak znanej lektury może dać bardzo interesujące i urozmaicone rezultaty. Hiszpanie pracowali metodą projektu - nauczyciele wszystkich nauczanych w szkole przedmiotów zmobilizowali uczniów do zmierzenia się z problematyką "Małego Księcia". Zwiedzając szkołę mogliśmy obejrzeć rezultaty zmagań uczniów hiszpańskich z francuską literaturą - naprawdę imponujące. My zaprezentowaliśmy dwujęzyczną: francusko-polską inscenizację "Małego Księcia" oraz broszurkę zawierającą aneks do powieści Saint-Exupéry: kolejne planety odwiedzane przez bohatera książki opisane po francusku i zilustrowane przez polskich uczestników projektu. Efekty naszej pracy zyskały akceptację naszych partnerów, ale prawdziwym "towarem eksportowym" okazali się nasi uczniowie. Hiszpańscy i francuscy nauczyciele chwalili bardzo uzdolnienia i pracowitość trauguciaków, twierdzili, że dokonałyśmy trafnego wyboru uczestników projektu i że kryteria musiały być mocno wyśrubowane. Z dumą i spokojem mogłyśmy odpowiedzieć, że nikt nikogo nie wybierał, a w projekcie biorą udział ochotnicy - po prostu wszyscy uczniowie Traugutta są tacy. Hiszpańscy rodzice docenili zachowanie i maniery naszych uczniów, którzy gościli w ich domach przez tydzień. GRATULACJE KOCHANI!!!

Małgorzata Jackowska